Як ресторани дотримуються заборони куріння: волонтери перевірили 500 закладів
82% кафе, барів і ресторанів України дотримуються заборони куріння. Про це свідчать результати громадського моніторингу 500 кафе, барів та ресторанів у семи містах: Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Рівному, Вінниці, Тернополі.

Представник всеукраїнської кампанії «Молодь вільна від куріння» Олег Слабоспицький озвучив основні результати моніторингу:
● Абсолютна більшість (82%) закладів дотримуються заборони куріння усіх тютюнових та нікотинових виробів у приміщеннях. Серед регіонів ситуація різна – наприклад, у Дніпрі й Одесі показник лише 74%, а у Львові та Рівному – 90%.
● Під час порушень найбільше курять електронні сигарети (84%), сигарети для нагрівання (83%), кальян (79%) та класичні сигарети (13%). У більшості закладах, де курять кальян, також було дозволено курити один або кілька видів тютюнових виробів.
● Лише 9% ресторанів, кафе, барів мають у закладі інформаційне повідомлення або наліпку про заборону куріння, які виглядають відповідно до вимог законодавства (завантажити макет). Найбільше присутні наліпки у закладах Тернополя (18%), Рівного (14%) та Києва (12%).
● У 84% закладів ресторанного господарства не було зафіксовано жодної реклами тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання тютюну або кальянів. Натомість порушниками найчастіше була використана реклама через дописи у соціальних мережах про куріння кальянів (77%), присутність кальянів у паперовому або електронному меню (54%), частина вивіски зображувала кальян (15%), вітрини з сигаретами або ТВЕН (11%), присутність сигарет, ТВЕН або пристроїв у паперовому або електронному меню (10%), табличка IQOS Friendly (7%).

«Моніторинг продемонстрував, що всього 18% закладів є недобросовісними суб'єктами господарювання, які хочуть дозаробити не лише на відвідувачах, а й своїх працівниках. Останні змушені по 8-10 годин дихати тютюновими викидами, які можуть спричинити передчасні захворювання або смерть.
Щороку в Україні помирає близько 100 тис. людей від хвороб спричинених вживанням тютюнових виробів та впливу вторинного тютюнового диму. Важливий факт, що в Україні кальян курять менше 3% від усього населення. Водночас 79% закладів-порушників нав'язують українцям саме куріння кальяну, всіляко стимулюючи куріння», — зазначив Дмитро Купира, виконавчий директор Центру громадянського представництва «Життя»
Наприкінці 2024 року Верховний суд України під час розгляду однієї із справ підтвердив, що пропонування кальяну в закладах ресторанного господарства є стимулюванням продажу. Згідно із чинним законодавством за це передбачена фінансова санкція 30 000 грн за перший випадок порушення і 50 000 грн за повторне, при цьому ідентифікується кожен окремий об'єкт порушення.
Моніторинг проводила Всеукраїнська кампанія «Молодь вільна від куріння» у партнерстві з Центром громадянського представництва «Життя» протягом листопада 2024 р. – лютого 2025 р. Волонтери перевіряли, чи дотримуються заклади ресторанного господарства антитютюнового законодавства (Закону України №2899-IV).
Нагадаємо, чинне законодавство з 2012 р. забороняє будь-яку рекламу тютюнових виробів, а також куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та кальянів у всіх приміщеннях закладів ресторанного господарства. З 2022 року до цього переліку включені тютюнові вироби для нагрівання (так звані айкоси). Якщо ви стикнулися з порушеннями, захистити свої права ви можете через портал електронного звернення Держпродспоживслужби або сервіс Центру громадського здоров’я МОЗ України.