Енергетична «корупція» зробила Україну вразливою напередодні зими, — The Times
Нездатність Києва побудувати бункери для електричних підстанцій, які захищають їх від російських авіаударів, зробила країну вразливою напередодні зими.
Про це ідеться у статті видання The Times.
"У секретному місці за межами Києва бригадний генерал спостерігав, як вибухи били по бетонній конструкції, яку його команда з десяти британських військових інженерів, офіцерів розвідки та дипломатів таємно допомагала створювати.
Випробування ракети, описане джерелами The Sunday Times, стало кульмінацією місяців напруженої роботи під постійною загрозою російських авіаударів.
Коли в лютому 2024 року все закінчилося, британські інженери разом із командами з Америки, Німеччини та Японії порадили своїм українським колегам побудувати споруди для захисту енергосистеми України від російських атак.
Однак дев'ять місяців потому уряд президента Зеленського цього не зробив, на тлі звинувачень у корупції в уряді, яка загальмувала роботу", — перекладає матеріал Цензор.Нет.
The Times нагадує, що близько 80 відсотків енергетичної інфраструктури України пошкоджено або зруйновано. А 17 листопада Росія завдала одного з найбільших за місяці авіаударів по енергетиці.
Видання пише, що Мустафа Найєм, який очолював Державне агентство України з відновлення та розвитку інфраструктури, пішов у відставку у червні на знак протесту проти провалів уряду.
«Працювати було неможливо. Коли ви бачите, що керівництво уряду створює вам штучні перешкоди, це марно», — цитує британська газета Найєма.
The Times пише, що його агентство запросило 1,4 мільярда євро на поставку бункерів, які називаються "захистом третього рівня" для підстанцій. Найєм сказав, що за блокуванням коштів стоять особисті інтереси.
"Його команда підозрює, що проєкт затримався через те, що хабарі не платили чиновникам в офісі прем'єр-міністра, які тримають фінансові нитки. "Вони [уряд] не платили підрядникам; підрядники зупинили всі проєкти".
Сергій Сухомлин, який замінив Найєма, сказав, що підрядники очікували "занадто великих прибутків", і його агентство переглядає свої контракти. Він додав, що деякі засоби захисту були "перепроєктовані", щоб скоротити витрати.
Підрядники заявили, що вони намагалися продовжити будівництво бункерів, але їм довелося брати кредити, щоб фінансувати мінімальний обсяг робіт, щоб продовжити будівництво — і що споруди ще далекі від завершення", — йдеться у статті.
Там також зазначається, що в офісі однієї з провідних українських будівельних компаній, що бере участь у контрактах з охорони підстанцій, відбулися обшуки. У компанії стверджують, що силовики діяли без ордера, вилучивши комп’ютери, телефони та документи. Компанія також заявила, що уряд не виділив кошти, необхідні для будівництва бункерів.
"Якби було необхідне фінансування, ми б їх уже завершили, я впевнений", — цитує The Times Миколу Тимофєєва, виконавчого директора інфраструктурної компанії "Автомагістраль". "Якби третій рівень був завершений вчасно... відключень електроенергії було б набагато, набагато менше".
Британська газета пише, що зараз, щоб запобігти колапсу своєї енергетичної системи, Україна покладається на захист "першого та другого рівнів". Останній складається з примітивних габіонів, що постачає Велика Британія, великих бетонних захисних арок над землею, а також низки передових систем ППО, наданих Заходом.
"Якщо Дональд Трамп обмежить допомогу Україні, коли він вступить на посаду президента США в січні, Києву доведеться обмежити свої ракети протиповітряної оборони, ймовірно, дозволяючи більшій кількості російських ракет вражати цілі. Українська промисловість і зруйнована економіка країни, ключові частини плану стійкості, який Зеленський оголосив українським депутатам минулого тижня, постраждають. Без можливості опалювати свої домівки ще мільйони українських біженців можуть вирушити на захід.
У вересні, після відключень електроенергії влітку, адміністрація Зеленського організувала звільнення гендиректора державної енергетичної компанії України Володимира Кудрицького, припустивши, що він відповідальний за невиконання захисту. Критики кажуть, що цей крок, а також перестановки в Кабінеті міністрів, які його супроводжували, лише зміцнили владу в руках глави Офісу Зеленського Андрія Єрмака та його заступників. Інсайдери в уряді кажуть, що один із цих помічників, Кирило Тимошенко, є неофіційним захисником урядових будівельних проєктів", — йдеться у статті.
The Times посилається на слова колишнього чиновника, який тісно співпрацював з ОП. Він стверджує, що Тимошенко вимагав від компаній 10-відсоткову комісію за вибір і представлення їхніх проєктів на затвердження. Ексчиновник також каже, що Тимошенко буцімто зберігав великі суми "брудних" грошей і роздав їх неофіційним "волонтерам-радникам" в ОП.
Прессекретар Тимошенка спростував ці звинувачення: "Кирило Тимошенко не бере участі в ухваленні будь-яких рішень щодо будівництва інфраструктурних об'єктів і не має відношення до процесів фінансування чи управління цими проєктами. Щодо звинувачень у правопорушеннях, то тільки через офіційне розслідування має бути забезпечена об’єктивність і прозоре встановлення істини".