Аналогії з поводженням Трампа з Росією: як США уклали сумнозвісну угоду з Талібаном у 2020 році

У "мирних переговорах" з Росією адміністрація Трампа наслідує поведінку президента США під час укладення сумнозвісної угоди США з Талібаном у 2020 році. Про це пише директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Представник США в Афганістані Залмай Халілзад і один із засновників "Талібану" Мулла Абдул Гані Барадар тиснуть один одному руки, 29 лютого 2020 року. Фото: AFP
Представник США в Афганістані Залмай Халілзад і один із засновників "Талібану" Мулла Абдул Гані Барадар тиснуть один одному руки, 29 лютого 2020 року. Фото: AFP

Семиволос зауважує, що угода, яка була підписана 29 лютого 2020 року в столиці Катару Досі призвела до хаотичного виведення військ США з Афганістану у 2021 році та швидкого захоплення влади талібами. Поразка США в Афганістані надихнула Росію та Китай до експансії.

Директор Центру близькосхідних досліджень нагадує ключові моменти, якими відзначилася ця сумнозвісна угода.

Таліби брали на себе нереалістичні зобов’язання, які ніколи не збиралися виконувати

"Отже, перше, виключення уряду Афганістану з переговорів: угода була укладена виключно між США та «Талібаном», без участі офіційного уряду Афганістану на чолі з президентом Ашрафом Гані. Це послабило позиції афганського уряду, який втратив легітимність і вплив, а також деморалізувало афганські сили безпеки. Таліби сприйняли це як визнання їхньої сили, що посилило їхню впевненість у перемозі.

Таліби брали на себе нереалістичні зобов’язання, які ніколи не збиралися виконувати. Угода не передбачала механізмів примусу чи перевірки виконання цих умов, що зробило її слабкою. Це по друге.

Жорсткий графік виводу військ та відсутність плану на випадок провалу, це третє і четверте.

По-п’яте, прагнення швидкого результату. Трамп прагнув виконати свою передвиборчу обіцянку вивести війська з Афганістану, що було популярним серед його виборців. Це підштовхнуло його адміністрацію до укладення угоди, яка більше зосереджувалася на короткострокових політичних вигодах (демонстрація «миру»), ніж на довгостроковій стабільності в Афганістані", — пише Семиволос.

Угода у Досі завдала удару по міжнародній репутації США

Він також додає, що з союзниками, які проливали кров в Афганістані, Трамп повівся вкрай грубо і недалекоглядно. Вони дізналися про домовленості постфактум, що суттєво ускладнило спільне планування та послабило коаліцію.

"Це завдало чутливого удару по міжнародній репутації США. Союзники, такі як афганський уряд і країни НАТО, відчули себе покинутими, а противники, такі як Китай і Росія, використали ситуацію для пропаганди проти США. Трамп (sic!) сам називав виведення військ "найбільшим приниженням США", — резюмує Ігор Семиволос.

афганістан мирні переговори сша-росія талібан

Знак гривні
Знак гривні