Конфлікт Азербайджану та Росії: чому виник і як розгортається

В Азербайджані повідомили про затримання двох агентів російської спецслужби, які працювали під прикриттям в пропагандистському агентстві Sputnik Азербайджан.

Як повідомляє місцеве видання APA, у ході операції азербайджанського МВС було затримано двоє співробітників ФСБ Росії, які працюють в цьому агентстві.

Згодом стало відомо, що затриманими є виконавчий директор Sputnik Азербайджан Ігор Картавих і шеф-редактор Євген Бєлоусов.

Після цього у Міністерстві закордонних справ Росії викликали на розмову посла Азербайджану "у зв’язку з недружніми діями Баку і незаконним затриманням російських журналістів, до яких усі ці роки у влади Азербайджану не було ніяких претензій".  

Що передувало

Як пише УП, нещодавно між Баку і Москвою розгорівся скандал після того, як в Єкатеринбурзі затримали понад 50 уродженців Азербайджану за нерозкритою кримінальною справою про вбивство Юніса Пашаєва у 2001 році.

У ході затримання вихідці з Азербайджану брати Зіяддін та Гусейн Сафарови померли. Ще кількох людей госпіталізували. Азербайджанські джерела стверджують, що Сафарових "жорстоко вбили" силовики під час затримання. У Слідчому комітеті Росії заявили, що один із братів помер від серцевого нападу, а причини смерті другого уточнюють.

Азербайджанська влада публічно виступила з критикою Росії після облави російських силовиків у Єкатеринбурзі. Зокрема, у неділю стало відомо про скасування в Азербайджані всіх культурних заходів, запланованих до проведення "російськими державними та приватними установами". Крім того, був скасований візит парламентської делегації Азербайджану до Москви.

Натомість у Кремлі заявили, що робота правоохоронних органів не повинна бути приводом для демаршів.

Зміна балансу сил

Як пише BBC з посиланням на опитаних експертів, зараз Азербайджан стає регіональною державою, яка заперечує домінуючу роль Москви на Південному Кавказі.

Вони зазначають, що трагедії за участю азербайджанців, такі як у Єкатеринбургу, траплялися в Росії і раніше — але не викликали такої реакції.

Експерти кажуть, що гучніша реакція — результат зміни балансу сил між двома країнами. У 2020 році Азербайджан переміг у війні проти Вірменії і став заявляти про себе як про регіонального лідера. Азербайджан уже був найбільшою економікою регіону з населенням більше, ніж у сусідніх Вірменії та Грузії разом узятих, але він довів також свою військову перевагу.

А повномасштабне вторгнення Росії в Україну в 2022 році послабило позиції Москви на Південному Кавказі. За кілька днів до вторгнення Путін та Алієв підписали декларацію про союзницьку взаємодію. Реальними союзниками дві країни так і не стали — Азербайджан називає захоплені Росією території України окупованими та передає Києву гуманітарну допомогу.

Однак Москва багато прощає Баку через його участь у проєктах, які пов'язують її із зовнішнім світом в умовах найжорстокіших санкцій. Через Азербайджан проходять не лише ключові газопроводи, а й гілка транспортного коридору "Північ-Південь", що дає РФ вихід на азійські ринки.

Насправді Азербайджан і Росія не є ні близькими союзниками, ні відвертими ворогами, а чимось середнім, каже Заур Ширієв, науковий співробітник Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії.

"Азербайджан дає зрозуміти, що більше не готовий пасивно приймати поведінку Росії, передусім коли на кону стоять його власні інтереси", — додає експерт.

агресія рф азербайджан кавказ конфлікт силовики

Знак гривні
Знак гривні