Величний будинок-садибу мецената Терещенка на Житомирщині повернули в державну власність (ФОТО)
Пам’ятку архітектури місцевого значення, будинок-садибу мецената Терещенка на Житомирщині повернули в державну власність.
Про це повідомляє Офіс генерального прокурора.
Садиба є об’єктом культурної спадщини XIX століття. На її території є палац та інші споруди, де колись розміщувалися стайні та авіамайстерні.
Фото: ОГП
Прокурори вимагали повернути памʼятку державі, оскільки в приватну власність вона перейшла незаконно. Попри статус охоронюваного об’єкта, зміна власників відбулася без обов’язкової процедури погодження з уповноваженими органами.
В ОГП додали, що ще одна правова підстава звернення до суду – необхідність зберегти пам’ятку архітектури як цінність для держави. Зараз споруди перебувають у незадовільному, а місцями – аварійному стані. Вони потребують реставрації та охорони.
Фото: ОГП
Що відомо про будинок-садибу Терещенка
Споруда побудована у 1851 році на замовлення графа Адольфа Грохольського. Стиль – неоготика.
Пам’ятка архітектури місцевого значення міститься у смт Червоне Андрушівського району Житомирської області.
Невдовзі після смерті чоловіка вдова графа Грохольського продала палац родині українських промисловців-цукровиків та меценатів Терещенків. Вони його перебудували, а ще облаштували на території садиби авіамайстерні.
З 1948 року там розташовувалось фабрично-заводське училище, а з 1987 року – Червоненський філіал професійно-технічного училища № 32.
У 1998 році обласне управління народної освіти без будь-яких підстав передало три будівлі навчального корпусу та виробничих майстерень училища загальною площею 5000 кв. м на баланс ВАТ «Червоненський цукровик».
Далі завод, не маючи права розпоряджатися державним майном, передав будинок-садибу Терещенка у приватну власність. Реєстрація відбулася без погодження Фонду державного майна України, Міністерства культури тощо.
Зараз будинок-садиба входить до реєстру культурної спадщини.