Європа випередила США за обсягом допомоги Україні за три роки великої війни, — дослідження

З лютого 2022 року Європа виділила Україні 70 млрд євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 млрд євро військової допомоги. США виділили 64 млрд євро військової допомоги, а також 50 млрд євро фінансової і гуманітарної підтримки.

Про це йдеться у дослідженні Ukraine Support Tracker Інституту світової економіки Кіля.

"За останні три роки війни країни-донори надали Україні невеликий, але безперервний потік підтримки на суму близько 80 мільярдів євро на рік. Європейські донори є основним джерелом допомоги Україні з 2022 року, особливо коли йдеться про фінансову та гуманітарну допомогу. Водночас ми спостерігаємо зміщення акцентів у бік закупівель зброї.

На початковому етапі війни військова допомога Україні здебільшого надходила з наявних арсеналів країн-донорів, але з часом вони спорожніли. Сьогодні переважна більшість військової допомоги – це нові зразки озброєнь західної оборонної промисловості – з невеликою, але зростаючою роллю багатосторонніх ініціатив із закупівлі озброєнь. Такими є висновки останнього оновлення Ukraine Support Tracker, який відстежує допомогу до грудня 2024 року", – йдеться у дослідженні.

Зазначається, що загалом за останні три роки Україні було виділено близько 267 млрд євро допомоги, що становить понад 80 млрд євро на рік. Із цієї суми близько 130 млрд євро (49%) було виділено у вигляді військової допомоги, 118 млрд євро (44%) – у вигляді фінансової підтримки і 19 млрд євро (7%) – у вигляді гуманітарної допомоги.

Аналітики наголошують, що сума допомоги є порівняно низькою, якщо вимірювати її як частку ВВП донорів. Німеччина, Велика Британія та США, наприклад, мобілізували менш як 0,2% свого ВВП на рік на підтримку України, тоді як інші багаті країни-донори, такі як Франція, Італія чи Іспанія, виділили лише близько 0,1% свого річного ВВП.

Автори дослідження пишуть, що навіть невеликі пріоритети внутрішньої політики коштують у багато разів дорожче, ніж те, що робиться для України. Наприклад, податкові субсидії на дизельне пальне («дизельні пільги») в Німеччині обходяться платникам податків втричі дорожче, ніж військова допомога Україні з боку Німеччини.

«Якщо поглянути на державні бюджети більшості європейських країн-донорів, то допомога Україні за останні три роки виглядає скоріше як незначний політичний «домашній проєкт», ніж як велике фіскальне зусилля», – каже Крістоф Требеш, керівник проєкту “Трекер підтримки України” в Інституті Кіля.

У дослідженні узагальнюється, що Європа загалом явно обігнала США за обсягами допомоги Україні. Загалом Європа виділила 70 мільярдів євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 мільярди євро військової допомоги. Це порівняно з 64 мільярдами євро військової допомоги з боку США, а також 50 мільярдами євро фінансової та гуманітарної підтримки.

Зниження ролі США почалося в середині 2023 року, коли Конгрес США заблокував усі законопроєкти про допомогу. В останні місяці допомога США знову зросла.

"Але з поверненням президента Трампа на посаду військова допомога США, ймовірно, знову застопориться. У результаті європейські уряди будуть змушені активізувати свої зусилля і заповнити велику прогалину, залишену США", – каже Крістоф Требеш.

Нещодавно зібрані дані також показують, що російсько-українська війна дедалі більше диктується виробництвом зброї. На початку війни військова допомога значною мірою надходила з наявних арсеналів країн-донорів, але тривала російська агресія вимагає, щоб дедалі більша частка допомоги надходила безпосередньо від промисловості.

У перші місяці великої війни понад 90 відсотків військової допомоги було мобілізовано з національних арсеналів. Однак у 2023 і 2024 роках більшу частину військової допомоги – понад 60 відсотків – замовили у промисловості та нещодавно виробили. Цей зсув особливо помітний у Німеччині, де майже три чверті військового обладнання для України замовляється безпосередньо у промисловості. Велика Британія більше покладається на наявні запаси, і лише 22% її військової допомоги припадає на нові замовлення. США замовляють 48% своєї військової допомоги у промисловості.

За три роки повномасштабної війни європейські донори поступово покращують свою координацію і запроваджують нові механізми спільних промислових закупівель озброєнь для України. Найбільшою багатосторонньою закупівельною ініціативою є Міжнародний фонд для України (IFU) – очолюваний Великою Британією механізм фінансування, який об'єднує внески багатьох країн на закупівлю військового обладнання для України із загальним обсягом асигнувань у 1,6 млрд євро. Серед інших нещодавніх заходів – чеська ініціатива щодо боєприпасів і Комплексний пакет допомоги НАТО для України.

"Війна Росії проти України перетворилася на війну закупівель і виробництва зброї. Тому вкрай важливо нарощувати промислові потужності для виробництва оборонної продукції, особливо в Європі. Найкращий спосіб зробити це – загальноєвропейська співпраця", – сказав Требеш.

Європа допомога Україні допомога заходу зброя для України

Знак гривні
Знак гривні