"Видатне відкриття". В Єгипті археологи знайшли гробницю фараона вперше за понад століття

Археологи в Єгипті вперше за понад століття знайшли гробницю фараона. Схоже відкриття зробили в 1922 році, коли виявили поховання Тутанхамона.

Фото: міністерство туризму і старожитностей Єгипту/AFP/Getty Images
Фото: міністерство туризму і старожитностей Єгипту/AFP/Getty Images

Про це пише CNN.

Спільна єгипетсько-британська археологічна місія ідентифікувала гробницю як таку, що належала давньоєгипетському фараону Тутмосу II. Археологи назвали це видатним відкриттям.

За даними міністерство туризму і старожитностей Єгипту, гробниця розташована приблизно в 2,4 км на захід від Долини царів в єгипетському регіоні Луксор.

Коли археологічна команда вперше виявила вхід і головний коридор гробниці у 2022 році, вони вважали, що вона належала одній з фараонських дружин. Це ґрунтувалося на її близькості до гробниці королеви Хатшепсут і гробниць дружин фараона Тутмоса III.

Але з роками спільна місія, очолювана Вищою радою у справах старожитностей і Дослідницьким фондом Нового царства, виявила іншу історію: гробниця насправді належала Тутмосу II.

Пірс Літерленд, польовий директор Дослідницького фонду Нового Королівства, сказав, що його команда була здивована відкриттям.

«Ми, як і багато інших, думали, що це ваді (долина), яка асоціюється з фараонськими жінками», — сказав він.

Розташування гробниці також дуже незвичне для фараона.

«Гробниця розташована у невдало вибраному місці під двома водоспадами і внизу схилу, по якому стікала вода в набагато більш вологий клімат 18-ї династії», — сказав він.

Серед доказів, що вказують на Тутмоса II, були знайдені фрагменти алебастрових глечиків з його ім'ям, що ідентифікують його як «покійного фараона», а також написи з ім'ям його дружини і зведеної сестри, єгипетської правительки Хатшепсут.

За словами археологів, це відкриття є одним з найбільш значущих археологічних проривів за останні роки, а артефакти, знайдені в гробниці, дадуть критично важливе розуміння історії регіону та правління фараона.

Фото: міністерство туризму і старожитностей Єгипту
Фото: міністерство туризму і старожитностей Єгипту

Про Тутмоса II відомо небагато. Вчені навіть сперечаються щодо тривалості його правління, яке могло тривати як три-чотири роки, так і понад 14.

За словами Мохамеда Абдель Баді, керівника сектору єгипетських старожитностей і співкерівника місії, гробниця була знайдена в поганому стані через затоплення, яке мало статися незабаром після смерті царя. Вода пошкодила внутрішню частину гробниці, і попередні дослідження показали, що її первісний вміст, ймовірно, був перенесений в інше місце.

Лідерленд зазначив, що простий архітектурний дизайн гробниці послужив прототипом для пізніших фараонських гробниць 18-ї династії. Він додав, що місія продовжить свою роботу, щоб розкрити більше таємниць цієї місцевості.

Як пише The Guardian, знайдення гробниці Тутмоса II визнано найбільш значущим відкриттям відтоді як у 1922 році було виявили гробницю Тутанхамона.

археологія відкриття єгипет історія

Знак гривні
Знак гривні