Підпали автівок військових і волонтерів: хто і чому чинить такий злочин
За 2024 рік СБУ і Нацполіція затримали понад 450 людей, які, як пише пресслужба відомства, «за дорученням російських кураторів займалися підпалами в Україні». Видання «Ґрати» проаналізувало, як кваліфікують такі справи та склало портрет підпалювачів. Texty.org.ua наводять ключові фрагменти статті.
Як працює схема
Знайшли оголошення про швидкий заробіток — отримали пропозицію підпалити військове авто — знайшли автівку — погодили вибір з куратором — підпалили. Це типова схема злочинів, про які українські правоохоронні органи почали заявляти у 2024 році. Служба безпеки України, Національна поліція та Офіс Генерального прокурора сходяться на думці, що за замовленнями стоять російські спецслужби. Вони обіцяють українцям в середньому близько $1000.
Вирок Київського райсуду Одеси описує типову схему підпалу автівок військовослужбовців, про які регулярно заявляють правоохоронні органи. Лише за жовтень Офіс Генерального прокурора писав про чотири випадки, коли правоохоронні органи затримували підозрюваних. За інформацією ОГП, інколи палії працюють одноосібно — як, наприклад, житель Дніпра, якому закидають пошкодження не тільки авто військовослужбовця, але й релейної шафи «Укрзалізниці». Інколи ж ймовірні підпалювачі діють групами: наприклад, двох жителів Полтави правоохоронці підозрюють у пошкодженні трьох автомобілів військовослужбовців за добу.
Лише в період з 1 січня до 7 жовтня 2024 року в Єдиний державний реєстр досудових розслідувань слідчі внесли інформацію про 266 фактів підпалів автотранспорту, який належав або перебував у користуванні військовослужбовців чи волонтерів. У результаті цих злочинів пошкоджено 296 автомобілів, згідно з даними Управління інформаційної політики Офісу Генерального прокурора.
Діють на замовлення РФ
Майже у всіх випадках правоохоронці наголошують, що підозрювані діяли на замовлення. Як правило, реагували на оголошення в Telegram про можливий підробіток й отримували пропозицію підпалити авто. Вибір конкретної автівки погоджували з замовником, і лише після його схвалення вчиняли злочин. Обовʼязковою умовою для оплати був відеозапис підпалу.
Служба безпеки України наголошує, що справжніми замовниками є російські спецслужби. Як пояснює речник СБУ Артем Дехтяренко, такий висновок слідчі роблять на підставі листування з замовниками, які ведуть підозрювані. У деяких випадках вдається встановити акаунт, з якого надійшло замовлення.
Утім, відстежити замовників непросто, пише видання. Адвокатка Анастасія Король працює в системі безоплатної правничої допомоги і зараз захищає трьох підозрюваних у підпалах військових автомобілів. Вона каже, що куратори, як правило, встигають стерти сліди.
«Зазвичай, у момент затримання підозрюваних у них на телефоні вже не міститься листувань з особами, які здійснювали замовлення. У Telegram є функція «Видалити для всіх». І підозрювані, і слідчі мені розповідали, що інформація видаляється з боку замовника. Інколи вдається її відстежити, але дуже рідко. У моїй практиці таких повідомлень на телефоні вже не було», — пояснює адвокатка.
Портрет підпалювачів
Адвокатка Анастасія Король каже, що в загальних рисах портрет виконавців збігається з тими людьми, яких раніше затримували у справах «наркокурʼєрів».
«Це звичайна людина, здебільшого в скрутному матеріальному становищі, шукає будь-яку роботу. У тих осіб, яких раніше вербували для розкладання закладок, був такий само портрет — психологічний, соціальний», — каже юристка.
Кожен четвертий зі встановлених фігурантів виявився неповнолітнім — такими є 45 зі 167 людей. Анастасія Король вважає втягування неповнолітніх у злочини великою проблемою, адже вони ще не можуть усвідомити всю тяжкість вчинку та його наслідки. Проте, як дослідив проєкт «Схеми», ФСБ свідомо вербує українських дітей і спонукає робити підпали.
Як кваліфікують такі справи
Перші випадки підпалів слідчі Національної поліції України кваліфікували за статтею «Умисне знищення або пошкодження майна» стаття 194 Кримінального кодексу. Санкція передбачає покарання від 3 до 10 років, якщо злочин вчинений через підпал.
Та згодом слідство зрозуміло, що «йдеться про сплановану системну злочинну діяльність з метою перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань з використанням Інтернет-ресурсів», пояснив у відповідь на запит «Ґрат» заступник начальника головного слідчого управління Нацполіції Євгеній Колесник. Тому до кваліфікації почали додавати статтю «Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань». Це стаття 114-1 Кримінального кодексу. Вона передбачає від 5 до 8 років позбавлення волі, або ж від 8 до 15 років, якщо злочин призвів до загибелі людей або інших тяжких наслідків.
Водночас залежно від складу злочину підпали можуть кваліфікувати також як хуліганство, диверсію чи терористичний акт.