Росія перетворила окуповані території в Україні на тоталітарне пекло, — The Economist

У спробах нав'язати Україні мирний план з територіальними поступками Росії, адміністрація новообраного президента США Дональда Трампа має пам’ятати про жахи, які принесла РФ на окуповані нею території, пише The Economist. Texty.org.ua публікують переклад ключових фрагментів статті.

Чоловік знімає російський банер у щойно визволеному Херсоні, 14 листопада 2022 року. Фото: AFP
Чоловік знімає російський банер у щойно визволеному Херсоні, 14 листопада 2022 року. Фото: AFP

Нова адміністрація Дональда Трампа може наполягати на перемир'ї або мирній угоді між Росією та Україною. Це може залишити п'яту частину України під російською окупацією, і розмір цієї території може розширитися в найближчі місяці, якщо Кремль посилить свій наступ, який набирає обертів. Щоб отримати уявлення про жахливе бачення Путіним будь-якої території, яку він хоче назавжди захопити, варто поглянути на умови, що склалися на окупованій частині України.

«Кирило», український агент на окупованій території, з яким вдалося зв'язатися телефоном, каже, що “це тюремне суспільство”, оскільки страх бути викритим змушує кожного тримати свої погляди при собі. Бути без російського паспорта сьогодні — «все одно, що бути біженцем на власній землі». Майже всі важливі посади займають росіяни. Будь-хто з проукраїнськими поглядами боїться, що його відправлять «на підвал» — так у Росії називають мережу в'язниць і «фільтраційних» таборів.

На окупованих територіях знищується все, що пов'язане з Україною

Усі сліди України знищуються. Школи перейшли на російську навчальну програму, на територіях працюють російські молодіжні та воєнізовані організації. Репресії в поєднанні з русифікацією мають на меті трансформувати соціальну та політичну структуру територій, каже Микола Петров, автор нової доповіді для Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки.

У січні 2022 року українська влада підрахувала, що в окупованих регіонах, за винятком Криму, проживало 6,4 мільйона людей. Зараз, за словами Петрова, їх близько 3,5 млн. Навіть російська статистична служба визнає, що люди продовжують тікати: торік з «нових регіонів» виїхало до 100 000 осіб. Петров каже, що в Криму також проживає близько 1,8 мільйона людей, включно з тими, хто мігрував туди після 2014 року.

Читайте також: Освіта війни. Російські силовики беруть під контроль навчання школярів на окупованих територіях

Росія змусила решту жителів прийняти російське громадянство. З 1 січня 2025 року всі, хто його не має, вважатимуться іноземними громадянами, а отже, опиняться під загрозою депортації. Вже зараз без нього неможливо нормально жити. Воно потрібне для того, щоб віддати дітей до школи, отримати медичну допомогу, пенсію чи соціальну допомогу. Російська влада перереєструвала майно та бізнес, для цього також потрібне громадянство. Деякі люди, які втекли, навіть повернулися, намагаючись утримати своє майно.

На окупованих Росією територіях через масову втечу людей є гостра нестача робочої сили

Втеча людей призвела до гострої нестачі робочої сили на окупованих територіях. За словами Петрова, щоб заповнити цю прогалину, зараз там працюють 40 000-50 000 людей з Росії та Центральної Азії. Багато з них — будівельники, але тисячі вчителів, медиків і адміністраторів також приїжджають за добре оплачуваними короткостроковими контрактами.

Щоб приховати справжню вартість анексії, були створені угоди про побратимство, згідно з якими російські регіони, великі компанії, університети та культурні установи повинні субсидіювати окуповані українські регіони та аналогічні установи з власних бюджетів. Ці витрати засекречені. Інвестиції заохочуються значними податковими пільгами.

Читайте також: Косплей СРСР. Як Росія "виховує" молодь на окупованих територіях

На окупованих Росією територіях є й певний опір. За деякими повідомленнями, 27 жовтня партизани підірвали залізничний міст в окупованому Бердянську. Є поодинокі приклади вбивств партизанами колабораціоністів.

Допомогти руху опору покликаний український Центр національного спротиву. Але, за словами «Остапа», представника ЦНС, сучасна партизанська діяльність «не така, як у фільмах». Хоча групи можуть вбити кількох росіян, він каже, що збір розвідданих про розташування їхніх підрозділів і озброєння «має для нас набагато більшу цінність», тому що це «допоможе нам вбити 100 однією ракетою».

тоталітаризм рашизм путінізм окуповані території агресія рф російська пропаганда

Знак гривні
Знак гривні