Як смерть Кадирова може втягнути Путіна у нову війну, — The Times

Невиліковна хвороба Кадирова, про яку повідомляють ЗМІ, підвищує ймовірність того, що "баланс терору" на Кавказі буде порушений і Кремлю доведеться втрутитися військовим шляхом.

Фото: Михайло Метцель/Kremlin/EPA-EFE
Фото: Михайло Метцель/Kremlin/EPA-EFE

Про це пише The Times, повідомляє Zn.ua.

Британська газета зазначає, що у разі смерті Кадирова врегулювання, яке Путін нав'язав після Другої чеченської війни, опиниться під загрозою.

"Скрутне становище Кадирова свідчить про значний стрес, якого зазнає політична система Путіна, і про наслідки рішень, ухвалених ним у 2000-х роках", — пише The Times.

Чечня довгий час була "кісткою в горлі" Москви, яку вдалося вгамувати лише завдяки поєднанню жорстких репресій і постійного підкупу нової чеченської еліти. Враховуючи інші кризи, що стоять на його порядку денному, Путін намагатиметься організувати плавну спадкоємність.

Кадиров, який став наступником свого батька, сподівався побудувати династію, висунувши свого старшого сина Ахмата. Однак йому лише 18 — хоча це не завадило батькові призначити його міністром у справах спорту і молоді Чечні, а закон передбачає, що глава Чеченської Республіки має бути не молодшим 30 років. Натомість, схоже, лідирує командувач чеченських найманих загонів "Ахмат" в Україні генерал-майор Апті Алаудінов. Москва розглядає його як людину, з якою можна вести справи.

Ось чому ймовірна смерть Кадирова така важлива. Стабільність у Чечні була куплена після війни як коштом величезних федеральних субсидій — щоб підкупити Кадирова і решту чеченської еліти — так і шляхом балансу терору між збройними таборами, що змагаються і присягнулися у вірності Кадирову, але не довіряють один одному. Якщо спроби призначити нового лідера викличуть розкол у чеченській еліті, це, найімовірніше, стане не просто політичною, а збройною суперечкою.

Якщо це станеться, то стане жахливою дилемою для Путіна, і в найбільш невідповідний момент. Втихомирення Чечні та запобігання поширенню нестабільності на решту неспокійного Північного Кавказу майже напевно вимагатиме значного розгортання російських військ.

Насамперед Путін може звернутися до воєнізованої Національної гвардії, яка численна і добре озброєна, але, якщо вірити минулому досвіду, цього буде недостатньо. У цьому разі Путіну доведеться вибирати між двома однаково складними варіантами: залучити війська до упокорення Чечні ціною втрати позицій в Україні або залишити підрозділи в Україні, ризикуючи втратити Чечню і дестабілізувати ситуацію на Північному Кавказі.

путін війна кадиров чечня

Знак гривні
Знак гривні