Заміна військкомів бойовими офіцерами: чому нові керівники ТЦК провалюють мобілізацію
17 серпня президент України Володимир Зеленський підписав указ про звільнення керівників обласних ТЦК і призначення на їхнє місце бойових офіцерів. Однак новопризначені військкоми стали гірше виконувати плани мобілізації.
Про це в інтерв'ю Радіо NV розповів секретар комітету Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
«Якщо хтось подивиться мої ефіри, зокрема в процесі того, як це відбувалося, я казав: рішення, звичайно, політичне, але головне, щоб воно не призвело до провалу мобілізації. І досвід показав, що так воно є», — каже Костенко.
«А чому досвід? Тому що я також колись до Служби безпеки був офіцером Збройних Сил. Я служив в 79-й десантній бригаді, був заступником командира розвідувальної десантної роти. І в мене одна із рот по мобілізації призивалась. І я як молодий лейтенант пам’ятаю, скільки мені, щоб призвати тих 28 людей під час війни, потрібно було докладати зусиль. Скільки я мав на своєму рівні вивчити підзаконних актів, документів, скільки я мав писати», — розповів нардеп.
Він зазначає, що робота з мобілізації не дається легко тим, хто має досвід бойових дій, бо передбачає виконання геть різних задач.
«Не можна найкращого командира бригади поставити — і він стане найкращим керівником ТЦК. Мобілізаційна робота — це зовсім інша робота. Це не воювати, це не готувати бійців. Це взаємодія з місцевими органами самоврядування, це взаємодія з правоохоронними органами, це взаємодія з усіма підприємствами — і приватними, і державної власності. Це розуміння, як виконувати ті завдання, які тобі ставлять зверху щодо плану мобілізації. Це дуже складна робота», — каже Костенко.
«І найкращий командир бригади… Мені дуже складно уявити, що менше, ніж пів року у нього піде на те, щоб зрозуміти, як йому потрібно [працювати]. Особливо, коли ми нагнали оцього хайпу, можна сказати, коли „всі воєнкоми — це корупціонери“», — додає він.
Нардеп також розповів, що новопризначені військкоми бояться припуститися помилки.
«І реально: з ким я розмовляю, вони дуже бояться зробити щось не так. І ось це „бояться зробити щось не так“ призводить до того, що „краще ми це не зробимо, ніж ми зробимо щось не так і завтра до нас прийдуть, покладуть мордою в підлогу, захейтять, розкажуть, що ми неправильно когось призиваємо в армію“», — каже Костенко.