Хто такий Абу Мохаммед аль-Джулані, лідер антиасадівців у Сирії?
Всього за три дні бійці опозиції захопили друге за величиною місто Сирії Алеппо після приголомшливого краху урядових сил, лояльних до президента Башара Асада.
Керував наступом Абу Мохаммед аль-Джулані, який очолює «Гаят Тахрір аш-Шам» (ГТШ) — угруповання, що стало найпотужнішою збройною опозиційною силою в Сирії. Видання Aljazeera описує, що відомо про лідера сирійських повстанців.
Теперішнє
Як засновник «Гаят Тахрір аш-Шам», аль-Джулані майже десять років намагався відмежуватися від інших збройних сил і їхньої концентрації на транснаціональних операціях, зосередившись на створенні «Ісламської республіки» в Сирії.
З 2016 року він позиціонує себе та свою групу як надійних захисників Сирії, звільненої від Асада, який жорстоко придушив народне повстання під час Арабської весни 2011 року, що призвело до війни, яка триває досі.
ГТШ керує провінцією Ідліб через Уряд порятунку Сирії, який вона створила у 2017 році для надання державних послуг, освіти, охорони здоров'я, судової системи та інфраструктури, а також для управління фінансами і розподілу допомоги.
Однак, за словами активістів, новинних репортажів і місцевих спостерігачів, «Гаят Тахрір аш-Шам» також править жорстко і не терпить інакомислення.
Минуле
Він народився під ім'ям Ахмед Хусейн аль-Шараа в 1982 році в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, де його батько працював інженером-нафтовиком.
Сім'я повернулася до Сирії в 1989 році, оселившись поблизу Дамаска.
Мало що відомо про його перебування в Дамаску до переїзду в 2003 році до Іраку, де він приєднався до «Аль-Каїди в Іраку» в рамках опору вторгненню Сполучених Штатів того ж року.
Заарештований американськими військами в Іраку в 2006 році і утримуваний під вартою протягом п'яти років, аль-Джулані пізніше отримав завдання створити філію Аль-Каїди в Сирії, Фронт ан-Нусра, який посилив свій вплив в утримуваних опозицією районах, особливо в Ідлібі.
У ті перші роки аль-Джулані координував свої дії з Абу Бакром аль-Багдаді, головою «Ісламської держави в Іраку» Аль-Каїди, яка згодом стала ІДІЛ.
У квітні 2013 року аль-Багдаді несподівано оголосив, що його група розриває зв'язки з Аль-Каїдою і буде розширюватися в Сирії, фактично поглинувши Фронт ан-Нусра в нову групу під назвою ІДІЛ.
Аль-Джулані відкинув цю зміну, зберігши вірність Аль-Каїді.
Під час свого першого телевізійного інтерв'ю в 2014 році він заявив «Аль-Джазірі», що Сирією слід керувати згідно з інтерпретацією «ісламського права» його угруповання і що меншини країни, такі як християни й алавіти, не будуть враховуватися.
У наступні роки аль-Джулані, схоже, дистанціювався від проєкту Аль-Каїди зі створення «глобального халіфату» в усіх країнах з мусульманською більшістю, натомість зосередившись на розбудові своєї групи в межах кордонів Сирії.
На думку аналітиків, цей розкол був спробою підкреслити національні, а не транснаціональні амбіції його угруповання перед групами в Ідлібі.
Потім, у липні 2016 року, Алеппо впав під владою режиму, і озброєні угруповання з нього почали прямувати до Ідлібу, який все ще утримувався опозицією. Приблизно в той же час аль-Джулані оголосив, що його угруповання змінило назву на «Джабхат Фатех аш-Шам».
На початку 2017 року до Ідлібу хлинули тисячі повстанців, які тікали з Алеппо, і аль-Джулані оголосив про злиття низки цих угруповань зі своєю групою, утворивши «Гаят Тахрір аш-Шам».
Читайте також: «Усе було готове до того, щоб Алеппо впало за три дні», — Сергій Данилов
Згідно з даними вашингтонського аналітичного центру «Центр стратегічних і міжнародних досліджень» (CSIS), заявленою метою ГТШ є звільнення Сирії від авторитарного уряду Асада, «вигнання іранських збройних формувань» з країни і створення держави згідно з власною інтерпретацією «ісламського права».
Майбутнє
Після того, як бійці опозиції повернули Алеппо і просунулися на південь, аль-Джулані, схоже, зайняв більш поступливу позицію щодо сирійських меншин.
Після захоплення Алеппо угруповання запевняло, що релігійні та етнічні меншини будуть захищені.
За словами Хасана Хасана, сирійського експерта з питань збройних угруповань у Леванті, аль-Джулані хоче створити імідж «Гаят Тахрір аш-Шам» як авторитетного керівного органу в Сирії і можливого партнера в глобальних контртерористичних зусиллях.
За даними CSIS, в Ідлібі він намагався співпрацювати з іншими збройними опозиційними групами й уникати колишніх союзників, таких як «Гуррас-ад-Дін», нове відгалуження «Аль-Каїди» в Сирії.
Організація Об'єднаних Націй, Туреччина, США та Європейський Союз визнали ГТШ «терористичною» організацією.
Аль-Джулані заявив, що це визначення є несправедливим, оскільки його угруповання відмовилося від своїх колишніх прихильностей на користь національних.
Незалежно від заявлених внутрішніх амбіцій аль-Джулані, як керівника найбільшого опозиційного збройного угруповання в Сирії, його вплив на країну матиме відлуння як на національному, так і на міжнародному рівнях.