Московський терор. Тімоті Снайдер про фейкові та реальні загрози для Росії

Американський історик і великий друг України Тімоті Снайдер написав колонку після теракту в Підмосков'ї, в якій окреслив, як російська пропаганда за кордоном намагається протягнути абсурдний "український слід" у цій історії і як одержимість Путіна знищенням України грає проти російського диктатора. Texty.org.ua публікують переклад матеріалу.

Фото: Главред
Фото: Главред

Минулої п'ятниці, 22 березня, стався жахливий теракт у "Крокус Сіті Холі" у Підмосков'ї. Відповідальність за нього взяла на себе Ісламська держава (ІД).

Раніше того ж дня російська влада оголосила міжнародні ЛГБТ-організації "терористичними". Також раніше того ж дня Росія здійснила масові терористичні атаки на українські міста. Ці дії показують, яких ворогів обрав Путін. Як показав напад на "Крокус Сіті Холл", його вибір не має нічого спільного з реальними загрозами, з якими стикаються росіяни.

Росія та "Ісламська держава" вже давно перебувають у стані конфлікту. Росія бомбардує Сирію з 2015 року. Росія та ІД конкурують за територію та ресурси в Африці. Ісламська держава напала на російське посольство в Кабулі. Це відповідний контекст для нападу у Підмосков'ї. Жах у "Крокус Сіті Холі", очевидно, не має нічого спільного з геями, українцями чи будь-якими іншими ворогами Путіна, яких він обрав.

Читайте також: Путінський геноцидний міф. Тімоті Снайдер про дурість фашизму, розкриту в інтерв’ю російського диктатора Карлсону

Путін публічно відкинув реальну загрозу. Сполучені Штати попередили Росію про майбутню атаку ІД. США діють відповідно до "обов'язку попереджати", що означає, що зведення розвідданих про майбутні терористичні атаки передаються навіть державам, які вважаються ворожими, в тому числі (якщо взяти нещодавні приклади) Ірану і Росії. Путін вирішив публічно висміяти Сполучені Штати за три дні до нападу.

Люди резонно запитують, як терористична атака могла бути успішною в Росії, яка є поліцейською державою. Такі режими, як російський, присвячують свою енергію визначенню фейкових загроз і боротьбі з ними. Коли з'являється реальна загроза, на фейкові загрози роблять наголос. Як і передбачалося, Путін намагався звинуватити Україну в атаці на "Крокус Сіті Холл".

Путін присвятив апарат безпеки проєкту знищення української нації та держави

Що, якщо росіяни зрозуміють, що визначення Путіним загроз є корисливими та небезпечними? Що, якщо вони зрозуміють, що існують реальні загрози для росіян, які Путін ігнорує? Він присвятив апарат безпеки проєкту знищення української нації та держави. Що, якщо одержимість Путіна Україною лише погіршила життя росіян, в тому числі відкривши шлях суб'єктам, які насправді становлять загрозу для Росії, таким як "Ісламська держава"?

Це питання, на які Путін повинен відповісти. Однак нелегко звинувачувати Україну в тероризмі "Ісламської держави". Перша поява Путіна в ЗМІ, майже через день після нападу, була далеко не переконливою. Запропонована ним конкретика була цілковитою маячнею. Він стверджував, що підозрювані в теракті прямували до відкритого "вікна" на російсько-українському кордоні.

Термін "вікно" – це жаргон КДБ для позначення місця, де кордон був розчищений для таємного перетину. Те, що лідер Російської Федерації використовує цей термін у публічному виступі, нагадує про його власну кар'єру в КДБ. Однак Путін, очевидно, не продумав це твердження, оскільки "вікно" має передбачати вільний простір по обидва боки кордону. Для втечі терористів "вікно" відкривала б російська сторона. Говорячи про "вікно", Путін вказав на те, що терористи мали російських поплічників, які готували їхній відхід, чого він, ймовірно, не мав на увазі. Складається враження, що Путін поспішно вигадував.

