"Ви чітко поставили завдання". Заарештований ексзаступник міністра оборони у листі до Зеленського відкидає "абсурдні звинувачення"

Заарештований ексзаступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов написав відкритого листа президенту України Володимиру Зеленському.

У листі, опублікованому УП, