Бджоли, як і люди, можуть зберігати культурні традиції, — дослідження

Бджоли здатні будувати стільники відповідно до різних архітектурних традицій, які потім передаються з покоління в покоління.

Про це свідчать результати дослідження команди еволюційних біологів на чолі з Вівіаною Ді П'єтро з Левенського університету в Бельгії, повідомляє The Economist.

Це відкриття, опубліковане в журналі Current Biology, є найяскравішою демонстрацією культурних відмінностей, що спонтанно з'являються у комах.

Колись вважалося, що культура комах неможлива, каже біолог-поведінковець Ендрю Вайтен з Університету Сент-Ендрюса, який не брав участі в дослідженні. "Менше століття тому вважалося, що культура властива лише людині", — зазначає він.

Щоб зібрати дані, Ді П'єтро та її колеги спостерігали за понад 400 колоніями бджіл безжальних видів Scaptotrigona depilis на великій пасіці в Бразилії протягом двох тривалих періодів у 2022 та 2023 роках. Близько 95% колоній мали стільники, побудовані горизонтальними шарами, як багатоярусні весільні торти, тоді як решта мали спіральну структуру. У кожному випадку традиція зберігалася протягом багатьох поколінь робочих бджіл.

Фото: Viviana di Pietro
Фото: Viviana di Pietro

Вчені кажуть, що оскільки S. depilis надає перевагу горизонтально-шаровій структурі стільників, дивно, що спіральні структури взагалі трапляються.

Зафіксувавши поведінку комах на відео, команда встановила, що не було жодної різниці в середній швидкості побудови стільників між двома стилями, а отже, жодної переваги в ефективності жодного з них.

Щоб виключити генетичне пояснення різних стилів, дослідники пересадили робітників з колоній, які будували за однією традицією, в колонії, які будували за іншою. Імпортовані робітники незабаром перейшли на місцевий стиль.

Том Венселерс, який керує лабораторією, де працює очільниця дослідження Ді П'єтро, висунув гіпотезу, що бджоли можуть змінювати стилі поведінки, щоб впоратися з накопиченням дрібних будівельних помилок, зроблених їхніми попередниками. Такий процес, коли кілька організмів опосередковано впливають на поведінку один одного через сліди, які вони залишають у навколишньому середовищі, називається стигматизацією.

Результати дослідження неабияк зацікавили дослідників культури тварин, адже вони припускають, що бджоли без жала можуть передавати різні будівельні традиції з покоління в покоління без потреби отримувати інструкції від своїх ровесників. Це ширший погляд на культуру, яку часто обмежують визначенням, що це поведінка, яка безпосередньо передається від індивіда до індивіда, доки вона не стає характерною для групи.

На думку доктора Вайтена, нове відкриття вказує на те, що складніша поведінка тварин — наприклад, будівництво бобрами гребель або гнізд шимпанзе — також могла виникнути шляхом такої непрямої передачі. Хоча ще зарано говорити про це напевно, кажуть науковці, не виключено, що деякі людські традиції також можуть мати стигматичне коріння.

Бджолині не вперше дивують вчених. У нещодавніх лабораторних експериментах з джмелями Ларс Чіттка, поведінковий еколог з Лондонського університету королеви Марії, виявив, що вони здатні до кумулятивного навчання — тобто, переймають і розширюють інновації попередніх поколінь.

Команда навчила "комах-демонстраторів" відкривати складну двоступеневу коробку-головоломку (в якій потрібно було відсунути синю і червону вкладки, щоб відкрити розчин сахарози), а потім спостерігала, як інші комахи навчаються правильної техніки у демонстраторів. Раніше вважалося, що така кумулятивна культура, яка вимагає соціального навчання, притаманна лише людям.

поведінка дослідження культура біологія бджоли

Знак гривні
Знак гривні