«Тютюновий лобізм переміг». Рада не підтримала правку В'ятрович щодо айкосів, це мільярдні втрати для бюджету

Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби", який передбачає поступове підвищення ставок акцизного податку на сигарети до мінімального рівня, визначеного Директивою 2011/64/ЄС.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Ухвалення відповідного законопроєкту №11090 у другому читанні підтримали 237 народних депутатів.

"Наступного року пачка сигарок зросте десь на +40 грн. Може більше, так як акції цим законом будуть прив’язані до євро і поступово наближатися до своїх обов'язків до мінімальних вимог.

Правки про вирівнювання акцій по ТВЕНам не пройшли. Лише 148 голосів", — написав Железняк.

Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай уточнив, що сигарети наступного року через підвищення акцизів подорожчають не на 40 грн за пачку, а на 20-25 (з урахуванням ПДВ).

"Додаткові надходження від підвищення акцизів на тютюн наступного року будуть ніяк не 600 млн грн, як чомусь написав Мінфін у старій пояснювальній записці. Щонайменше — 8 млрд грн, але, з огляду на динаміку цього року, очікую, що більше.

Дякую тим 148 депутатам, які проголосували за правку В'ятровича, що зберігала рівні акцизи для сигарет і ТВЕНів, і всім, хто підтримував збереження паритетних акцизів. Принаймні ми спробували зробити те, що слід", — написав він.

Водночас сам автор правки Володимир В'ятрович заявив, що Верховна Рада "ухвалила ганебний законопроєкт 11090, який створює багатомільярдні преференції для тютюнової індустрії за рахунок українського бюджету і здоров'я нації".

"По-перше, виробники айкосів отримають на 20% нижчий акциз, ніж виробники цигарок. По-друге, підвищення акцизу до передбаченої європейською директивою ставки 90 євро, яке можна було б завершити до 2026 року, штучно розтягнуть до 2028, підвищуючи акцизи на мізерні 4 євро на рік.

Через це бюджет за 4 роки недоотримає понад 30 мільярдів гривень, які осядуть у кишенях тютюнових компаній, у т.ч. офіційно визнаних в Україні спонсорами війни", — написав він.

В'ятрович порівняв цю суму з трьома річними бюджетами культури.

"І коли Мінфін вчергове розповідатиме, що в Україні “немає грошей для культури” чи бракує грошей для армії, згадайте про це голосування.

Про те, що це ганебне рішення вже за кілька років збільшить епідемію куріння серед молоді і підірве здоров'я українців годі й казати.

На жаль, усі мої поправки, спрямовані на усунення цієї пільги і встановлення однакової ставки 90 євро на всі тютюнові вироби до 2026 року, були відхилені. Так само, як і поправки інших депутатів. Мінфін і профільний комітет на чолі з Гетманцевим злилися в екстазі з тютюновими компаніями і дружно агітували голосувати за урядову версію проєкту.

Сьогодні огидний тютюновий лобізм переміг", — констатував народний депутат.

Читайте також: Як держава може подарувати 20–30 млрд грн міжнародним тютюновим корпораціям під час війни

лобізм сигарети акцизи Рада

Знак гривні
Знак гривні