Як Росія заганяє в армію хлопців з окупованих частин Запоріжжя й Херсонщини, — розслідування

Росія призиває на строкову службу молодь з ТОТ Херсонщини та Запоріжжя. Розслідувачі видання Суспільне ідентифікували 22 хлопців з ТОТ Херсонщини, Запоріжжя і Криму, що потрапили на фото і відео пропагандистів, знятих біля військкомату у Сімферополі. Texty.org.ua публікують головні висновки розслідування.

Перший призов на строкову службу до армії РФ на тимчасово окупованих територіях України, які Росія незаконно приєднала у 2022-му, відбувся у 2023 році. І якщо тоді забирали хлопців від 18 до 27 років, то восени 2024-го, відповідно до указу Путіна, призивали "громадян РФ віком від 18 до 30 років".

У листопаді 2024-го хлопців з Криму і тимчасово окупованих територій Запоріжжя та Херсонщини зібрали на плацу так званого республіканського військкомату у Сімферополі.

Хлопців з ТОТ Запорізької та Херсонської областей поставили поруч з кримцями, яких призивають в російську армію вже десятий рік. Сюжети демонструють, як вони виконують команди окупаційного кримського військового комісара Євгєнія Машукова і його підлеглого Сєргєя Давідєнка. Їх начебто проводжають проходити курс молодого бійця, а потім служити у військових частинах чорноморського флоту і південного воєнного округу РФ.

Редакція розслідувань Суспільного ідентифікувала 22 хлопців із фото та відео, знятих пропагандистами біля окупаційного військкомату у Криму, і дослідила їхні біографії, щоб зрозуміти, чи могли вони добровільно погодитися на службу у російській армії. У деяких випадках журналісти знайшли факти колабораціонізму, участі у російських патріотичних заходах та організаціях.

Проте щодо багатьох ідентифікованих у розслідувачів виникли сумніви у добровільності їхнього призову. Журналісти намагалися зв'язатися з ними чи їхнім родичам, однак запитання усі проігнорували.

Поліцейський-зрадник з Токмака

У сюжетах одного з пропагандистських телеканалів був коментатором 27-річний старший лейтенант української поліції із Токмака Іван Степаненко. Він говорив на камеру, як пишається тим, що став російським військовим.

На момент повномасштабного вторгнення Степаненко сім років працював в українських правоохоронних органах. Вторгнення росіян він зустрів у Токмаку, будучи українським поліцейським аж до кінця травня 2022-го — доки його не звільнили через порушення дисциплінарного статуту Нацполіції України. Незадовго після цього правоохоронці відкрили кримінальне провадження і почали розслідувати, чи не став Степаненко колаборантом.

Колишній товариш Івана Степаненка розповів, що Іван мав проросійські погляди й тому, ймовірно, погодився працювати в окупаційній поліції Токмака. Про співпрацю Степаненка з росіянами відомо управлінню СБУ у Запорізькій області. У січні 2024 року воно оголосило йому про підозру у колабораціонізмі.

Зараз Жовтневий районний суд Запоріжжя розглядає його справу. З судових ухвал відомо, що у лютому 2024-го Степаненка оголосили у державний, міждержавний та міжнародний розшук.

Інші хлопці

Микола (ім'я змінено з міркувань безпеки) — житель невеликого містечка на окупованій з 2022 року території України. Його тато воював проти росіян на сході України принаймні з 2016-го. Зв'язку з Миколою чи його рідними журналістам встановити не вдалося.

Інший хлопець з тимчасово окупованих територій — Богдан (ім'я змінено з міркувань безпеки). Він — вболівальник "Динамо", вів соцмережі українською мовою, а зараз закрив усі сторінки.

Дмитро (ім'я змінено з міркувань безпеки) перед повномасштабним вторгненням закінчив профучилище і висловлював проукраїнську позицію в соцмережах з 2014 року. Він проігнорував запитання журналістів про те, як опинився в російському війську.

Один із хлопців з ТОТ Запорізької області, 20-річний Олексій, за час окупації вступив до Інженерно-технічної академії у Таганрозі. У спілкуванні з журналістами він висловлював проросійські погляди й ображав Україну, чим дозволив припустити, що став строковиком добровільно. Тому розслідувачі назвали його імʼя і показали обличчя.

Олексій Малюта. Фото: Суспільне
Олексій Малюта. Фото: Суспільне

Ще один хлопець з ТОТ Херсонської області торік переїхав до Криму і будував там кар'єру. Тепер він позує на фото з дружиною у російській військовій формі.

Російський строковик з дружиною. Скриншот з Instagram
Російський строковик з дружиною. Скриншот з Instagram

Розслідувачі зазначають, що на прикладі 22-річного Олексія Танічева з Феодосії добре видно, як російська пропаганда працює з молоддю.

