Як жінки піднімають економіку України, поки чоловіки воюють, – The Economist

Тоді як українські чоловіки йдуть воювати, жінки беруться за роботу. Гірничодобувна промисловість – один із яскравих прикладів, пише The Economist. ТЕКСТИ публікують перекладену статтю.

Оксана каже, що поставила своє життя на паузу. Covid-19 забрав її матір та її чоловіка два роки тому. Цієї весни російська артилерія забрала її батька та старшого сина. "Я з головою поринула в роботу", – каже вона за 480 метрів від околиць Тернівки, міста на сході України. Білки її очей світяться в навколишній темряві. У Бахмуті, місці однієї з найжорстокіших битв війни, 49-річна Оксана була вчителькою танців у школі-інтернаті для малозабезпечених дітей. Сьогодні, коли її колишній будинок і рідне місто зруйновані, школа закрита, а найближчі родичі загинули, вона працює шахтарем.

Після вторгнення росіян у лютому 2022 року Оксана (керівництво її шахти попросило не називати прізвища працівників) втекла до Польщі, де працювала посудомийницею та кухарем у ресторані. Але вона сумувала за Україною. Друзі розповіли їй, що на шахту в Тернівці шукають нових працівників, і вона погодилася. За словами Оксани, на її новій роботі платять більше, ніж на інших, і пропонують хорошу пенсію. Робота також допомагає їй відволіктися від спогадів, каже вона, відпочиваючи від копання вугілля. "Я хочу все забути".

Війна перевернула життя незліченної кількості українців, а також вплинула на ринок праці країни. Близько 4,8 млн людей втратили роботу майже за одну ніч, коли Росія напала на Україну. За оцінками, рівень безробіття знизився до 18,4% у жовтні цього року з понад 30% навесні 2022 року, але залишається значно вищим за довоєнний рівень. За даними одного з опитувань, 17% українських працівників змінили професію з початку війни. Сотні тисяч були призвані на військову службу. За оцінками американських офіційних осіб, щонайменше 70 000 українських солдатів загинули у війні, і ще до 120 000 були поранені. У міру того, як дедалі більше українців призивають до війська, зростає попит на працівників у галузях, де традиційно домінують чоловіки.

Погляньте на українських жінок. Війна та окупація унеможливили збір достовірних даних. Але є ознаки того, що жінки дедалі більше впливають на економіку України, яка перебуває в занепаді. За словами Юлії Свириденко, міністра економіки України, з 36 000 малих і середніх компаній, зареєстрованих в Україні цього року, 51% очолюють жінки. Дедалі більше жінок починають працювати в промисловості, будівництві та гірничодобувній галузі. "Ми побачимо це в більших масштабах, коли почнемо реконструкцію", – каже вона.

У найближчі роки Україні знадобиться армія лікарів і психологів, які доглядатимуть за ветеранами війни, в тому числі за тисячами ампутованих і травмованих солдатів. Багато, якщо не більшість з них будуть жінками. Енергетика, транспорт і оборонний сектор, які, як очікується, відіграватимуть важливу роль в економіці після війни, також залучатимуть більше жінок-працівниць.

На гірничодобувному комплексі поблизу Тернівки армія мобілізувала 600 чоловіків, що становить приблизно десяту частину від загальної кількості працівників, каже директор Дмитро Забєлін. Щоб компенсувати нестачу, близько 300 жінок приєдналися до роботи. До війни на шахті працювали жінки, але жодна з них не робила це під землею. Понад 100 нових працівниць зараз саме цим і займаються. Оксана керує та обслуговує конвеєрну стрічку, яка доставляє вугілля на поверхню. Інші жінки працюють інспекторами з техніки безпеки та електриками. Їх стає дедалі більше. Олена, чоловік якої, колишній шахтар, командує взводом під Луганськом, навчається керувати потягами, що з'єднують секції шахти. Анна, якій нещодавно виповнилося 18 років, доглядатиме за клітями, що перевозять шахтарів між рівнями. Тернівка міститься далеко за лінією фронту, але цей район зазнав ударів російських крилатих ракет. "Це дуже страшно, – каже Анна. – Але поки я під землею, я цього не чую".

Видобуток вугілля – небезпечна, виснажлива праця. Війна зробила її ще більш небезпечною. Під час відключень електроенергії, спричинених російськими атаками на українську енергетичну інфраструктуру минулої зими, шахтарям шахти "Тернівка" довелося йти пішки аж 7 км, а потім підійматися на 680 метрів за допомогою аварійних драбин, щоб повернутися на поверхню. Завдяки новим генераторам шахти тепер можуть підтримувати роботу поїздів і ліфтів достатньо довго, щоб забезпечити менш виснажливий вихід.

Україні є куди рухатися, коли йдеться про гендерну рівність. Рівень участі жінок у робочій силі знижується. Він впав з 54% у 1990 році до 48% напередодні вторгнення. Жінки надмірно представлені в освіті, домашній роботі та туризмі – професіях, де заробітна плата здебільшого низька. Гендерний розрив в оплаті праці скоротився з 26% сім років тому до 18,6% сьогодні, але залишається значно вищим за середній показник по ЄС (12,7% у 2021 році). До 2017 року, коли його нарешті скасували, закон радянських часів забороняв жінкам працювати у 450 професіях – від водія вантажівки до зварювальника. Наступного року Україна надала жінкам у збройних силах такі ж права, як і солдатам-чоловікам. Наразі близько 43 000 жінок служать у Збройних силах, зокрема 5 000 на бойових посадах.

Читайте також: За два роки кількість жінок у війську зросла на 40%: скільки зараз служить військовослужбовиць

Стереотипи все ще існують. "Жінки мають реалізовувати свої амбіції в інших сферах, – розмірковує директор шахти Забєлін. – Жінка – берегиня домашнього вогнища і сім'ї". Але він визнає, що у шахти, вочевидь, не буде іншого вибору, окрім як наймати більше жінок. Багато чоловіків ніколи не повернуться з фронту, а Україні доведеться утримувати велику армію навіть після закінчення війни. "Наш сусід, – каже він, маючи на увазі Росію, – нікуди не дінеться".

Оксана сумує за своїм колишнім життям і старою роботою, але не має наміру залишати нову. Вона вже звикла до шуму, темряви, пилу і довгого спуску під землю, каже вона. "Це вже не так страшно, як війна".

шахти гендерна рівність ринок праці війна економіка

Знак гривні
Знак гривні