На парламентських виборах у Румунії перемагає проєвропейська партія

На парламентських виборах у Румунії, за попередніми результатами після підрахунку 99,45% голосів, перемогу здобула керівне проєвропейська Соціал-демократична партія (PSD). Проте на другому місці — ультраправий "Альянс за об’єднання румунів".

Фото: Reuters
Фото: Reuters

Про це повідомляє Reuters.

Соціал-демократична партія (PSD) отримала 22,6% голосів. Водночас у "Альянсу за об’єднання румунів" — 18,2%.

При цьому, центристська опозиційна партія Елени Ласконі "Союз порятунку Румунії" здобула 12,1%, ліберали — 14,4%, а менші ультраправі партії (SOS та POT) набрали 7,6% і 6,3% відповідно. Політична сила етнічних угорців UDMR отримала 6,5%.

Зазначається, що після першого туру президентських виборів, де переміг ультраправий Калін Джорджеску, підтримка радикальних сил значно зросла. Це може створити труднощі для формування уряду на чолі з PSD, враховуючи розбіжності серед партій щодо економічних реформ та бюджетної політики.

Читайте також: Несподівані вибори в Румунії. Як TikTok допоміг проросійському радикалу Джорджеску перемогти у першому турі

"Прозахідна коаліція на чолі з PSD, швидше за все, матиме достатньо місць у парламенті, щоб сформувати уряд, хоча ультраправі будуть суттєвою силою в законодавчому органі.

Однак широку коаліцію буде важко сформувати на тлі розбіжностей щодо реформ і заходів, необхідних для стримування дефіциту бюджету країни, який зараз є найвищим у ЄС і становить 8% економічного виробництва", — зазначає агентство.

Сергіу Міскою, професор політології в Університеті Бабеш-Боляй, сказав, що PSD, ймовірно, відіграватиме центральну роль у будь-яких коаліційних переговорах.

Але результати вказують на «найроздробленіший політичний спектр з 1990 року», додав він, що є відображенням поглиблення соціального розколу в Румунії.

"Коаліція з центристськими партіями більш імовірна, ніж з гарячими екстремістами. І багато залежить від того, хто стане президентом", — зазначив політичний оглядач Раду Магдін.

Reuters пише, що після кампанії, в якій домінували занепокоєння виборців бюджетними проблемами та вартістю життя, на виборах протистояли ультраправі суперники та проєвропейські основні партії, які розлютили своїх виборців внутрішніми чварами та звинуваченнями в корупції.

Ультраправі партії також використовували підтримку Румунією України для розпалювання побоювань, що війна може перекинутися через кордон, якщо країна не припинить свою підтримку, а також обурення щодо нібито преференційного ставлення до біженців з України.

сусіди вплив РФ румунія вибори

Знак гривні
Знак гривні