Як дешеві FPV-дрони змінюють війну в Україні — The Economist

Безпілотники з видом від першої особи набули майже міфічного статусу на передовій, пише The Economist. Texty.org.ua публікують незначно скорочений переклад статті.

Розробка FPV-дронів почалася в гаражах на початку війни силами неоплачуваних ентузіастів, а іноді і всупереч офіційному опору. Зараз і Росія, і Україна випускають сотні тисяч таких дронів на рік і прагнуть наділити їх можливостями штучного інтелекту (ШІ). У своєму зверненні до народу 6 лютого президент України Володимир Зеленський навіть оголосив про створення нового виду збройних сил — Сил безпілотних систем, які будуть займатися дронами.

Читайте також: Зеленський підписав указ про безпілотні війська. Як їх створити ефективно (ПОГЛЯД)

Привабливість FPV-дронів полягає в тому, що вони пропонують дешеву і точну вогневу міць. Некеровані артилерійські снаряди коштують від 800 до 9000 доларів. Снаряд з GPS-наведенням коштує близько 100 000 доларів, а протитанкова ракета Javelin — ще приблизно вдвічі більше. Простий безпілотник FPV коштує 400 доларів.

Типову українську штурмову групу з 12-16 солдатів супроводжує майже стільки ж операторів безпілотників, зазначає військовий аналітик Франц-Стефан Гаді. Пів дюжини з них є пілотами FPV, решта літають на інших типах безпілотників для виконання таких завдань, як розвідка.

Оскільки Україна стикається з нестачею звичайної артилерії — вона випускає 2000-3000 снарядів на день, що становить близько чверті від того, що робить Росія — безпілотники можуть допомогти заповнити прогалину у вогневій потужності. Дрони маневрові й передають зображення своїм операторам у режимі реального часу. Вони можуть виконувати трюки, які не під силу артилерії, наприклад, переслідувати транспортні засоби або солдатів і залітати в будівлі або окопи.

Вони також мають психологічні переваги. Артилерійські обстріли зазвичай відбуваються хвилями. Солдати в окопах можуть ховатися у відносній безпеці під землею, доки не закінчиться обстріл. Але безпілотники можуть кружляти біля їхніх цілей, що робить їх постійною, підступною загрозою, яка може завдати удару в будь-який момент. За один тиждень восени 2023 року українські дрони допомогли знищити 428 одиниць російської техніки, зокрема 75 танків і 101 артилерійську установку. Семюель Бендетт з Центру військово-морського аналізу, американського аналітичного центру, вказує на російські фронтові звіти, в яких йдеться про те, що загроза атак безпілотників змушує війська пересуватися невеликими групами під покровом темряви.

Для більшості палких прихильників безпілотників все це є проблиском майбутнього, в якому одноразові літальні апарати повністю замінять велику артилерію. Утім, більш поширеною є думка, що дрони справді революціонізують війну, але разом з артилерією, а не замість неї.

Читайте також: Арта проти FPV. Чи можна замінити артилерійські системи дронами

Трійка артилерійських установок може робити два-три постріли на хвилину протягом цілої години, при цьому кожен постріл може доставити 10 кг бризантної вибухівки, яка є смертоносною в радіусі 50 метрів. Для забезпечення такої вогневої потужності за допомогою середнього БПЛА потрібні десятки безпілотників, кожен з яких має власного пілота. Безпілотники потребують прямої видимості для своїх операторів. Це менша проблема в рівнинних частинах України, таких як Херсонщина і Запоріжжя, але більша проблема в горбистих регіонах, як-от Донеччина. Крім того, артилерія може вести вогонь під час сильного вітру чи зливи, а також на морозі, що може призвести до розрядки акумулятора безпілотника, а отже, і до зменшення його дальності польоту.

"Ахіллес", український командир безпілотника, який базується поблизу Бахмута, каже, що його FPV-дрони, які коштують від 300 до 500 доларів за штуку, знищили російську техніку на мільйони доларів. Але він підкреслює їхню роль у зв'язці: "Саме об'єднана вогнева міць артилерії і дронів є потужною". За його словами, БПЛА, як і звичайні міни або обстріли з бронетехніки, можуть використовуватися, щоб паралізувати машину і змусити її екіпаж вийти з неї. Потім артилерія б'є по позиціях і або вбиває їх, або змушує сховатися в укриття.

Якщо солдатам вдається сховатися, дрони повертаються до роботи. Досвідчені пілоти можуть направити їх у підземні укриття, до яких артилерія не може дістатися. "Навіть якщо ворог переживе вибух, йому не вистачить повітря, щоб дихати, — каже Ахіллес. "Тому вони починають виходити. І як тільки вони це роблять, ми б'ємо по них мінометним [вогнем], або артилерійським, або осколковим снарядом". Саме через таку синергію, на думку Ахіллеса, FPV-дрони не замінять звичайну артилерію в осяжному майбутньому. "Наші [союзники] повинні відкинути будь-яку думку про те, що вони можуть надіслати нам мільйони дронів замість снарядів, і ми впораємось. Це просто неправда. Артилерія — це зовсім інше".

Хай яким би було майбутнє, зараз обидві сторони, схоже, застосовують різні тактики. Україна зазвичай використовує безпілотники проти високоцінних цілей, таких як бронетехніка, артилерія або вантажівки з вантажами. Про російську доктрину відомо менше. Але відеоматеріали, проаналізовані дослідницьким колективом "Точка зору", свідчать про те, що більша частина російських атак спрямована проти піхоти та інших малоцінних цілей (див. графік).

