"Це шлях до поразки". Безугла про "бездумне" створення нових бойових підрозділів замість поповнення нових

Народна депутатка України Мар'яна Безугла, відома своєї постійною критикою військового керівництва, різко висловилася про процеси з поповненням бойових підрозділів та створенням нових. Texty.org.ua публікують позицію контроверсійної нардепки, адже цього разу в її критиці є чимало раціональних зауважень.

Фото ілюстративне. Джерело: Міноборони
Фото ілюстративне. Джерело: Міноборони

Безугла заявила, що бездумне створення нових підрозділів замість поповнення наявних є шляхом до поразки, а не до ротацій та посилення ЗСУ.

За словами нардепки, цей підхід застосовувався і в той час, коли головнокомандувачем ЗСУ був Валерій Залужний. Вона зазначила, що тоді це закінчилося трагедіями, зокрема, під час південного контрнаступу, "коли наповнений новою технікою, небоєздатний десятий корпус мобілізованих, недонавчених і "необстріляних" людей змушували наступати "в лоб" і нічого не досягли, окрім смертей та утилізації техніки та боєприпасів".

Безугла наголосила, що зараз замість того, щоб інтенсивно поповнювати вже наявні бойові підрозділи, знову йдеться про створення нових.

"Лінія фронту. На ній воюють бригади з різним рівнем укомплектованості. Наприклад, укомплектованість піхотної бригади, як у 125-ї бригади ТрО, яку залишили одненьку відбивати новий наступ росіян на Харківщині, складала 40-50%. Це середня цифра в бригадах, чи Содоль навмисно поставив найслабшу бригаду на напрямку наступу ворога? Обидві тези вірні", — пише вона.

За її словами, Содоль залишив на захисті Харківщини один із найслабших підрозділів за сукупністю характеристик.

"Якщо "піхотні" батальйони у бригади доукомплектувати з 40% до 90%, вона зможе або проводити якісну внутрішню ротацію, або займе фронт удвічі ширше. Це навіть може дати шанс вивести на певний термін сусіда. Тобто ми отримаємо комплекс внутрішніх і зовнішніх ротацій", — пояснює нардепка.

Вона зауважує, якщо в бригаді укомплектувати ще й роту резерву навченими військовими, то командир зможе провести допідготовку своїми ж досвідченими сержантами.

Безугла наголосила, що розглядати створення нових бригад можна тільки після гарантованого укомплектування вже наявних та створивши навчений резерв, однак "генерали цього не чують". За її словами, вони продовжують створювати нові бригади. 

"От ще, для створення нової бригади потрібно близько сотні старших офіцерів. Це знову про перспективи та якість управління. Зараз на посади командира батальйону та командира роти переважно призначають офіцерів з ТЦК або просто з цивільного життя, досвідчених сержантів немає. Штаби бригад та батальйонів наповнюють люди, яким надзвичайно складно "опанувати" посаду, особливо коли командування сухопутних військ їх до цього взагалі не готує", — зазначила нардепка.

Безугла написала три варіанти розвитку подій: 

"Перший варіант розвитку подій. Нова бригада заходить, а стара не виходить, бо стара досвідчена бригада не може передати смугу відповідальності новій зомбі-бригаді. В результаті стару не виводять, під час спроби ротації гине більше людей, завжди втрачаються позиції, які тримались місяцями, а не виведені бригади тулять "трикутниками" одна до одної, де величезна основа — дискоординовані тилові штаби, а гостра верхівка — дискоординовані бойові позиції, які належать різним відповідальним.

Отакі «натулені» один до одного, як «шпроти в банці», десятки батальйонів та бригад з низькою укомплектованістю та надзвичайно малими смугами — це переважно і є український фронт, який скомпонували наші генерали. Це фірмовий стиль управління, зокрема у Сирського.

І це їм зручно, бо потім важко довести, хто з вищих військових штабів за що винний. А от у "консервній банці" опиняється величезна кількість командирів нижчої ланки, на яких можна завести службові розслідування і списати невдачі. Ідеальна схема!

Другий варіант розвитку подій. Стару бригаду ротують на ще складнішу ділянку фронту. Цей варіант я називаю "генеральський лайфхак, як здати росіянам місто/село і добити бойовий підрозділ, щоб убиті українські громадяни забрали накопичений досвід у могилу". В результаті нова злякана зомбі-бригада тікає, "сиплеться" і втрачає позиції, а кинута в чергове пекло стара остаточно "сточується". Таке перекидання старої виснаженої бригади, як правило, не дає ніяких інших результатів, окрім зазначеного монструозного лайфхаку, вигідного тільки Росії.

Третій варіант. Стару бригаду виводять, нова "сиплеться", а старій дають пару тижнів "на відновлення" з установкою приймати як поповнення всіх, кого знайдуть, аби у звіті укомплектованість була такою, щоб полковник із вищого штабу міг поставити галочку. Через пару тижнів таку "відновлену" бригаду кидають у нове пекло".

Безугла зауважила, що оголошення про створення нових бригад було зроблено спільною директивою міністра та Головнокомандувача ЗСУ.

"На засіданні Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки відправлений Сирським начальник Генштабу ЗСУ Баргилевич ухилявся від відповідей і намагався брехати. Спочатку він стверджував, що це було рішення президента, потім сказав, що це рішення Залужного, а пізніше заявив, що їм потрібно не більше 200 тисяч людей. Ні, пане Баргилевичу, саме цю чергову хвилю створення бригад лобіював особисто Сирський. Сирський, Баргилевич і Павлюк, як командувач Сухопутних військ ЗСУ, продовжують цей абсурд", — заявила Безугла.

Вона підсумувала, що це роками відточена система і "кругова порука, яка пережила усіх президентів, міністрів і патріотів".

підрозділи військовослужбовці радянщина безугла реформи зсу

Знак гривні
Знак гривні