Закрито обраний президент Грузії Кавелашвілі підписав у день інавгурації «каральні» закони
Президент Грузії Михеїл Кавелашвілі, легітимність якого не визнають п'ятий президент Саломе Зурабішвілі, опозиція і частина міжнародних партнерів країни, підписав закони, затверджені грузинським парламентом 13 грудня.
Про це повідомляє "Ехо Кавказу".
Йдеться про ініціативи, які правозахисники характеризують як «репресивні», «обмежувальні», «каральні» та «недемократичні». Вони були ухвалені в прискореному режимі. Саломе Зурабішвілі, яка не визнає легітимність парламенту, їх не підписала і не наклала на них вето.
Документи Кавелашвілі підписав 29 грудня, у день своєї інавгурації. Увечері вони вже були опубліковані на сайті «Законодавчого вісника Грузії».
Серед законів, підписаних Михеїлом Кавелашвілі:
- Поправки до «Кодексу про адміністративні правопорушення», які передбачають заборону на закриття обличчя під час акцій, використання піротехніки та інші обмеження;
- Зміни, пов'язані зі зберіганням і використанням піротехнічної продукції, зокрема поправки до «Кримінального кодексу»;
- Зміни до закону «Про збори і маніфестації» щодо закриття обличчя і застосування піротехніки;
- Поправки до закону «Про поліцію», що спрощують процес працевлаштування для певних категорій співробітників МВС;
- Зміни до закону «Про державну охорону», внаслідок яких Саломе Зурабішвілі більше не буде забезпечена державною охороною;
- Зміни у «Виборчому кодексі», що збільшують частку мажоритарного елемента в муніципалітетах;
- Зміни в законі «Про державну службу», які, на думку правозахисників, полегшують звільнення співробітників за політичними мотивами.
Документи набудуть чинності в різний час, однак частина з них дійсна з моменту підписання Кавелашвілі. Отже, такі норми вже діють з 30 грудня:
- використання піротехніки та лазерів на протестах карається штрафом 2 000 ларі;
- затуляння обличчя маскою або приховування його будь-яким чином — штраф 2 000 ларі;
- організоване перекриття дороги транспортними засобами — штраф 1 000 ларі та позбавлення посвідчення водія на один рік;
- розміщення протестного напису або плаката без дозволу та «псування зовнішнього вигляду міста» — штраф 1 000 ларі (замість 50 ларі, як було донині);
- повторні штрафи становлять 2 000 і 3 000 ларі;
- незаконне носіння форменого одягу МВС або «подібних до нього атрибутів» — штраф 2 000 ларі;
- збільшено адміністративні штрафи за блокування дороги — 5 000 ларі замість 500 за участь, за організацію — 15 000 ларі замість 5 000.
«Нова хвиля насильства та репресій з нагоди інавгурації де-факто президента. Він щойно підписав нові закони, що обмежують свободу зібрань і санкціонують чистки на державній службі», — прокоментувала п’ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
Нагадаємо, 29 грудня, у день інавгурації Михеїла Кавелашвілі, чинна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі добровільно залишила президентський палац.
Зурабішвілі не визнає президентські вибори, які відбулися в Грузії 14 грудня. Тоді виборча колегія Грузії, більшість якої мала проросійська керівна партія "Грузинська мрія", обрала президентом Михеїла Кавелашвілі, який був єдиним кандидатом.