Проєкт радянських часів: добудова Ташлицької ГАЕС загрожує природі й історії України

Національний екологічний центр України (НЕЦУ) повідомив про чергові спроби добудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС) та планів підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки +16,9 м на річці Південний Буг. Цей проєкт загрожує унікальним природним територіям та біорізноманіттю Південного Бугу, наголошують у WWF-Україна.

Yara Shark wikimedia.org
Yara Shark wikimedia.org

Йдеться про проєкт радянських часів, який АТ “НАЕК Енергоатом” знову намагається реалізувати попри численні зауваження природоохоронної спільноти, масові протести громадськості та попередні відмови Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України у 2021 та 2023 роках.

“Ці плани стосуються унікальної природної та культурної території півдня України — гранітно-степового Побужжя. Це місце — один із небагатьох збережених куточків дикої природи, де існують рідкісні види флори й фауни, а природні пороги річки підтримують якість води. Водночас цей регіон є частиною важливої пам’ятки української історії та козацької традиції — історичного ландшафту центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорізького”, — підкреслює керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.

Підняття рівня водосховища Ташлицької ГАЕС може завдати непоправної шкоди та призвести до:

● Затоплення природних порогів

● Порушення цілісності пам’ятки національного значення

● Затоплення території Смарагдової мережі

● Зростання втрат води через випаровування з “дзеркала” водосховища

● Зменшення туристичної привабливості регіону

Підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі в рамках добудови Ташлицької ГАЕС призведе до затоплення цінних природоохоронних територій.

Під загрозою опиняться частини Регіонального ландшафтного парку “Гранітно-Степове Побужжя” та Національного природного парку “Бузький Гард”, що входять до складу природно-заповідного фонду України. Це — пряме знищення унікальних природних ландшафтів та середовища існування рідкісних видів.

Читайте також: Дамба на Південному Бузі знищує нацпарк, а річка починає «цвісти». Енергоатом знову хоче затопити нові ділянки

Бузький Ґард — це заповідне урочище на річці Південний Буг, неподалік м. Южноукраїнськ, де річка, прорізаючи гранітні скелі, утворює вражаючі пороги. Це одне з найдавніших місць Євразії, яке не занурювалось у морські глибини вже понад 60 мільйонів років. Саме тут сформувалися унікальні природні комплекси та середовища існування рідкісних видів флори й фауни.

Завдяки особливостям геологічної історії та мікроклімату Бузький Ґард є справжнім осередком видів-ендеміків — рослин і тварин, що трапляються тільки тут. На цій території зафіксовано 86 видів, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку.

Водночас Гранітно-степове Побужжя — це цінний археологічний та історичний пласт України. Тут виявлено сліди життя багатьох давніх культур — від палеоліту до часів Київської Русі, а особливу цінність становить спадщина козацької доби.

Південний Буг вважали другою за значенням річкою для запорозьких козаків після Дніпра. Саме в Бузькому Ґарді був розташований адміністративний центр Буго-Ґардівської паланки — найбільшої за територією частини Запорозької Січі. Її першим паланковим отаманом був князь Дмитро Вишневецький — легендарний Байда.

Сьогодні ця територія охороняється на державному рівні як пам’ятка культури національного значення — історичний ландшафт центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорізького (реєстраційний номер 140001-Н).

Альтернатива будівництву Ташлицької ГАЕС — сучасні рішення для енергетики

Природоохоронці наголошують, що замість завершення будівництва Ташлицької ГАЕС доцільніше спрямовувати інвестиції на сучасні технології, здатні ефективно розв'язувати проблему пікових навантажень в об’єднаній енергетичній системі України.

“З огляду на економічні, енергетичні, екологічні та стратегічні фактори значно більш виправданим є комплексний підхід: поєднання технологій управління попитом (demand response) та впровадження систем накопичення електроенергії”, — зазначає Оксана Коноваленко.

Управління попитом — це набір рішень і стратегій, які дозволяють збалансувати споживання електроенергії протягом доби. Прості приклади такого підходу — денні та нічні тарифи на електроенергію.Ще одним ефективним інструментом є встановлення “розумних лічильників”, які дають можливість споживачам більш гнучко керувати власним енергоспоживанням.

Впровадження систем управління попитом дозволяє:

● зменшити навантаження на енергогенерацію у пікові години;

● підвищити гнучкість та стабільність енергосистеми;

● знизити рахунки за електроенергію для бізнесу та населення;

● стимулювати децентралізацію енергетики та розвиток локальних рішень.

"Ключова особливість такого підходу — відповідальність за ефективне використання енергії частково переходить від виробників до операторів мереж і самих споживачів — підприємств і домогосподарств.

Саме ці сучасні рішення дають змогу зробити енергетику більш гнучкою, екологічно безпечною та економічно ефективною — на відміну від застарілих проєктів на кшталт добудови Ташлицької ГАЕС", — резюмують природоохоронці.

Історія України гаес екологія загроза природа України

Знак гривні
Знак гривні