Чи справді новий квантовий процесор від Google є «проривом» у світі комп'ютерів

Google представила новий процесор, який, як стверджує компанія, за п'ять хвилин може розв'язати задачу, для виконання якої найшвидшим у світі суперкомп'ютерам наразі знадобилося б десять септильйонів – або 10 000 000 000 000 000 000 000 000 років.

Новий процесор Willow. Джерело фото: BBC
Новий процесор Willow. Джерело фото: BBC

Про це пише BBC.

Цей процесор є останньою розробкою в галузі, відомій як квантові обчислення. Вона намагається використати принципи фізики елементарних частинок для створення нового типу неймовірно потужного комп'ютера.

Google каже, що його новий квантовий процесор, який дістав назву Willow, став ключовим "проривом" та "прокладає шлях до корисного, великомасштабного квантового комп'ютера".

Однак експерти кажуть, що Willow на цей момент є переважно експериментальним пристроєм, а для розробки квантового комп'ютера, достатньо потужного для вирішення широкого кола проблем реального світу, знадобиться кілька років і мільярди доларів.

Квантові комп'ютери працюють принципово інакше, ніж процесори у телефоні чи ноутбуці.

Вони використовують квантову механіку – дивну поведінку надмаленьких частинок – для розвʼязання задач набагато швидше, ніж традиційні комп'ютери.

Є надія, що квантові комп'ютери зрештою зможуть використовувати цю здатність для значного прискорення складних процесів, таких як створення нових ліків.

Є також побоювання, що їх зможуть використати з лихою метою – наприклад, для зламу деяких типів шифрування, які використовують для захисту конфіденційних даних.

Хартмут Невен – очільник лабораторії Google Quantum AI, яка створила Willow, сказв, що Willow будуть використовувати у деяких практичних цілях.

Але процесор, здатний виконувати комерційні завдання, не з'явиться раніше кінця десятиліття, додав він.

Спочатку цю технологію використовуватимуть для симуляції систем, де важливі квантові ефекти.

"Наприклад, коли йдеться про проєктування термоядерних реакторів, для розуміння функціонування ліків і фармацевтичних розробок, для розробки кращих автомобільних акумуляторів та іншого довгого списку таких завдань", – каже він.

Невен сказав BBC, що завдяки своїй продуктивності Willow – "це найкращий квантовий процесор, створений на сьогодні".

Водночас професор Алан Вудворд, експерт з обчислювальної техніки з Університету Суррея, каже, що квантові комп'ютери будуть краще виконувати низку завдань, ніж нинішні "класичні" комп'ютери, але вони їх не замінять.

Willow виготовили на новому, спеціально побудованому заводі Google у Каліфорнії.

Директор британського Національного центру квантових обчислень (NQCC) Майкл Катберт сказав BBC, що він обережно ставиться до формулювань, які підживлюють "ажіотаж", і вважає, що Willow є радше "етапом, а не проривом".

Однак, за його словами, це "робота, яка вражає".

Згодом квантові комп'ютери мають допомогти у вирішенні низки завдань, зокрема "логістичних проблем, таких як розподіл вантажів на літаках або маршрутизація телекомунікаційних сигналів чи накопиченої енергії в національній мережі", додав він.

гугл технології комп'ютери

Знак гривні
Знак гривні