Політична криза у Південній Кореї: опозиція ініціює імпічмент президента Юна
Опозиційні партії Південної Кореї у середу подали до Національних зборів, парламенту країни, звернення про імпічмент президента Юн Сок Йоля після його спроби оголосити в країні воєнний стан.
Про це повідомляє Yonhap.
Звернення підписав 191 опозиційний депутат із головної опозиційної Демократичної партії (ДП) та п’яти менших парламентських опозиційних політсил. Для схвалення імпічменту главі держави необхідна підтримка 200 депутатів із Національних зборів на 300 місць.
Жоден член парламенту від керівної консервативної партії «Сила народу», до якої належить і президент Юн, документ не підписав.
Опозиційні партії планують представити пропозицію на пленарному засіданні парламенту в четвер і винести її на голосування в п'ятницю або суботу.
ДП та інші невеликі опозиційні партії разом мають 192 місця, а це означає, що принаймні вісім зі 108 депутатів від керівної партії повинні підтримати імпічмент, щоб він пройшов.
У разі успіху, Конституційний суд винесе рішення про те, чи є відсторонення Юна від посади виправданим.
Нагадаємо, Юн Сок Йоль у вівторок ввечері несподівано оголосив «надзвичайний» воєнний стан, звинувативши опозиційні партії в тому, що вони підривають функціонування країни, домагаючись імпічменту урядовців і скорочення бюджету на наступний рік.
Оголошення воєнного стану було скасовано після того, як Національні збори переважною більшістю голосів відхилили його, а деякі депутати від правлячої партії «Народна влада» (НРП) приєдналися до опозиції. Указ про воєнний стан діяв лише близько шести годин.
Дії президента спричинили у Південній Кореї політичний хаос і поставили під загрозу його власну політичну долю, оскільки опозиційні законодавці відкрито закликали до його усунення з посади.
Головна опозиційна Демократична партія заявила, що висуне звинувачення у державній зраді проти Юна, а також його міністрів оборони та внутрішніх справ і оголосить їм імпічмент, щоб притягнути їх до відповідальності за цей вчинок.
На цьому тлі у більшості великих міст Південної Кореї громадські організації та активісти планують проведення до кінця тижня акцій протесту з вимогою відставки Юна з поста президента через його суперечливе оголошення воєнного стану.
Yonap нагадує, що Юн, обраний у травні 2022 року з невеликим відривом від лідера ДП Лі, стикається з постійними викликами з боку опозиційних партій та внутрішніми розбіжностями всередині своєї консервативної партії, частково підживлюваними корупційними скандалами, пов'язаними з першою леді Кім Кон Хі.
Його раптове оголошення воєнного стану занепокоїло міжнародних союзників, включно зі Сполученими Штатами, які привітали скасування Юном указу про воєнний стан.
Державний секретар Ентоні Блінкен заявив, що США очікують, що «політичні розбіжності будуть вирішені мирним шляхом і відповідно до верховенства права».