Як Україна масштабує виробництво стійких до РЕБ дронів на оптоволокні
Росія випередила Україну і в розробці, і в масштабуванні оптоволоконних дронів. Такі апарати не використовують радіозв’язок, тож навіть найкращий засіб РЕБ безсилий проти них. Україна почала наздоганяти ворога і дала чіткий сигнал вітчизняним виробникам, що оптоволоконні дрони дуже потрібні військовим на фронті і що держава готова їх купувати багато.
Про це йдеться у матеріалі ЕП.
Видання пише, що десятки команд українських інженерів уже пропонують свої моделі цих дронів та компонентів для них, щоб за лічені місяці заповнити вакуум на ринку.
"Зараз навіть у досвідченого оператора БПЛА лише невелика частина випущених FPV-дронів досягає своєї цілі. Російські та українські інженери не полишають надій знайти "чарівну таблетку", яка зробить FPV-дрон повністю невразливим до засобів РЕБ і залишить ворога абсолютно беззахисним перед безпілотниками.
Як це зробити? Є два ключові шляхи: встановити на дрон машинний зір або зробити управління з використанням оптоволокна. Кожен з них має свої плюси та мінуси", — йдеться у статті.
Читайте також: Українські розробники тестують FPV-дрон на оптоволокні (ФОТО, ВІДЕО)
ЕП зазначає, що росіяни вирішили не чекати, поки їхня технологія машинного зору стане зрілою, й одразу пішли паралельним треком: почали серійне виробництво дронів з оптоволокном.
"Перші демонстраційні зразки від російських та українських інженерів з’явилися ще у 2023 році, але саме окупанти повірили в цю технологію і швидко масштабували її, узявши в партнери китайські заводи.
Конструкція таких дронів не сильно відрізняється від звичайних бойових FPV. Хіба що вони мають більшу раму та потужніші акумулятори, бо разом з бойовою частиною переносять кількакілограмову котушку з дротом, яка розмотується під час руху. Найменші дозволяють працювати на відстані до 2 км, найбільші – до 20 км. Нитка під’єднана до пульта управління оператора і видає якісне зображення майже без затримок", — пояснюють автори матеріалу.
Як Україна розгортає виробництво
На початку року Міноборони подало чіткий сигнал ринку, влаштувавши демонстраційні випробування оптоволоконних безпілотників.
В Агенції оборонних закупівель Міноборони розповіли ЕП, що укладених контрактів з виробниками поки немає, але процес підготовки перших угод почався. Проте крім Міноборони такі дрони можуть купувати інші силові структури, Держспецзв’язку, благодійні фонди, військові частини.
"Ми пропонували розробити безпілотники з використанням оптоволокна ще на початку 2023 року, але армія не хотіла їх купувати. Тоді для ураження ворога вистачало звичайних FPV-дронів, а оптоволокно суттєво збільшувало вартість дрона. Два роки тому бобіна з оптоволокном та мікросхемою для передавання сигналу в китайських виробників коштувала до 2 500 доларів. Ніхто не хотів платити такі гроші за одноразовий дрон.
Тепер ситуація кардинально змінилася: звичайні FPV-дрони дедалі частіше глушать РЕБом, а ціна на бобіни з оптоволокном упала до 500 дол. за штуку, бо китайські фабрики отримали масштабне замовлення з Росії та збільшили потужності.
Технологічно ці дрони доволі прості. Наша модель проходить кодифікацію і в лютому буде готова до контрактування та виходу в серійне виробництво", – розповів співзасновник компанії "Смарт електронікс груп" Владислав Олексієнко.
Найбільшими бенефіціарами поширення нової технології стали китайські заводи, які продають котушки обом сторонам війни. "Недавно дізналися, що один китайський завод уже сім місяців серійно виготовляє бобіни з оптоволокном для РФ. Ми тепер теж у нього замовляємо", – сказав журналістам не для запису один з українських виробників безпілотників.
Дивіться також: «Птахи Мадяра» почали застосовувати FPV-дрони на оптоволокні. Відео знищення російського танка
Як розповіли ЕП в технологічному кластері Brave1, зараз понад 25 команд інженерів опановують цей напрямок. Близько десяти з них готують документацію для кодифікації своїх дронів, що відкриє їм шлях до перших контрактів. Одна модель уже кодифікована, ще дві – на фінальному етапі. Кластер супроводжує команди інженерів протягом усього процесу та допомагає з випробуваннями.
В Україні вже є заводи, спроможні виробляти тисячі таких дронів на місяць. Для пришвидшення закупівель Brave1 склав каталог компаній-виробників оптоволоконних дронів з їхніми контактами, який оновлюється в реальному часі.
На оптоволокно поступово перелаштовують і важкі гексакоптери або "бомбери". З’являються і перші наземні дрони з управлінням через оптоволокно.
Читайте також: В Україні випробовують дрони на оптоволокні: FPV, мультикоптер та наземний робот (ВІДЕО)
За словами директора компанії Vyriy drone Олексія Бабенка, на українському ринку падають ціни на дрони з оптоволокном. Якщо раніше найдешевші з них коштували 60-80 тис. грн, то зараз – близько 30 тис. грн. На його думку, вартість може бути ще меншою, якщо компанії самостійно вироблятимуть ключовий компонент – бобіни з оптоволокном.
"Ми робитимемо компоненти самі. Підрахували, що після масштабування виробництва наш серійний оптоволоконний дрон буде лише на 3-6 тисяч гривень дорожчим за звичайний з радіоуправлінням. Технологія намотування оптоволокна та збирання плат зв’язку не найпростіша, але інженери з досвідом легко її опанують. Потрібно 25 людей, 20 намотувальних станків – і матимете 5 тисяч котушок на місяць. Вартість однієї котушки виходить близько 150 дол.", – зазначив він.
Серед мінусів оптоволоконних дронів найчастіше називають невелику дальність, меншу вагу бойової частини, меншу маневреність, високу видимість у повітрі, ціну та ризики обриву нитки. Однак оператори тільки починають опановувати технологію, тож багато речей, які зараз здаються проблемою, можуть перестати нею бути, коли інженери покращать продукт або військові навчаться правильно ним користуватися.
Окремий сегмент – протидія оптоволоконним дронам. Зараз ані Україна, ані Росія не мають ефективного захисту проти цих безпілотників, тож розробка захисту – ще один виклик для вітчизняних інженерів.
"Українські розробники опрацьовують ідеї фізичного знищення таких FPV за допомогою турелей, сіткометів та дробовиків, а також досліджують варіант застосування лазерів. Ці рішення вже тестуються", – розповіли у Brave1.
Оптоволоконне управління стало новим трендом на фронті, однак дрони з радіозв’язком все одно залишатимуться основним засобом ураження для операторів БПЛА, підсумовує видання. Опитані ЕП військові та виробники сходяться на думці, що безпілотники з оптоволокном займатимуть лише певну нішу, а не вироблятимуться мільйонами.