На Марсі колись був океан із піщаними пляжами, — дослідження

На Марсі колись були пляжі, йдеться у статті, опублікованій дослідниками в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Гіпотетична картина Марса 3,6 мільярда років тому, коли океан міг покривати майже половину планети. Ілюстрація: Robert Citron/Reuters
Гіпотетична картина Марса 3,6 мільярда років тому, коли океан міг покривати майже половину планети. Ілюстрація: Robert Citron/Reuters

Як пише The Guardian, вчені зробили це відкриття, проаналізувавши дані підземних знімків, зроблених китайським марсоходом Zhurong.

«Zhurong був відправлений на південь Utopia Planitia поблизу місць, де палеоберегові лінії були нанесені на карту за допомогою супутникових даних», — сказав Бенджамін Карденас, співавтор дослідження з Університету штату Пенсильванія.

Автори кажуть, що результати з північних низовин Марса схожі на результати, отримані на берегових лініях на Землі за допомогою георадарів: обидва вказують на особливості підземного матеріалу, які нахилені — і під схожим кутом — в бік низовини або океану.

«Зазвичай радар вловлює навіть ледь помітні зміни в розмірі осаду, що, ймовірно, і відбувається тут», — пояснює Карденас.

Дослідники кажуть, що цей марсіанський пляж, схоже, змінив своє положення з плином часу. Дані показують низку особливостей, які, за словами Карденаса, вказують на те, що пляж «розрісся щонайменше на 1,3 км на північ в океан».

Хоча дослідники відзначають, що нахилені особливості можуть виникати внаслідок інших видів діяльності, вони кажуть, що жоден з них не пояснює отримані дані. «Ми виключаємо вулканічну діяльність, річки та принесені вітром піщані дюни. Все це досить часто трапляється на Марсі, але структура просто не відповідає жодному з них», — сказав Карденас.

Він додав, що це відкриття має значення для розуміння минулого життя на Марсі. « Пляж — це межа між мілководдям, повітрям і сушею. Вважається, що саме в такому середовищі вперше зародилося життя на Землі, і я думаю, що це було б чудовим місцем для відправки наступної місії в пошуках ознак минулого життя», — сказав він.

Але хоча марсіанське узбережжя могло бути піщаним, схожість з земними пляжами обмежена, і там, ймовірно, було досить прохолодно, підсумовує The Guardian.

дослідження марс наука океан

Знак гривні
Знак гривні