В'язнів звільняють, люди святкують. Як сирійці сприймають повалення режиму Асада

Після того, як у неділю закінчилося 24-річне авторитарне правління президента Сирії Башара аль-Асада внаслідок наступу повстанців тисячі сирійців святкують повалення режиму, пише Aljazeera.

Фото: Omar Haj Kadour/AFP
Фото: Omar Haj Kadour/AFP

"Їй-богу, це щось невимовне. Я досі не знаю, чи це сон, чи я все ще сплю. Я з Хомса, з району Джордж Чіа, і мені довелося виїхати 10 років тому, у 2014 році. Мені довелося залишити свою сім'ю, і я не бачив їх 10 років... Нарешті я побачив їх зараз.

Найбільше вражає, коли бачиш відділення служби безпеки, повз які люди боялися проходити, а тепер молоді люди заходять до них і наступають на зображення Асада. Я сподіваюся, що буде справедливість, буде свобода для людей і епоха тиранії закінчиться", — каже боєць з Хомса Нур Абдулмавла.

Юсеф Бейракдар з Баб Сбаа (Хомс) розповідає, що йому довелося залишити свій район у 2012 році через етнічні чистки та масові вбивства, а сьогодні він повернувся до свого звільненого міста.

"Дасть Бог ми відбудуємо наше місто, яке було зруйноване режимом Асада, Росією і сектантськими формуваннями, які він використовував для придушення сирійської революції і вбивства сирійського народу.

Залишається лише сказати, що ми прагнемо до Сирії, яка є громадянською, демократичною державою, що поважає всі верстви сирійського народу. І ми сподіваємося, що злочинці і вбивці будуть притягнуті до відповідальності та понесуть покарання", — каже він.

«Моє ім'я було 1100», — каже Хала, одна з тисяч людей, які були звільнені з в'язниць режиму Асада.

Вона розповіла «Аль-Джазірі», що її забрали з контрольно-пропускного пункту в Хамі в 2019 році, звинувативши в «тероризмі» — звинувачення, яке часто висували всім, кого підозрювали в опозиції до уряду. Її відвезли до Алеппо, де вона була у різних в'язницях.

Так тривало доти, доки 29 листопада сили сирійської опозиції не прибули до центральної в'язниці Алеппо, звільнивши її та незліченну кількість інших в'язнів.

Хала була лише однією з понад 136 614 осіб, які, за даними Сирійської мережі з прав людини, були ув'язнені в жорстокій тюремній мережі Сирії до наступу повстанців.

Сирійські в'язниці були ключовою опорою для підтримки режиму Асада. Фотографії, вивезені з Сирії у 2013 році, демонструють, за словами правозахисників, «неспростовні докази широкомасштабних тортур, голоду, побиття і хвороб у сирійських урядових в'язницях», що є злочином проти людяності.

Читайте також: Хто такий Абу Мохаммед аль-Джулані, лідер антиасадівців у Сирії?

Нагадаємо, 8 грудня Об’єднані сили сирійської опозиції оголосили про звільнення Сирії від правління президента Башара аль-Асада. Розпочавши 27 листопада наступ на проурядові війська, повстанці за лічені дні досягли столиці Сирії Дамаска.

Приголомшливий крах більш ніж 53-річного правління родини аль-Асадів стався майже 14 років після того, як сирійці вийшли на мирні протести проти уряду, який зустрів їх насильством, що швидко переросло у криваву громадянську війну.

Російські державні агентства ТАСС і РИА Новости повідомили, що повалений президент Сирії Башар Асад зі своєю сім'єю перебувають у Москві, Росія надала їм притулок.

звільнення асад сирія росія-сирія

Знак гривні
Знак гривні