Води Великого Бар'єрного рифу найгарячіші за останні 400 років. Чим це загрожує, — дослідження

Австралійські вчені заявили про те, що температура води біля Великого бар'єрного рифу досягла максимуму, який не спостерігався останні 400 років.

© V_E/Shutterstock
© V_E/Shutterstock

Дослідники наголошують, що у цьому винна діяльність людини, повідомляє Science Alert.

Великий бар'єрний риф – найбільша система коралів Землі. Він є домівкою для 400 видів коралів, 1400 видів риб та 4000 видів молюсків, а також черепах та дюгонів, які перебувають під загрозою вимирання.

Але на риф серйозно вплинуло знебарвлення коралів, яке спостерігалося останні 30 років. Корали знебарвлюються, коли настільки зазнають теплового стресу, що викидають крихітні організми, які живуть усередині них. Ці організми надають коралам частину їхнього кольору і допомагають підтримувати метаболізм.

За останні дев'ять літніх сезонів Великий бар'єрний риф переніс п'ять масових знебарвлень, унаслідок чого багато з них загинуло.

У новому дослідження вчені хотіли перевірити, як температури поверхневих вод біля Великого бар'єрного рифу змінювалися останні 400 років. При цьому вони зосереджували увагу на періоді з січня по березень – найтепліших місяцях на рифі.

Дослідникам вдалося реконструювати середні температури поверхні Коралового моря з 1618 по 1995 рік та зіставити їх із сучасними температурними записами з 1900 по 2024 рік. Підсумок виявився тривожним.

З 1960 до 2024 року температура в середньому зростала на 0,12 градуса Цельсія за десятиліття. А середні температури поверхні моря у 2016, 2017, 2020, 2022 та 2024 роках були п'ятьма із шести найтепліших, які регіон пережив за чотири століття.

Наступним кроком для дослідників було вивчення того, наскільки підвищення температури в Кораловому морі можна пояснити впливом людини. Для цього вони використовували моделювання змін клімату як з урахуванням діяльності людини, так і без неї.

Вони з'ясували, що без впливу людини температура в Кораловому морі була б відносно стабільною з 1900 року. Якщо додати діяльність людини, то регіон стабільно нагрівається з 1900 років і стрімко – з 1960-х.

"Коротко кажучи, без глобального потепління, спричиненого людиною, дуже високі температури моря останніх років були б практично неможливими.

Є й гірші новини. Останні кліматичні прогнози ставлять нас на шлях посилення потепління, навіть якщо врахувати міжнародні зобов'язання щодо скорочення викидів. Це ставить риф під загрозу знебарвлення коралів майже щороку.

Послідовне знебарвлення може бути катастрофічним для Великого Бар'єрного рифу, оскільки воно знищує шанси коралів на відновлення в проміжках між цими подіями.

Навіть якщо глобальне потепління утримуватиметься в межах мети Паризької угоди - 1,5°C вище доіндустріальних температур, від 70% до 90% коралів по всьому світу може бути втрачено", – підсумовують дослідники.

зміна клімату дослідження глобальне потепління океан наука

Знак гривні
Знак гривні