Як ми старіємо. Вчені виявили два вікові періоди, коли молекули тіла різко змінюються
Людське старіння – це не цілковито поступовий процес, адже є два "стрибки", які відбуваються, коли людині виповнюється 44 та 60 років.
Про це свідчать результати дослідження вчених зі Стенфордського університету, опублікованого у науковому журналі Nature Aging, пише Washington Post.
Дослідники відстежили вікові зміни у понад 135 000 типів молекул і мікробів, відібраних у понад 100 дорослих людей. Вони виявили, що зміни в їхній чисельності – збільшення або зменшення кількості – відбувалися не поступово з плином часу, а зосереджувалися навколо двох вікових періодів.
«Очевидно, що ви змінюєтеся протягом усього життя. Але є два основні періоди, коли відбувається найбільше змін. Один – коли люди досягають середини 40-х років, а другий – коли їм виповнюється 60», – розповів Майкл Снайдер, генетик зі Стенфордського університету, який є співавтором дослідження.
У дослідженні брали участь понад 100 здорових людей різного етнічного походження віком від 25 до 75 років. У них взяли мазки з ротової порожнини, носа та шкіри, а також зразки крові та калу. За учасниками спостерігали близько двох років.
81% молекул кількісно змінилися у тих людей, яким було за 40 і за 60
Потім вчені проаналізували близько понад 135 тисяч різних молекул і мікробів, які пов'язані з серцево-судинною та імунною системою, метаболізмом, шкірою і м'язами. Аналіз показав, що 81% молекул кількісно змінилися у тих людей, яким було за 40 і за 60.
Вчені виявили, що зміни в молекулах, пов'язаних із серцево-судинними захворюваннями, метаболізмом кофеїну, станом шкіри та м'язів, спостерігалися в обох вікових групах, але були й деякі відмінності між ними. Наприклад, в учасників, яким було близько 40 років, помітні зміни спостерігалися в молекулах, пов'язаних з метаболізмом алкоголю і ліпідів (або жирів). У тих, кому за 60, помітні коливання спостерігалися в молекулах, пов'язаних з імунною регуляцією, функцією нирок і метаболізмом вуглеводів.
За словами Снайдера, молекулярні зміни, що спостерігаються у 60-річних, не є несподіванкою. «Багато вікових захворювань починаються саме тоді: серцево-судинні захворювання, рак», – зазначив він.
Натомість зміни у 40-річних спочатку здивували команду дослідників. Вчені відкинули ймовірність того, що їх можна пояснити настанням менопаузи або перименопаузи у жінок, адже зміни виявляли й у чоловіків.
Точна причина, чому ці молекулярні зміни скупчуються в середині 40-х і 60-х років, незрозуміла. Але автори дослідження кажуть, що їхні висновки показують, що, починаючи з 40 років, люди отримують особливу користь від піклування про своє здоров'я. Це включає регулярні медичні огляди.