Росіяни почали обганяти нас у технологіях. Треба негайно створити технологічну Ставку

Станом на кінець травня 2025 Україна починає дедалі сильніше відставати від Росії в технологічній гонці. На низці напрямків ще зберігається паритет, але в основному росіяни дедалі більше попереду.

Берлінська прогнозує, що ми доходимо до моменту, коли росіяни зможуть запускати 1000+ ударних БПЛА типу "Шахед" за добу. Фото ілюстративне, з відкритих джерел
Берлінська прогнозує, що ми доходимо до моменту, коли росіяни зможуть запускати 1000+ ударних БПЛА типу "Шахед" за добу. Фото ілюстративне, з відкритих джерел

Таку негативну тенденцію відзначають керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська та військовий і громадський діяч Єгор Фірсов.

Берлінська зазначає, що росіяни створили державну політику, залучили десятки тисяч провідних інженерів в архітектуру воєнної промисловості, доєднали сотні інженерних команд від партнерів з Китаю, Північної Кореї, Білорусі тощо, вкинули сотні мільярдів доларів у RnD та компонентну базу.

"Ми намагаємося дотягувати на low tech, але дешеві, прості технології — це тільки частина рішення.

Потрібен стрибок на якісно новий рівень. А для цього необхідна фундаментальна і прикладна наука.

На рішеннях з хобійного радіоринку ми і так зробили диво. Тримались більше ніж три роки. Але ці рішення все більше долаються системними, монументально-науковими проєктами об'єднаних російсько-ірансько-китайських інженерних команд.

І якщо ми думаємо на рішеннях, зліплених з лайна і палок, протягнути ще кілька років війни, то це дуже погано закінчиться. Бо спершу ці рішення перестануть працювати, потім росіяни дадуть ще кілька game changers, а потім деморалізується армія і закінчимось ми", — пише керівниця Центру підтримки аеророзвідки в колонці на УП.

Вона наголошує, що єдине правильне рішення — це створення стратегії державної політики з розвитку військових технологій. Це має бути питання номер один.

"Зараз весь фронт технологічно тримається буквально на кількох тисячах інженерах і виробниках. Вся багатомільйонна країна. І буквально кілька тисяч людей.

Їм необхідно максимально допомагати і паралельно навчати нових спеціалістів. Розуміючи, що підготовка фахівців, фундаментальна наука — це як мінімум 5–10 років.

Але війна тільки починається. Щоб не програти остаточно вже завтра — думати і вкладатись потрібно вже зараз. Невідкладно", — підсумовує Берлінська.

Читайте також: Нам потрібно змінюватися негайно. Чотири причини, чому Бєлоусов на посаді міністра оборони РФ — це значно гірше, ніж Шойгу

Військовий Єгор Фірсов також наголошує, що технологічно-військова ініціатива, яка донедавна давала змогу ЗСУ стримувати більшого противника, тепер на боці росіян.

"Півтора року тому ми почали робити те, що роблять росіяни зараз з дронами, і ми прогнозували, що вони дійдуть цього. І ось це сталось.
Тільки вони роблять все набагато масштабніше, чим ми тоді.

Коли ми почали літати, наявність 100 дронів вважалась чимось карколомним. Зараз 100 дронів — це майже ніщо. І навіть 1000 — це небагато. А якщо вони не стійкі до РЕБу — це взагалі мотлох.

Напрягає, що противник почав працювати дронами системно із застосуванням і РЕБу, залученням розвідувальних дронів. І ці БПЛА — різних типів: нічні, денні, оптоволоконні", — описує ситуацію на фронті Фірсов.

Читайте також: Чому українські дрони на оптоволокні гірше долітають до цілей, аніж російські аналоги

Він наголошує, що Україні потрібно системно реагувати на нові виклики, швидко і системно усвідомити те, що відбувається, і адаптуватись.

"Наші підрозділи передової — це найкраща RND система у світі. Вищому керівництву треба не вигадувати щось на полігонах, а входити у взаємодію з ними, бачити кращі рішення і одразу масштабувати на всю лінію фронту.

Можливо, має сенс створити справжню технологічну Ставку. На якій системно і глибоко обговорювати те, що відбувається на фронті.
Раніше вважалось, що найкращі технології за нами. Зараз ми маємо визнати: щоб вижити — нам треба наздоганяти", — резюмує Єгор Фірсов.

війна технології дрони масштабування ставка стратегічна адаптація

Знак гривні
Знак гривні