"Це дуже несподівано". Чим вразив вчених ліс на місці колишнього Каховського водосховища (ФОТО)

Доктори біологічних наук, природоохоронці Анна Куземко й Олександр Ходосовцев, які нещодавно повернулися з експедиції з території колишнього Каховського водосховища, розповіли в інтерв'ю LB.ua про зміни, які побачили. Texty.org.ua наводять ключові фрагменти розповіді.

Анна Куземко, фото з її архіву
Анна Куземко, фото з її архіву

"Верба на дні колишнього Каховського водосховища має висоту приблизно у три членкори НАН України", — жартує Анна Куземко, провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного.

"В одному місці поблизу Хортиці було таке враження, ніби це якийсь бамбуковий ліс. Верби високі, стрункі, в листі. Дуже потужні, — каже вона. — Заходиш в ці хащі, як у щось незвідане, і все — ти вже сам на сам з природою".

Цей надшвидкий ріст і досі дивує, хоч науковці й намагаються знайти пояснення, зокрема в багатстві ґрунту та високій конкуренції за світло.

Читайте також: Яким був Великий Луг до затоплення. Добірка старих фото

Олександр Ходосовцев у нетрях верби. Фото: Анна Куземко
Олександр Ходосовцев у нетрях верби. Фото: Анна Куземко

"І все одно не готові ми до того, щоб дворічні дерева мали такий вигляд, — визнає Анна. — Це дуже несподівано".

Верба не лише росте, а й вже почала цвісти, хоча зазвичай це відбувається десь на п'ятий-сьомий рік вегетації. Причому що вище за течією Дніпра, то більше сережок знаходили науковці. Якщо з насінням усе буде добре, то, імовірно, верба поширюватиметься й на ті ділянки, на яких у перший рік довго стояла вода і насіння там не встигло прорости.

Цвітіння верби. Фото: Анна Куземко
Цвітіння верби. Фото: Анна Куземко

Єдине, в чому молодий верболіз наразі не дуже поспішає, то це позбуватися слабших. За логікою, нестійкі деревця мали б уже добряче випасти, бо не можуть співіснувати на одному квадратному метрі 20–40 особин. І цей процес відбувається, але не так масово, як можна було б очікувати, каже Олександр Ходосовцев. На його думку, поживних речовин і досі вистачає всім. Можливо, тому конкуренція між деревами за простір зараз не відіграє такої ролі й густина верб усе ще дуже висока, а продиратися крізь їхні зарості так само важко.

Читайте також: Карта Великого Лугу. Шість Січей, ставка монгольського хана та інші цікаві місця

Науковці кажуть, що вже зараз проявляється ярусність, характерна для повноцінного лісу, — з дерев вищих і нижчих, чагарників, трав, мохів, які розростаються. Молоду вербу навіть почали колонізувати лишайники, а це дуже швидкі темпи.

"Таких величезних площ, порослих вербою, в Україні не бачив ніхто. Тому і цікаво, як воно сформується з погляду масивності цих ділянок", — каже науковець.

Фото: Олександр Ходосовцев
Фото: Олександр Ходосовцев

Тим часом верби набирають і в товщину. Найбільший діаметр стовбура, який сягає майже 8 см, Олександр Ходосовцев зафіксував урайоні нацпарку «Кам’янська Січ» у Милівській Балці. Для порівняння, дерева поруч — сантиметр у діаметрі. Де багато органіки, там вони товстіші.

На заваді вербам не стала і відсутність водопілля, яке було після зими минулого року. Для заплав, які залежать від режиму зволоження, це ризик. Проте тієї вологи, що накопичилася за квітень-травень, поки що вистачає.

"Минулого року ми бачили жовті глечики на дні висохлого озера на Хортиці, які, попри відсутність води, квітли. Тепер такі угруповання знайшли і на берегах, де Дніпро відійшов. Тобто вже два роки ці водні рослини стоять фактично на суходолі, але збираються цвісти завдяки отим запасам вологи в ґрунті і в кореневищах. Можна сказати, що там справді її достатньо. І це видно по рослинах, по їхньому складу: рогіз, очерет, сусак зонтичний, частуха ростуть і теж добре почуваються", — пояснює Анна Куземко.

Фото: Олександр Ходосовцев
Фото: Олександр Ходосовцев

Вчені пояснюють, що паралельно різні біотопи, які встигли там сформуватися, насичуються видами (крім черепашкових відкладів, які в цьому найповільніші). Тож чи не першим враженням від побаченого було те, як багато рослин додалося. Йдеться і про інвазійні види, і про багато типових лучно-болотних рослин. З'явилися осоки, ситники, смикавцеві. Нарешті проявили себе і види, характерні для лучних ділянок, яких у попередніх експедиціях майже не спостерігали, приміром: жовтець повзучий, тонконіг. Червонокнижну осоку житню, яку минулої експедиції знайшли тільки в одній локації, тепер бачили і в інших місцях.

"Видів дуже багато. Ми просто не встигали записувати, стільки нового з’явилося, — розповідає Анна Куземко. — За моїми відчуттями, приблизно стільки, скільки ми зафіксували за результатами трьох попередніх експедицій. Це відбувається, оскільки створюються умови: так чи інакше звільняється місце, трохи ґрунт формується, трохи змивається зі схилів. Листя опадає і з верб, і з тополь, уже видно, що воно починає розкладатися, тобто ґрунт буде ще багатшим, ще поживнішим".

Моховий ярус молодого лісу. Фото: Анна Куземко
Моховий ярус молодого лісу. Фото: Анна Куземко

Але видове шаленство не може тривати вічно. За словами науковиці, цей рік і, ймовірно, наступний можуть стати піковими з погляду біорізноманіття. Усе, що туди потраплятиме, проростатиме. Воно і зараз фактично певною мішанкою видів з різних екологічних груп, які конкурують між собою.

"Це той етап, коли всі пробують, чи підійде їм це місце й ці умови. А далі питання, хто зможе закріпитися і на яких ділянках", — каже Анна Куземко.

великий луг верба екологія каховське водосховище підрив каховської гес

Знак гривні
Знак гривні