"Ми втратили 20 років через війну". Україна майже повернулася на рівень бідності початку двохтисячних, – демографиня

67% українців опинилися нинішнього року за межею бідності, констатує Інститут демографії та соцдосліджень ім. Птухи.

Фото: focus.ua
Фото: focus.ua

Як пояснила в ефірі Українського Радіо завідувачка відділу цього інституту Людмила Черенько, йдеться про близько 20 мільйонів осіб, які проживають на підконтрольній території України.

Традиційно найвищі показники бідності в селах та у молодих родинах із дітьми. За змодельованим даними демографів, торік бідність становила 60%, а нинішнього року — 67%", — каже Людмила Черенько.

Україна майже повернулася на рівень бідності 2001 року, ми втратили 20 років через розв'язану Росією війну, зауважує демографиня.

До початку повномасштабної війни українці мали гарний рівень життя, каже демографиня.

"Після 2014 року, коли почалися серйозні економічні проблеми, пов’язані насамперед з війною, для визначення рівня бідності ми почали використовувати неофіційно затверджений прожитковий мінімум, а прожитковий мінімум у фактичних цінах ринку, який приблизно удвічі його перевищує. І саме за цим критерієм з 2014 року ми спостерігаємо динаміку бідності. У 2001 році за критерієм того, хто споживає нижче за прожитковий мінімум у фактичних цінах було 69% населення, а у 2021 році — 39%, тобто був певний прогрес.

І хоча були серйозні коливання, але ми підійшли до великої війни з дуже гарними показниками і рівня життя, і бідності. COVID-19 і повʼязані з ним карантинні обмеження нас не вибили й перед початком війни ми перебували в гарній динаміці. Можливо, саме тому війна нас не вибила критично", — зазначає Людмила Черенько.

Вона зазначає, що за 2022-2023 роки державна статистика практично не збирає відповідні дані, адже згідно з законами, повʼязаними з воєнним станом, демографи і соціологи не можуть проводити певні обстеження та дослідження. Тому всі дані 2022-2023 років — це те, що моделюють демографи.

За змодельованим даними, в 2022 році бідність становила 60%, а в 2023 — 67%". "Це виходячи з даних, закладених у проєкт бюджету на цей рік у пояснювальній записці. Сьогодні кажуть, що ми виходимо на кращі показники, ніж були закладені у проєкт бюджету. Можливо, ця цифра дещо відкоригується. Але все одно ми майже повернулися на рівень 2001 року, ми втратили 20 років через війну", — констатує Черенько.

За даними Світового банку, понад 7 мільйонів людей в Україні опинилися за межею бідності. Але за основу вони беруть довоєнне населення та ті дані, які були в Державній службі статистики, яка за деякими демографічними своїми формами навіть враховувала населення окупованих територій, крім Криму.

Втім, за оцінками Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птухи НАН України, сформованих на основі даних мобільних операторів, на підконтрольній території України проживають 30-31 млн осіб. "Тож ми можемо припустити, що 20 млн українців перебувають за межею бідності", — наголошує вона.

бідність демографія війна втрати

Знак гривні
Знак гривні