Кабмін просуває податкову пільгу для продавців е-сигарет. Бюджет може не отримати мільярди

Кабінет міністрів України вніс у парламент проєкт закону, згідно з яким податкова преференція для сигарет для нагрівання (ТВЕН) становитиме 20%.

Законопроєкт протягом доби керівництво ВРУ скерувало на розгляд комітету. Фахівці твердять, що так бюджет не отримає 15 мільярдів гривень за 2025-2028 роки.

Фото ілюстративне, з відкритих джерел
Фото ілюстративне, з відкритих джерел

На це звернув увагу Центр громадянського представництва «Життя», який опублікував відповідну аналітику й заяву.

“За розрахунками фахівців ГО «Життя», ухвалення податкової преференції для ТВЕН, ініційованої Міністерством фінансів України, призведе до недоотримання в Держбюджет України 15 мільярдів гривень за 2025-2028 роки.

І з кожним наступним роком недоотримання до Держбюджету від акцизів на ТВЕН становитиме щонайменше на 5,2 мільярди гривень. Таким чином до 2030 року втрати України складуть щонайменше 25,4 млрд грн. Всупереч інтересам України ці кошти з кишень громадян йтимуть на користь тютюнових компаній, включно з міжнародними спонсорами війни”, — йдеться в аналітичній записці.

У проєкті Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» уряд пропонує надати податкову преференцію тютюновим виробам для нагрівання (далі — ТВЕН) у порівнянні з сигаретами та сигарилами. Уряд пропонує до 2028 року досягнути акцизної ставки 90 євро на 1000 шт для сигарет та сигарил, а для ТВЕН — лише 72 євро на 1000 шт. Таким чином податкова преференція для сигарет для нагрівання становитиме 20%.

"Така позиція відображає інтереси тютюнової компанії Philip Morris International, яка контролює 80% ринку сигарет для нагрівання (ТВЕН) в Україні (які використовуються разом з пристроями IQOS) та визнана НАЗК міжнародним спонсором війни проти України", — зазначають фахівці ГО «Життя».

Вони також нагадують, що PMI є найбільшим міжнародним платником податків у Росії — у 2022 році ця компанія сплатила у бюджет РФ 4,756 млрд доларів.

“Дії Міністерства фінансів України в інтересах тютюнової індустрії порушують міжнародні зобовʼязання України взяті відповідно до ратифікованої Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Стаття 5.3. РКБТ ВООЗ визначає: «Під час розробки та здійснення своєї політики охорони громадського здоров'я з боротьби проти тютюну Сторони діють таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості відповідно до національного законодавства», — наголосив виконавчий директор ГО “Життя” Дмитро Купира.

Відтак громадськість закликає Верховну Раду України:

  1. Забезпечити гармонізоване зростання акцизного податку на сигарети для нагрівання (ТВЕН) на рівні із сигаретами та сигарилами до 90 євро на 1000 штук
  2. Прискорити виконання євроінтеграційних зобовʼязань України щодо встановлення мінімальної акцизної ставки на тютюнові вироби на рівні 90 євро на 1000 штук, передбачених Директивою 2011/64/EU.

Як відомо ВООЗ однозначно стверджує, що немає жодних підстав вважати, що сигарети для нагрівання (ТВЕН) мають меншу шкоду у порівнянні з іншими тютюновими виробами. Незалежні дослідження демонструють, що рівні 22 шкідливих речовин удвічі вищі в iQOS, ніж у звичайних сигаретах, а рівні ще семи речовин перевищують такі у звичайних сигаретах у 10 разів. Таким чином вживання ТВЕН асоційоване з такими самими ризиками для легеневої системи, як і для курців звичайних сигарет.

Водночас, наголошують фахівці ГО «Життя», Міністерство фінансів України намагається схилити українців до вживання сигарет для нагрівання (ТВЕН). Про це вказує пояснювальна записка до законопроєкту №11090 та лист-відповідь міністерства на пропозиції громадськості.

Від Texty.org.ua: Сигарети для нагрівання зараз активно обмежуються в розвинених країнах через дуже високі ризики. Як пише Reuters з посиланням на тогорічний звіт ВООЗ, електронні сигарети, або так звані вейпи заборонені в 34 країнах, зокрема в Бразилії, Індії, Ірані та Таїланді.

Згідно зі звітом ВООЗ, 74 країни, переважно в Африці, а також у Пакистані, Колумбії та Монголії, взагалі не регулюють електронні сигарети. В інших країнах, включаючи ключові ринки, такі як США та Китай, уряди дозволяють вейпи, але регулюють їх використання. Наприклад, австралійцям потрібен рецепт на нікотиновмісні електронні сигарети, але країна бореться з потоком нелегальних одноразових вейпів.

Одноразові вейпи привернули особливу увагу законодавців у деяких країнах ЄС через проблеми з навколишнім середовищем і здоров'ям. Франція повністю їх заборонила. Федеральна рада Німеччини, верхня палата парламенту, закликала уряд домагатися аналогічної заборони одноразових вейпів у всьому ЄС.

У Британії наприкінці січня уряд заявив, що заборонить одноразові вейпи та запровадить повноваження щодо регулювання смаків та упаковки електронних сигарет після того, як за останні три роки кількість дітей, які курять вейп, зросла втричі.

тютюн здоров'я пільги бюджет податки

Знак гривні
Знак гривні