Росіяни наростили темпи просування на Донеччині. Як вони можуть діяти далі: варіанти від ISW
Останнім часом російські війська просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік, і не полишають намірів захопити всю Донецьку область.
Про це йдеться у свіжому огляді Інституту вивчення війни (ISW).
"Недавні підтверджені успіхи російських військ на полі бою поблизу Вугледара та Великої Новосілки демонструють, що війна в Україні не зайшла в глухий кут. Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року.
Російські війська з 1 вересня 2024 року суттєво посилили темпи наступу на Покровському, Кураховому, Вугледарському та Велико-Новосілкському напрямках, отримавши з 1 вересня 2024 року щонайменше 1103 квадратних кілометрів на цих напрямках", — йдеться в огляді.
Аналітики вказують на те, що просування російських військ значною мірою є результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць в українській лінії фронту.
"З осені 2024 року російські війська здійснюють поступове тактичне просування на південному сході України. Російські війська не змогли відновити оперативний маневр, який спостерігався в перші місяці повномасштабного російського вторгнення, і нинішнє тактичне просування російських військ, хоча і відбувається швидше, ніж у місяці позиційної війни, що характеризували більшу частину 2023 року і початок 2024 року, все ще значно поступається темпам російського просування в березні 2022 року", — зазначають аналітики.
Дивіться також: Як змінилася лінія фронту за останні три місяці. Карта
ISW зазначає, що просування російських військ у напрямку Покровська, Курахового, Вугледара та Великої Новосілки дає російському військовому командуванню кілька варіантів дій, які воно може спробувати здійснити протягом наступних тижнів і місяців.
"Схоже, що російське військове командування намагається оточити Велику Новосілку, одночасно закриваючи осередки українських сил на північ і південь від Курахового. Російські війська також проводять допоміжні операції з метою покращення геометрії поля бою на півдні Донецької області та зменшення загроз для флангів російських військ", — пишуть аналітики.
ISW представляє наступні варіанти розвитку подій (COA) на полі бою у довільному порядку, оскільки кожен з них не виключає будь-якого іншого.
COA 1: Російські війська наступають на південний захід, схід і північний схід від Великої Новосілки з метою оточення населеного пункту з флангів, оминаючи територію безпосередньо на південь від Великої Новосілки.
COA 2: Російські війська просуваються до Андріївки (вздовж траси Н15 і на захід від Курахового) з півдня на підтримку російських зусиль, спрямованих на те, щоб закрити українські осередки біля Курахового і вирівняти лінію фронту.
COA 3: Російські війська просуваються на захід і південний захід від Селидового вздовж лінії Пустинка-Сонцівка в напрямку Андріївки, щоб розгромити український осередок на північ від Курахового і створити загрозу українським шляхам відходу.
"Залишається незрозумілим, яку з цих цілей російське командування переслідуватиме, і чи переслідуватиме взагалі", — зазначають фахівці.
Вони додають, що пріоритетним завданням російського командування в Донецькій області до кінця 2024 року було захоплення Покровська — мета, від якої російське командування тимчасово відмовилося після жорсткого українського опору на підступах до міста.
"Незрозуміло, наскільки російське командування підготувалося до використання можливостей на цій ділянці фронту, і який опір чинитимуть українські війська при просуванні російських сил.
Україна помітно притупила російські наступальні операції біля Часів Яру та Покровська у 2024 році", — йдеться в огляді.
У звіті припускають, що російське військове командування, ймовірно, планує, як просунутися в південно-східну частину Дніпропетровської області на підтримку давньої мети Росії — захопити всю Донеччину.
Означена Кремлем мета захоплення всієї Донецької області, дуже ймовірно, передбачає наземні операції на півдні та сході Дніпропетровської області з метою перекриття українських наземних ліній зв'язку, які підтримують українські позиції в Донецькій області, і оточення цих українських позицій.
"Російське військове командування, вочевидь, планує складніші операції, але російські війська ще не змогли відновити оперативний маневр на полі бою і натомість все ще покладаються на свою здатність виявляти і використовувати вразливі місця в українській лінії оборони для поступового тактичного просування вперед", — підсумовують у ISW.