Наскільки українська ППО залежить від постачань американських ракет: аналіз Defense Express

Система української протиповітряної оборони багатоешелонована і на кожному її рівні є свій ступінь залежності від американських зенітних ракет.

MIM-23 HAWK. Джерело: Defense Express
MIM-23 HAWK. Джерело: Defense Express

Про це пишуть аналітики Defense Express.

Вони аналізують іноземні ЗРК, які використовує Україна, зазначаючи, що такий аналіз потрібен через офіційно підтверджене рішення Вашингтона призупинити передачу боєприпасів та ракет Україні із ризиком перетворення цього тимчасового рішення на постійне.

Читайте також: Призупинка США постачання ракет і снарядів в Україну: що відомо

"На найнижчому рівні знаходяться ПЗРК: польські Piorun, французькі Mistral, шведські RBS-70, а також британські Martlet (LLM). У цій категорії з американського лише Stinger. Також ще, можливо, існують запас ракет до радянської "Ігли" та "Стріли".

На сходинку вище, серед ЗРК ближньої дії з дальністю до 10 км: британський Stormer під ракети Martlet та Starstreak, німецькі безіменні комплекси під ракети FZ275 LGR від Thales (аналог APKWS), які були позначені, як Raketenwerfer 70mm auf Pick-up truck (70-мм ракетна установка на пікапі). Серед американських — рухомий комплекс Avenger із ракетами Stinger, а також Vampire під APKWS.

Щодо українських рішень, то окрім радянських "Стріла-10" у цій категорії оригінальні та переведені на Р-73 комплекси "Оса", а також вже самостійні рішення на основі цієї ракети. Більше того, під Р-73 були створені британські Gravehawk у контейнерному форм-факторі.

Серед ЗРК малої дальності, що можуть уражати цілі на дальностях до 20 км, знаходяться німецькі IRIS-T SLS, а також британські Raven з ракетами ASRAAM на шасі SupaCat. Також у цій категорії ЗРК Spada від Іспанії, про які говорили ще у 2022 році, але які так і не засвітились", — йдеться в аналізі.

Серед зенітних ракетних комплексів середньої дальності ситуація стає гіршою, зазначають аналітики видання. Зокрема, серед іноземних ЗРК, що використовує не американські ракети, залишається лише німецький IRIS-T SLM. Норвезький NASAMS, яких поставлено більше за німецькі ЗРК, використовує ракети AIM-9 та AIM-120. Також від США залежить постачання ракет до MIM-23 HAWK.

У сегменті ЗРК далекої дії із протиракетними можливостями Україна потребує ракет до близько 10 комплексів Patriot, пишуть аналітики видання.

"Таким чином українська протиповітряна оборона доволі сильно залежить від постачань американських ракет: Stinger, APKWS, AIM-7, HAWK, GEM-T та MSE, а також AIM-9 та AIM-120. При цьому останні також використовуються F-16, без яких вони також не можуть збивати повітряні цілі. Водночас цілий сегмент ППО із зенітною артилерією та кулеметами від постачань з США залежить доволі опосередковано. Також менша залежність від постачань ракет до комплексів ближньої та малої дії", — підсумовують аналітики.

ППО допомога Україні ракети україна-сша

Знак гривні
Знак гривні