У Польщі розгорілися два грандіозних скандали, пов'язані з нацизмом — історик Зінченко

У Польщі розгорнулися два великих скандали щодо нацизму. Польські ультраправі на чолі з Ґжеґожем Брауном заперечують, що в Аушвіці євреїв вбивали у газових камерах. Водночас в Гданську відкривають виставку «Наші хлопці» про поляків у Вермахті.

Гданська виставка «Наші хлопці». Facebook / Muzeum Gdańska
Гданська виставка «Наші хлопці». Facebook / Muzeum Gdańska

Про це пише український історик Олександр Зінченко.

Він нагадує, що під час Другої світової війни до війська Третього Райху було мобілізовано від 375 000 до 500 000 польських хлопців з Силезії, Поморʼя та інших регіонів. Це оцінки польських істориків.

«Значна частина цих поляків, до речі, воювала на Східному фронті, тут в Україні, наприклад. Є купа досліджень і популярних книжок. Є свідчення учасників і свідків подій, наприклад Міхал Брістіґер описує своє зіткнення із земляками на вокзалі у Дніпропетровську десь у 1942 році, коли всі навколо солдати у німецькій уніформі говорили між собою польською.

Ось мій огляд цієї книжки. У нас на сайті "Історична Правда" є чудовий огляд проблеми від Юрка Рудницького «Колаборація по-польськи», — пише історик.

За словами Зінченка, другий скандал — виставка «Наші хлопці» — спричинила у Польщі вибух обурення: проти висловився і президент Анджей Дуда, і віцепремʼєр Владислав Косиняк-Камиш і безліч інших політиків по всьому політичному спектру.

"Політикам не подобаються, що реальні події польської історії не вкладаються в образ трагічної жертви історії.

Польський міф Другої світової — це міф як поляки найбільше страждали серед усіх європейських націй. У цьому міфі є місце для героїв і для жертв. Якщо у цей міф щось не вкладається — тим гірше для фактів, які підважують цей міф.

Тобто в Польщі зараз відбуваються два дзеркальних процеси.

По-перше, польські нацики заперечують Голокост та інші «незручні» сторінки складної історії польсько-єврейських стосунків часів Другої світової. Наприклад, масове вбивство поляками євреїв у містечку Єдвабне.

По-друге, польські політики по всьому політичному спектру заперечують факти вимушеної (але масової) колаборації поляків із військом Третього Райху, поза тим, що тема ретельно досліджена польськими істориками.

Тобто факти історії дуже не подобаються польським політикам. Але іншої історії, ніж та, що була, у нас (істориків) для вас (політиків) нема", — пише Олександр Зінченко.

Він надає промовисті цифри для порівняння:

"375-500 тисяч поляків вдягнули нацистську форму під час Другої світової.

250 тисяч українців влилися до мілітарних формацій німецьких окупантів у цей же ж час.

Але.

Загалом на боці Обʼєднаних націй проти нацизму боролися зі зброєю в руках 6 мільйонів 351 тисяча українців.

З них — 2 мільйони 800 тисяч загинули у тій боротьбі.

При чому 700 тисяч солдатів і офіцерів мобілізованих з України полягли на території сучасної Польщі у боротьбі із нацистами.

Тобто на території сучасної Польщі українців в боях з вермахтом загинуло більше, ніж поляків було у вермахті.

700 тисяч українців проти вермахту vs 500 тисяч поляків у вермахті.

Загальна кількість поляків, які загинули у збройній боротьбі із нацизмом за оцінками польських істориків складає трохи менш як 250 тисяч".

Більше подробиць про те, як у Польщі колективна памʼять міфологізувала реальні факти польської історії часів Другої світової — в огляді Олександра Зінченка дослідження польських соціологів «Що поляки насправді думають про українців у Другій світовій війні»: https://www.istpravda.com.ua/reviews/2012/01/13/66369/

нацизм польща скандал ультраправі історія

Знак гривні
Знак гривні