Чому слід створити єдину структуру для глибинних ударів по РФ: пояснює Ігор Луценко
Для того, щоб зробити глибинну роботу з ураження об’єктів у РФ ефективнішою, слід об’єднати різні структури Сил оборони України в рамках єдиної окремої структури.

Таку думку висловив військовослужбовець і громадський діяч Ігор Луценко.
Він нагадав, що днями президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готує нові атаки вглиб території Росії та перенесення війни на територію ворога.
"Заява правильна по всіх параметрах. Але чи є у нас належна спромога здійснити ці плани так, як слід? Системно, масово, продумано, поетапно. Не ради короткострокового ефекту в медіа, а у вигляді постійного руйнування можливостей РФ?
Зразу дам відповідь — ні. І поясню. Та конфігурація Сил оборони України, що ситуативно виникла протягом перших місяців війни, має дуже сильну вроджену ваду. А саме — Збройні сили України віддалені від розвідувальної інформації і від українського розвідувального співтовариства", — зазначає Луценко.
Він зауважує, що ЗСУ майже не має на формальному рівні розвідувальної структури.
"Вам важко буде знайти у структурі Генштабу і далі по організмах ЗСУ якийсь департамент чи іншу формалізовану частину, яка б мала повноваження проводити розвідку на системному рівні.
А з іншого боку, «реєстрові розвідники» функціонують самостійно. Головне Управління розвідки Міноборони де-факто є автономною структурою, зі своїми засобами ураження, працює успішно. Служба безпеки України де-факто є автономною структурою, зі своїми засобами ураження, працює успішно. Є інші структури, СЗР, наприклад", — пише військовий.
Він наголошує, що координація усіх силових структур на рівні Генштабу недостатня.
"Уже кілька років ми говоримо про те, що усю глибинну роботу з ураження об’єктів у РФ час об’єднати в рамках єдиної окремої структури. Де агентурну роботу, аналітику, великі дані будуть постачати й обробляти спільно представники розвідок, а ураження та інші проактивні дії здійснюватимуть так само спільно структури ЗСУ, НГУ, прикордонників, СБУ і ГУР.
Треба відходити від вульгарного піарницького принципу — хто уразив, той і отримав нагороду. Це не стимулює активну взаємодію між силовими структурами", — вважає Ігор Луценко.
Він також підкреслює, що треба міняти критерії успіху для військових начальників. На думку Луценка, критеріями якості роботи СБУ, ГУР, СЗР в рамках єдиного центру, який б’є по РФ, має бути якість інформації та планування. Саме за цими параметрами слід оцінювати їх роботу, суто математично, підкреслює військовий.
"Це зовсім не означає, що спецслужби слід обмежувати у власних силових операціях, ні! Але ми бачимо, що нині дуже часто відбувається таке: голодні до розвідданих ЗСУ отримують їх від ГУР/СБУ/СЗР радше на особистих низових контактах, аніж у рамках якоїсь формальної співпраці.
Ще раз повторю — те, що я прошу, зовсім не заперечує мережецентричність нашого опору. Радше мова йде про те, щоб формально об’єднати тих, у кого надлишок агентурної інформації і тих, у кого її дефіцит. І так далі", — пише Луценко.
Він також вказує, що ці всі концепції дуже докладно розписані у Генштабі.
"Але Генштаб по факту не може одноосібно командувати спецслужбами (та може, це і не потрібно тут). Об’єднати у в одну рамку роботи може лише політичний лідер.
Це може бути «відомчо нейтральний» спільний координаційний центр, який не «належить» жодному силовому відомству, котрий очолюватимуть люди, навіть нікому не відомі (це буде для них безпековий і політичний плюс). Але від участі силових відомств у забезпеченні роботи такого центру, від щирості їх спільних зусиль залежатиме оцінка якості роботи цих відомств", — підсумовує Ігор Луценко.