Що пережила у полоні РФ журналістка Рощина й тисячі ув'язнених українців, — розслідування
Після того, як 10 жовтня 2024 року стало відомо про загибель журналістки Вікторії Рощиної, паризька редакція Forbidden Stories ініціювала міжнародне розслідування за участі провідних медіа світу.
Forbidden Stories взялася дослідити обставини перебування журналістки в російському полоні. А також продовжила її роботу над історіями українських "потойбічних в'язнів". За приблизними оцінками, йдеться про понад 16 000 цивільних осіб, яких утримують на тимчасово окупованих територіях України та в РФ.
Частину міжнародного проєкту Viktoriia Project опублікувала "Українська правда", яка долучилася до розслідування у складі 13 міжнародних медіа, зокрема Forbidden Stories, The Guardian, The Washington Post, Le Monde, Die Zeit, Der Spiegel, ZDF, Paper Trail Media, IStories, France 24.

Вікторія Рощина зникла 3 серпня 2023 року на окупованій Росією території, звідки вона робила репортаж. У травні 2024 року Росія вперше визнала, що затримала Рощину.
На початку 2024 року українську журналістку Рощину разом з іншими полоненими перевели до СІЗО №2 у Таганрозі.
У травні одна зі звільнених українських полонених повідомила журналістам УП, що особисто бачила Вікторію в ізоляторі Таганрога.
За її словами, їх годували гнилою картоплею. Через недоїдання Вікторія почала стрімко худнути. Свідок розповіла, що згодом охоронці змушували Вікторію їсти.
У серпні 2024 року, за словами батька, Вікторію тимчасово перевели до лікарні через критичне виснаження. Після госпіталізації її повернули до СІЗО, але цього разу – в одиночну камеру.
За інформацією джерел УП у ГУР та серед російських перемовників, Вікторію планували обміняти у вересні 2024 року. 8 вересня її вивели з камери для підготовки до повернення в Україну. Проте обмін так і не відбувся.
Один зі свідків у СІЗО розповів журналістам, що бачив, як Вікторію виводили: "Ми попросили дівчину з камери допомогти їй спуститися. З її допомогою вона спустилася. Після цього прийшов охоронець і сказав, що журналістка так і не потрапила на обмін. Він додав: ‘Вона сама винна в цьому’".
Тіло має численні сліди катувань
Тіло, яке, за даними експертизи, належить загиблій в російському ув’язненні журналістці Вікторії Рощиній, має численні сліди катувань та сліди розтину; у ньому також відсутні деякі внутрішні органи.
За словами начальника Департаменту війни Офісу генпрокурора Юрія Бєлоусова, на тілі Рощиної виявили численні ознаки катування та жорстокого поводження, зокрема садна та крововиливи на різних частинах тіла, зламане ребро. Також експерти побачили можливі ознаки застосування електроструму.
"Тілесні ушкодження були спричинені за життя. Тому висока ймовірність, що до неї (Вікторії Рощиної, – ред.) застосовувалось катування", – заявив Бєлоусов.
Слідча група, яка проводить розслідування, підтвердила Viktoriia Project, що тіло привезли в Україну з ознаками розтину, який робили на території Росії. Також проєкту "Вікторія" від своїх співрозмовників в силових відомствах вдалося дізнатися, що деякі внутрішні органи були відсутні. Зокрема головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї.
Міжнародний експерт-патологоанатом, з яким спілкувалися журналісти, вважає, що відсутність цих органів може свідчити, що росіяни намагалися приховати, що смерть настала внаслідок задушення.
Під час обміну 14 лютого 2025 року Україна повернула тіла 757 загиблих захисників. Серед них було і тіло під номером 757 з помітками "невстановлена особа чоловічої статі" і "СПАС".
Однак під час першого огляду патологоанатоми встановили, що це тіло жінки. А експертиза, яку провели слідчі Офісу генпрокурора, виявила збіг на 99% з ДНК журналістки Вікторії Рощиної.
Абревіатура СПАС може вказувати на "офіційну причину смерті", встановлену російською стороною, і означає "суммарное поражение артерий сердца" (з російської – сумарне ураження артерій серця).
Докладно міжнародне розслідування читайте за посиланням.