Справа проти "фінансистки війни" Набіулліної. Україна домагається розкриття даних про бельгійські рахунки Центробанку РФ

Генпрокуратура України направила до Міністерства юстиції Бельгії запит із проханням про сприяння у кримінальній справі, порушеній в Україні щодо глави російського Центробанку Ельвіри Набіулліної, щоб позбавити ЗС РФ можливості отримання потенційних коштів для ведення війни та домогтися їх конфіскації на користь України.

Ельвіра Набіулліна  Фото: Reuters
Ельвіра Набіулліна Фото: Reuters

Про це повідомляє The Insider із посиланням на джерело, знайоме з перебігом слідства.

Зазначається, що українська сторона намагається отримати інформацію про рахунки в бельгійському банку, на яких, за її даними, лежать гроші російського ЦБ, щоб надалі домогтися конфіскації цих коштів на користь України. За даними видання, йдеться про суму в €190 млрд.

Також до Бельгії відправили ухвалу Шевченківського райсуду міста Києва, у якій ідеться про те, що проти Набіулліної в Україні порушено справу за ч. 3 ст. 110 Кримінального кодексу "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків".

Суд задовольнив клопотання СБУ, яке просило забезпечити слідству доступ "до речей і документів з можливістю отримання їхніх копій" фінансової компанії Euroclear SA/NV, розташованої в Брюсселі. Йдеться про номери рахунків, що належать ЦБ РФ і призначені для зберігання цінних паперів і здійснення угод з їхньої купівлі-продажу, а також інформації про залишки на цих рахунках (тобто про кількість заморожених цінних паперів, їхній тип і вартість).

Слідство вважає, що інформація про ці рахунки може містити докази причетності глави ЦБ до інкримінованого їй злочину. Йдеться, зокрема, про інформацію, що містить банківську таємницю. В ухвалі суду наголошується, що Центробанк РФ «виконує функцію прямого фінансового забезпечення» російської армії, яка веде війну на території України.

Учасник експертної групи українського слідства на умовах анонімності повідомив The Insider, що влада України намагається принципово змінити підхід до конфіскації активів російської держави і довести, що ці активи служать інструментом ведення війни.

Джерело також зазначає, що європейські аргументи проти конфіскації заморожених російських активів є неспроможними, оскільки йдеться про гроші, які є не звичайними об'єктами власності, а знаряддям для скоєння злочину агресії.

За оцінками Світового банку збитки, заподіяні Україні внаслідок російської агресії, станом на кінець 2023 року становлять €499 млрд, що у 2,5 раза більше за суму, заморожену на рахунках Euroclear.

Водночас, хай який би юридичний інструмент конфіскації активів було реалізовано, у противників цього заходу залишаються побоювання, що Росія почне конфісковувати активи західних інвесторів на своїй території.

До того ж, як зазначають опитані виданням експерти, перспективи позову туманні, оскільки банківська таємниця порушується у виняткових випадках і тільки за рішенням суду. І, передбачають вони, швидше за все питання про доступ до рахунків російського ЦБ буде вирішуватися не в Бельгії, а на рівні Євросоюзу.

Знак гривні
Знак гривні