Вчені визначили, що існує лише два типи людського сміху
Нове дослідження, проведене під керівництвом Рози Камілоглу, психологині з Вільного університету Амстердама, доводить, що існує лише два основних типи сміху: той, що виникає, коли люди вважають щось смішним, і той, що може бути викликаний лише фізичним лоскотанням.
![shutterstock](/media/images/shutterstock_1245856627.original.jpg)
Про це пише The Economist.
Дослідники шукали на відеоплатформі YouTube кадри зі спонтанним сміхом. Вони зібрали загалом 887 відео, які потім були класифіковані на основі комічного інциденту, що його спричинив: від лоскоту до зловтіхи та словесних жартів.
Приблизно 70% цих відео було використано для навчання алгоритму машинного навчання, що класифікує сміх, щоб пов'язати різні форми сміху з діями, які його викликали. Потім алгоритм попросили винести свій вердикт щодо решти 30%. Після швидкого прослуховування дослідники вирішили, що різні види сміху будуть занадто різноманітними, щоб можна було встановити будь-які зв'язки. Алгоритм не погодився.
На основі акустичних ознак, таких як гучність, ритм і зміни частоти, спричинені вібраціями голосових зв'язок, алгоритм зміг правильно ідентифікувати сміх, викликаний лоскотанням, у 62,5% випадків. Всі інші форми сміху, чи то від перегляду стендап-комедії, чи від того, що хтось насипав у чай сіль замість цукру, було не так легко відрізнити.
Результати дослідження, опубліковані в журналі Biology Letters, можуть вказати вченим на еволюційні корені сміху, зазначає The Economist. Зрештою, багато ссавців під час гри видають звуки, які напрочуд схожі на сміх. Однією з перших речей, які роблять немовлята на початку життя, є сміх. Навіть діти, народжені глухими, спонтанно видають сміх. Люди – не єдині тварини, які лоскочуть одне одного. Макаки та шимпанзе також це практикують.
Все це свідчить про те, що сміх від лоскоту виник понад 10 мільйонів років тому у спільного предка, якого люди мали з іншими приматами. Роза Камілоглу припускає, що цей ранній вид сміху, ймовірно, еволюціонував, щоб допомогти приматам будувати дружні стосунки, особливо під час гри.
Що ж до всіх інших форм сміху, які продукують лише люди, то вони, ймовірно, з'явилися через мільйони років після лоскотання, коли людський мозок став достатньо складним, щоб розуміти іронію і каламбури.