Китай припиняє постачання дронів і компонентів, критично важливих для війни в України, — Bloomberg
Китай оголосив про значне скорочення постачання безпілотників, а китайські виробники почали обмежувати продажі в США та Європі ключових компонентів.
Про це пише Bloomberg.
"Ці кроки є прелюдією до ширших експортних обмежень на компоненти для безпілотників, які, як очікують західні чиновники, Пекін запровадить у новому році. За словами одного зі співрозмовників, ці правила можуть набути форми ліцензійних дозволів на основі цільового використання компонентів або більш м'яких вимог до китайських компаній повідомляти уряд про свої плани щодо поставок", — йдеться у матеріалі.
Агентство пише, що торгівельний конфлікт загострився цього місяця. Вашингтон запровадив нові обмеження на продаж Китаю мікросхем пам'яті з високою пропускною здатністю і додаткового напівпровідникового обладнання.
У відповідь Пекін заборонив продаж товарів подвійного призначення військовим США і деяких матеріалів високотехнологічного та військового призначення американським компаніям. Ці заходи, вжиті за кілька тижнів до повернення Дональда Трампа на посаду президента з жорсткою політикою щодо Китаю, призвели до різкого зростання цін і перекрили торгівельні потоки, оскільки виробники шукали альтернативні джерела постачання.
У відповіді Пекіна вперше стверджується, що торгівельні обмеження поширюються на китайські товари або товари з китайськими компонентами, які продаються в країні та за її межами, що свідчить про спробу повторити екстериторіальність американських та європейських санкцій.
Обмеження на поставки компонентів для безпілотників вплинули як на американські, так і на європейські компанії. За словами джерел видання, китайські виробники двигунів, акумуляторів і контролерів польоту обмежили обсяги поставок або взагалі припинили їх.
За словами Джеймса Ерла, колишнього військового пілота Великої Британії, який заснував кілька компаній з виробництва безпілотників, європейські розробники дронів переміщують ланцюжки постачання за межі Китаю.
«Купівля китайських деталей для безпілотників більше не є прийнятною на Заході», — сказав Ерл. «Китайські обмеження — це лише частина процесу, який вже розпочався».
Західні країни наполягають на тому, щоб будувати і збирати дрони за межами Китаю, щоб убезпечити свої ланцюги поставок. Проте країна залишається центром виробництва дешевого обладнання для цих апаратів. Згідно зі звітом Центру стратегічних і міжнародних досліджень, Китай контролює майже 80% ринку комерційних безпілотників.
Читайте також: Бійцям досі вкрай бракує "Мавіків". Держава ігнорує найбільш актуальний запит з фронту, — Берлінська
Багато виробників БПЛА в Україні покладаються на китайські компоненти для виготовлення дешевої та ефективної зброї, яка стала визначальною у війні з Росією. У липні Китай оголосив про заборону на експорт безпілотників для військового використання, і Пекін заявляє, що не надає зброю жодній зі сторін конфлікту.
Вашингтон активно відстежує ситуацію. Держдепартамент і Міністерство торгівлі США працюють над пошуком альтернативних постачальників, зокрема двигунів, батарей і магнітів. Пентагон також вніс до чорного списку кілька китайських компаній, які, на його думку, пов’язані з армією КНР. Однак ці обмеження поки що не усувають загальну залежність від китайських технологій.
США «глибоко стурбовані» підтримкою Китаєм російської оборонної промисловості та передачею йому компонентів, що використовуються для ударних безпілотників, заявив в.о. керівника Офісу з координації санкцій Державного департаменту США Том Вест.
«КНР випереджає будь-яку країну світу в цьому експорті, підживлюючи безглузде руйнування Росією цивільної інфраструктури України і нескінченні атаки на невинних українських громадян», — сказав Вест.