Як центри обробки даних обігрівають будинки у Скандинавії, — Bloomberg
У Фінляндії та Швеції будинки обігрівають надлишками тепла, яке виділяють центри обробки даних, пише Bloomberg.

Фінський інженер Арі Курві — один із піонерів нової технології. Очолюючи проєкти у Hewlett Packard, він роками працював у наповнених обладнанням серверних кімнатах серед лютих фінських зим. Це й спонукало його замислитися: невже не можна якось раціонально використати все це втрачене тепло?
«Спершу мене турбувала лише робота серверів, а для них перегрівання небезпечне. Але коли я виходив із будівлі, то відчував потребу в цьому теплі, бо було холодно. Тож я прийшов до цієї простої ідеї: тут тепло, там холодно, й, можливо, є сенс провести обмін», — розповідає він.
Вперше він застосував цю концепцію у 2009 році в інформаційному центрі в Куопіо, де відпрацьоване тепло продавалося назад власнику будівлі. П'ять років по тому він розширив масштаби й очолив роботу на об'єкті Nebius Group NV, який опалює його будинок. Проєкт для Nebius, за його словами, став значним кроком вперед — вперше технологія була застосована в такому великому масштабі у Фінляндії, а можливо, і в усьому світі.
Нині найбільший у світі проєкт із використання технології рекуперації тепла реалізується в Еспоо — другому за розміром міста Фінляндії. Компанія Microsoft будує кластер дата-центрів, який після завершення зможе забезпечувати теплом до 40% Еспоо. Це приблизно 100 000 домогосподарств. Місцева вугільна теплоелектростанція вже припинила роботу, оскільки більше не потрібна.
У травні та березні були оголошені нові масштабні фінські проєкти дата-центрів із рекуперацією тепла, а подібні приклади вже працюють у Швеції. У Стокгольмі компанія Conapto AB торік відкрила центр обробки даних потужністю 20 МВт, що віддає свою надлишкову теплову енергію в міську систему централізованого теплопостачання, яка розподіляє її на 10 тисяч будинків.
Bloomberg зазначає, що великі центри обробки даних можуть споживати електроенергію цілого міста. З розвитком штучного інтелекту їм треба ще більше енергії. Тож такі проєкти можуть допомогти пом'якшити їхній негативний вплив, оскільки попит на обчислювальну потужність зростає в усьому світі.
Споживання електроенергії в галузі в усьому світі, за даними Goldman Sachs Group Inc., зросте на 50% до 2027 року порівняно з 2023 роком, а звіт, опублікований Міжнародним енергетичним агентством у квітні, прогнозує, що попит на електроенергію з боку центрів обробки даних подвоїться до 2030 року.
Чому Скандинавія
Через холодний клімат та енергомережу, в якій домінують відновлювані джерела — переважно гідроенергетика, вітрова енергетика та атомна енергетика — скандинавський регіон став магнітом для технологічних компаній. Тут центри обробки даних часто можна охолоджувати просто повітрям, що зменшує їхнє енергоспоживання. Ще однією перевагою є те, що регіональні ціни на електроенергію є одними з найнижчих у світі — приблизно вдвічі нижчими за рівень у Німеччині, одній з провідних країн за кількістю центрів обробки даних.
Ще одна значна принада регіону криється у централізованій системи теплопостачання. Добре налагоджена мережа опалення може бути надзвичайно енергоефективною, особливо в поєднанні з інфраструктурою, яка вже генерує багато відпрацьованого тепла, наприклад, метрополітен або великий центр обробки даних.
Ось як це працюватиме у кластері Microsoft: тепла вода температурою приблизно 25–35°C надходитиме з дата-центрів до установки з рекуперації відпрацьованого тепла, обладнаної трьома десятками теплових насосів. Насоси витягатимуть тепло, повертаючи охолоджену воду назад до дата-центру, а воду з температурою 86°C подаватимуть до двох великих електричних бойлерів. Ті нагріватимуть її до 115°C — достатньої температури для подачі в систему опалення.
Але попри весь потенціал цієї технології, вона має і свої обмеження. Величезні обсяги електроенергії, які споживають нові дата-центри в країнах Північної Європи, викликають багато суперечок. Із поступовою електрифікацією всього — від важкої промисловості до приватного транспорту — боротьба за доступ до електроенергії лише посилюється.
В Ірландії, де багато американських операторів відкрили свої дата-центри, вони споживають приблизно 20% національної електроенергії, що викликає протидію з боку місцевих політиків. До того ж слабо укомплектовані персоналом дата-центри конкурують за електроенергію з заводами, які приносять більший економічний ефект завдяки кількості працевлаштованих людей.