Кількість ударів FPV-безпілотників помісячно до 23 січня 2024 р. Інфографка: Economist
Кількість ударів FPV-безпілотників помісячно до 23 січня 2024 р. Інфографка: Economist

Зростання кількості безпілотників FPV також означає збільшення протидії їм. Електронна війна — це велика справа, з потужними перешкодами, які блокують радіосигнали між дроном і його оператором. Але, звісно, є і контрзаходи проти контрзаходів. Електроніка безпілотників може бути посилена, щоб протистояти глушінню, хоча це і збільшує ціну. Деякі нові FPV-безпілотники постачаються зі змінними радіочіпами, що дозволяє легко змінювати частоти, на яких вони працюють.

"Якщо FPV-безпілотник налаштований правильно, з правильним програмним забезпеченням і з антеною під правильним кутом ... ви не зможете його зупинити", — наполягає Павло Литовкін, інструктор школи підготовки безпілотників KazhanFLY, що під Києвом. І саме тому, що глушилки випромінюють так багато електромагнітного випромінювання, вони самі по собі є легко помітними цілями.

Кількість атак українських безпілотників, які досягають мети, сильно варіюється вздовж лінії фронту. У нещодавно сформованих підрозділах, командири яких, як нарікають солдати, були призначені завдяки політичним зв'язкам, частота влучень становить лише 10-15%. У спеціалізованих підрозділах, таких як спецзагони або підрозділи українських розвідувальних служб, цей показник може становити 70% або 80% — хоча влучання не означає знищення.

Кваліфіковані пілоти — один з найкращих способів підвищити ефективність безпілотника. Відео з передової свідчать про те, що за останній рік їхня майстерність значно зросла. Раніше оператори були щасливі просто підбити танк. Тепер вони облітають і завдають удару в основу задньої частини башти, що може спричинити детонацію боєприпасів танка і знищити його. На одному з відео колона з шести російських бронемашин підбивається одна за одною саме таким чином.

KazhanFLY вважається однією з найкращих шкіл. Основний курс навчання з керування FPV-дронами триває десять днів. Розвідувальні польоти та інженерні курси тривають ще п'ять днів. Курсанти починають з лекцій з аеронавтики та радіоелектронної боротьби, а потім переходять до практичних занять. В одній вправі на великому відкритому полігоні пілоти мають вражати багі, пролітаючи крізь перешкоди.

Читайте: “Паяльника в руках до цього не тримав”. Як зібрати дрон і скільки це коштує — розповідь волонтера

Одне з питань полягає в тому, чи залишатимуться дрони дешевими, коли армії звикнуть до захисту від них. Дослідження Джека Вотлінга і його колег з лондонського аналітичного центру RUSI, яке спирається на українські військові дані, свідчить про те, що ні. Вони стверджують, що безпілотник FPV, який має хороші шанси прорватися і знищити броньовану машину, повинен мати фантастичні характеристики, такі як інфрачервоні датчики для нічних місій, високоякісне радіообладнання, стійке до перешкод від сусідніх безпілотників, велику антену і достатню потужність, щоб нести 5 кг вибухівки.

За оцінками Вотлінга і його колег, ціна становить близько 30 000 доларів — на два порядки вище, ніж дешеві боєприпаси, що використовуються сьогодні. Багато українських розробників і операторів безпілотників рішуче заперечують ці припущення, стверджуючи, що набагато дешевші безпілотники залишатимуться ефективними, і що — як вже довели "гаражні" дрони — стандартні військові закупівлі є роздутими і неефективними.

Однією з можливостей, якою цікавляться пілоти безпілотників, є автономне розпізнавання об'єктів, що дозволило б відрізаному перешкодами дрону самостійно завершити останню фазу своєї атаки. Розпізнавання об'єктів вже доступне на дорогих безпілотниках, таких як американський Switchblade 300, який коштує понад 50 000 доларів. Російський БПЛА "Овод" нібито використовує подібну систему "кінцевого наведення" на основі штучного інтелекту. Але прихильники безпілотників стверджують, що це теж можна зробити дешево.

Ці системи поки що не є надійними, а автономне керування терміналом не поширене явище у системах низького класу. Деякі українські інсайдери припускають, що переломний момент може настати в квітні або травні. Ерік Шмідт, колишній генеральний директор Google і частий гість в Україні, інвестує значні кошти в українське виробництво дронів. Люди, знайомі з цими зусиллями, кажуть, що мета полягає не лише в масовому виробництві апаратів (що має допомогти знизити витрати ще більше), а й у тому, щоб надати їм розумні можливості якомога дешевше.

Наприклад, програмно-визначені радіостанції замінюють спеціальні електронні компоненти програмованими комп'ютерними чіпами. Це полегшує реалізацію таких технологій, як стрибкоподібна зміна частоти, що має ускладнити глушіння зв'язку. Інша ідея полягає в тому, щоб замінити GPS-трекінг, який також можна заглушити, на оптичну навігацію, яка відстежує місцевість, над якою пролітає безпілотник. Комерційні компоненти будуть використовуватися там, де це можливо. Це має знизити витрати й допомогти забезпечити відповідність кінцевого продукту вимогам ITAR — набору сумнозвісних обмежувальних американських правил експорту озброєнь, на які Шмідт, будучи американським громадянином, має право. І Росія, і Україна сподіваються на технологічний прорив. Але вони планують війну на виснаження за допомогою безпілотників.

війна технології виробництво БПЛА fpv-дрони реб

Знак гривні
Знак гривні