Сама ідея про те, що терористи-втікачі попрямують в Україну, є безглуздою

Однак, якщо залишити осторонь справу з "вікном", то сама ідея про те, що терористи-втікачі попрямують в Україну, є безглуздою. Росія має 20 000 кілометрів кордону. Російсько-українська частина кордону переповнена російськими солдатами та силовиками. З українського боку він сильно замінований. Це місце активних бойових дій. Це останнє місце, яке обрав би терорист, що втікає.

І немає жодних доказів того, що саме так і було. Росія стверджує, що затримала підозрюваних у Брянській області, і наголошує, що це означає, що вони прямували в Україну. (Західні ЗМІ, на жаль, повторили цю частину заяви.) Незалежно від того, чи є щось у цих твердженнях правдивим, Брянськ наштовхує на думку про втечу в напрямку Білорусі. Дійсно, перша версія історії стосувалася Білорусі, доки у когось не з'явилася "краща" ідея.

У критичні моменти російська пропаганда випробовує різні способи, щоб розкрутити історію в потрібному Кремлю напрямку. Відомих підозрюваних катують, імовірно, з метою "знайти" якийсь зв'язок з Україною. Кремль дав вказівку російським ЗМІ підкреслювати будь-які можливі українські елементи в цій історії. Російська телевізійна пропаганда опублікувала фейкове відео зі звинуваченнями на адресу українського чиновника (секретаря РНБО Олексія Данилова – Ред.). Ідея полягає в тому, щоб випустити цей треш у ЗМІ, в тому числі міжнародні, і подивитися, чи спрацює щось.

Серед цього мотлоху є ті, хто поширює російську пропаганду за кордоном, хто випробовує версії, більш екстремальні, ніж путінська. Путін прямо не заперечує, що "Ісламська держава" була винуватцем – він просто хоче перемикнути увагу на Україну. Але певні діячі за межами Росії можуть просто стверджувати, що в усьому винна Україна. Вони просувають дискусію далі, ніж Кремль, і тим самим дозволяють Росії перевірити, що може спрацювати за кордоном.

У результаті маємо химерну дискусію, яка заводить на шкідливі манівці. "Ісламська держава" бере на себе відповідальність за "Крокус Сіті Холл". ІД публікує жахливі відеоматеріали. Росія не може прямо заперечити це, але все одно шукає допомоги, щоб якось втягнути Україну в цю історію. Ті, хто надає таку допомогу, починають "дебати", заперечуючи причетність ІД і роблячи набагато пряміші заяви про Україну, ніж це робить Кремль. (Ця нахабна брехня спонукає інших ділитися відеозаписами злочинів "Ісламської держави" (не діліться ними, не дивіться їх). Таким чином, безглузда "дискусія" допомагає ІД, оскільки вона публікує відео злочинів для того, щоб вербувати майбутніх вбивць).

Тим часом безглузда агресивна війна Росії проти України триває. На окупованих територіях Росія продовжує викрадати українських дітей для асиміляції, продовжує катувати українців і кидати їх у концтабори. Вона продовжує спрямовувати планерні бомби, безпілотники, крилаті ракети та реактивні снаряди на українські міста та селища.

У той самий день, коли стався на "Крокус Сіті Холл", Росія здійснила найбільшу на сьогодні атаку на українську енергосистему

У той самий день, коли стався напад на "Крокус Сіті Холл", Росія здійснила найбільшу на сьогодні атаку на українську енергосистему, залишивши понад мільйон людей без електроенергії. Серед іншого, вона випустила вісім крилатих ракет по ДніпроГЕС. Росія атакувала Запоріжжя та інші міста по всій Україні.

Дивіться також: Надскладні траєкторії. Як летіли "шахеди" і ракети під час масованих атак 23–24 березня (КАРТА)

У п'ятницю Росія випустила загалом 88 ракет і 63 ударних безпілотники по Україні. І це лише один день (хоча й надзвичайно поганий) російської війни терору в Україні, яка триває вже понад два роки.

Путін несе відповідальність за свої помилки всередині Росії. І він винен у війні в Україні. Він намагається перетворити дві помилки на право: на своє право визначати реальність так, як йому подобається, що означає його право вбивати всіх, кого він обирає.

тероризм путін снайдер рашизм путінізм

Знак гривні
Знак гривні