Олексій з дитинства, разом з мамою Наталією Танічевою, яка народилася у Феодосії, брав участь у різних акціях і святкуваннях російських державних свят, окремі з яких, як це притаманно Росії, поєднували з військовою тематикою. Також Олексій був членом ДОСААФ — Добровільної спільноти сприяння армії, авіації та флоту Росії. Ця організація, зокрема, займається воєнно-патріотичним вихованням молоді. Її партнерами є міноборони РФ і партія "Єдіная Росія".

Олексій Танічев. Скриншот з відео пропагандистського каналу "Росія 24"
Олексій Танічев. Скриншот з відео пропагандистського каналу "Росія 24"

Росія активно займається заохоченням місцевого населення до служби. Особливо — працює з молоддю, переконаний Роман (ім'я змінено з міркувань безпеки), житель ТОТ Запорізької області, який восени 2024-го виїхав з окупації:

"Росіяни промивають людям мізки: телевізор, зарплата, рекламні афіші й так далі. Вони на кожному кроці, пропаганда ще в школах. "Разгавори о важном" (курс уроків у школах РФ — ред.), якісь патріотичні настанови. Це в школах, училищах, технікумах. Перший рік, думаю, ще хтось опирався цьому, а опісля вже прийняли й все".

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні повідомляла, що російська окупаційна влада вимагає від середніх шкіл та вишів на захоплених територіях надавати списки військовозобов’язаних, яких вони вважають придатними для призову до збройних сил РФ.

У своїх телеграм-каналах гауляйтери Євген Балицький і Володимир Сальдо заявили, що про призов чоловіків повідомлятимуть паперовими повістками, які доставлятимуть під розписку або рекомендованими листами. А сама служба у війську начебто триватиме 12 місяців.

Редакція розслідувань Суспільного поспілкувалася з двома хлопцями, яким вдалося покинути ТОТ Запорізької області. Іван (ім'я змінено з міркувань безпеки) виїхав з окупації навесні 2024-го. З його слів, ще тоді військкомати готувались до призову.

"Перед тим, як я виїхав, збирали інформацію про чоловіків на роботі, писали автобіографії для їхнього військкомату. Ніхто не хотів на службу, нікому це не треба, навіть проросійським. Погоджуються хіба відчайдухи без грошей, які думають, що все переживуть. Коли навесні почали нагнітати з військкоматом на роботі, виїхали ще два молоді хлопці, крім мене. Скажімо так, всі були насторожі, що в будь-який момент можуть оголосити мобілізацію чи ще щось", — розповідає Іван.

Роман (ім’я змінено з міркувань безпеки) жив в окупованому містечку на Запоріжжі до листопада 2024 року. Каже, покинув дім, бо хотів зберегти життя і не потрапити до російської армії.

"Повістка мені не приходила. Але вони можуть її на роботу надіслати, через директора і так далі. Військкомат отримує дані, якщо людина офіційно працює. А зараз всіх кидають на офіційне працевлаштування. Неофіційно у них неможливо працювати. Тобто про всіх збирають інформацію", — говорить Роман.

За його словами, уникнути примусової служби складно, адже затримати чоловіка з метою призову в російську армію можуть просто на вулиці. Каже, багато чоловіків через це переховуються.

Воєнний злочин росіян

Адвокат та експерт громадської організації "Медійна ініціатива за права людини" Андрій Яковлєв вважає, що росіяни усвідомлено відмовилися від зобов'язань статті 51 Четвертої Женевської конвенції й всупереч їй примушують жителів тимчасово окупованих територій долучатися до їхнього війська.

На думку експерта, з одного боку, примусово призвані на службу в армію РФ українці є потерпілими від воєнного злочину, а з іншого, можуть сприяти російській агресії та вчиняти колабораційні злочини або державну зраду.

На його думку, важливо говорити, що служба українців в російській армії — це, першочергово, воєнний злочин з боку РФ. Але Україна має діяти обережно: з одного боку, наголошувати на цьому, а з іншого, визначати рівень індивідуальної відповідальності у кожному випадку, щоб не збільшити кількість прихильників Росії на ТОТ. У цьому питанні має бути напрацьована державна політика та диверсифікований підхід щодо покарання, переконаний експерт.

Центр прав людини "Zmina" розробив покрокову інструкцію, як діяти, якщо вас чи ваших знайомих примусово залучили до служби у російській армії. Про випадки незаконного залучення громадян України до служби в армії РФ потрібно повідомляти Національне інформаційне бюро.

південь України російська армія ТОТ строковики російська пропаганда

Знак гривні
Знак гривні