Україна має якнайшвидше стати членом НАТО, це не так складно, як вважається, — Волкер

Зволікання з приєднанням України до НАТО стимулює режим Путіна до нескінченного продовження війни, тож Альянс має прийняти Україну якомога швидше.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Про це під час конференції у Європарламенті заявив колишній посол Сполучених Штатів при НАТО, експредставник США по Україні Курт Волкер, повідомляє Укрінформ.

«Переконаний, що політика НАТО сьогодні ненавмисно надсилає сигнал для Путіна – продовжувати бойові дії. Бо ми говоримо, що Україна стане членом у тривалій перспективі, але ми не можемо привести її в НАТО, поки триває ця війна. Це є стимулом для Путіна продовжувати війну.

Я дійсно думаю, що прийшов час для нас зробити прямо протилежне послання, – що Україна стане членом НАТО якнайшвидше. Це означатиме, що не залишиться жодного шляху для програшу України. Тоді для Путіна продовження цієї війни буде безцільним, а для Росії – руйнівним», – сказав американський дипломат.

Він зауважив, що практичне втілення такого наміру не таке складне, як вважається. Безумовно, є занепокоєння, що членство України може призвести до ескалації, ризику використання ядерної зброї або прямого зіткнення НАТО з російськими військами. Ці занепокоєння мають братися до уваги, але вони, за словами Волкера, можуть бути вирішені.

«Можна говорити, зокрема у форматі Ради НАТО – Україна, що стаття 5-та (Вашингтонського договору – ред.) означатиме для України, і якими будуть  кроки з боку Альянсу відповідно до цієї статті для захисту України. Стаття 5-та не містить специфічних зобов’язань відряджати війська, вона говорить про колективну відповідь. Таку колективну відповідь ми маємо навіть зараз, тому що тренування, обладнання, дані розвідки, – це все НАТО вже надає Україні», – пояснив Волкер.

Водночас, наголосив він, НАТО може зробити більше для допомоги Україні. Зокрема, це стосується надання спроможностей для розмінування, включаючи морське розмінування, що дозволить відкрити маршрути у Чорному морі. НАТО може розпочати місії із забезпечення свободи судноплавства у Чорному морі, що заперечить претензії Росії на право атакувати цивільні судна третіх країн у міжнародних водах, – такі дії РФ прямо дорівнюють піратству.

«НАТО також може прямо долучитися до повітряного захисту України. Надання відповідного обладнання є добрим початком, але я думаю, що Альянс може зробити більше, прямо допомагаючи Україні з протиповітряною обороною. Із заходу Україна межує з країнами НАТО, що дозволяє використовувати спроможності для повітряного захисту великих населених пунктів або об’єктів цивільної інфраструктури», – зауважив експосол США при Альянсі.

Він зауважив, що не варто закривати очі на недоліки всіх розмов про гарантії безпеки для України, які насправді формулюються як «запевнення». Такі запевнення є не більш переконливими за ті, що містилися в Будапештському меморандумі, коли Україна погодилася стати без’ядерною державою.

«Треба спитати себе – якщо «запевнення» не означають «гарантію», якщо ми говоримо про незобов’язальний інструмент замість зобов’язального договору, – якщо ми говоримо про щось іще, окрім членства в НАТО, – це тому, що ми насправді не маємо на увазі ніякої безпеки. Тож ми маємо розглядати НАТО як єдину реальну відповідь на потреби безпеки України, також важливу для входження її до Євросоюзу, – ці два питання йдуть поряд одне з одним», – підкреслив експосол Сполучених Штатів при НАТО.

Водночас він наголосив, що висловлює особисту точку зору, а не позицію уряду США.

Волкер також заявив, що російська агресивна війна проти України становить небезпеку для всієї Європи, оскільки свідчить про перетворення РФ на імперіалістичну, авторитарну та геноцидну державу.

україна-нато волкер закінчення війни гарантії безпеки

Знак гривні
Знак гривні