Назріває новий фронт на Балканах: Путіну вигідна війна в регіоні, — WSJ

Американське видання Wall Street Journal опублікувало матеріал наукових співробітників Фонду захисту демократії Івани Страднер і Марка Монтгомері про використання Путіним конфліктів на Балканах для дестабілізації НАТО. Пропонуємо скорочений переклад українською.

Президент Сербії Александар Вучич
Президент Сербії Александар Вучич

Західні Балкани — ідеальний варіант для послаблення НАТО

Поки всі погляди прикуті до війни в Україні, у Європі назріває ще один конфлікт. Через три десятиліття після кривавого розпаду Югославії, недавні сутички між Сербією та Косово знову розпалили затяжну етнічну суперечку. Коли Белград керує подіями на місцях, Москва роздмухує полум'я.

Путін відверто заявив про своє бажання послабити НАТО і відновити Росію в її історичних кордонах. Але оскільки російські війська зазнають втрат в Україні, Москва може багато виграти, розпалюючи неспокій в інших частинах континенту. Правильно підібрана регіональна криза дала б Кремлю можливість здобути місцевий вплив через торгівлю зброєю та посередництво, одночасно відволікаючи увагу від України й надаючи Росії важелі впливу на західних лідерів.

Так само, як Москва прагне домінувати в "русcком мірє", Сербія вже давно закликає до об'єднання "сербського світу".

Західні Балкани — ідеальний кандидат. Косово та Боснія і Герцеговина не є членами НАТО. Так само як Москва прагне домінувати в "русcком міре", Сербія вже давно закликає до об'єднання "сербського світу". У 1998 році ця концепція підштовхнула державу до вторгнення в Косово — конфлікту, який закінчився лише після військового втручання НАТО в березні 1999 року.

РФ проводить операції впливу, поширюючи в Сербії провоєнні меседжі і надаючи зброю. Китай також постачає зброю. Белград пообіцяв збільшити військові витрати цього року й продовжує співпрацювати з керованим Росією так званим гуманітарним центром поблизу головної бази НАТО в Косово, який, за словами західних чиновників, слугує російським шпигунським осередком. Белград і Москва це заперечують.

Серби, схоже, шукають привід для дій — у лютому Сербія заявила, що заборона Косова на використання сербського динара як валюти дорівнює етнічній чистці.

Російсько-сербський гуманітарний центр. Місто Ниш, Сербія
Російсько-сербський гуманітарний центр. Місто Ниш, Сербія

Боснія і Герцеговина також може стати осередком майбутнього конфлікту

І це не єдина порохова бочка в регіоні. Боснія і Герцеговина також балансує на межі розпаду. Наприкінці минулого року лідер боснійських сербів Милорад Додик, ще один союзник Росії, пригрозив, що його напівавтономний регіон, Республіка Сербська, відокремиться від країни. У найближчі місяці це може знову розпалити етнічний конфлікт.

Столтенберг попередив, що Росія має плани дестабілізації на Балканах

У доповіді від 5 лютого Офіс директора Національної розвідки США заявив, що очікує збільшення ризику міжетнічного насильства в 2024 році на Західних Балканах. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наприкінці минулого року попередив, що Росія має плани дестабілізації на Балканах.

Шляхи вирішення дестабілізації

Західні держави повинні запобігти подальшій нестабільності в регіоні. НАТО має перенаправити туди військові та дипломатичні ресурси й посилити військові зобов'язання в Косово. Коаліція охочих членів НАТО має публічно взяти на себе зобов'язання надати військову допомогу, якщо Сербія чи Росія вдадуться до агресивних кроків на Балканах.

Тим часом США варто продовжувати накладати санкції на чиновників, які підривають безпеку на Західних Балканах, і ЄС слід приєднатися до них. Вашингтон разом із союзниками повинні продовжувати використовувати розсекречені розвідувальні дані для підтримки своєї дипломатії. А НАТО має розгорнути групи з протидії гібридній війні для боротьби з російськими і сербськими пропагандистськими кампаніями за допомогою поліпшеної кібербезпеки.

У той час як НАТО святкує своє 75-річчя, а Путін зазнає нових втрат в Україні, Москва намагається відкрити новий фронт на Балканах. Росії не потрібно відправляти свою армію в регіон. РФ необхідно лише покладатися на Сербію, щоб розпалювати ворожнечу й нестабільність, роблячи ставку на те, що НАТО похитнеться.

НАТО Західні Балкани косово сербія

Знак гривні
Знак гривні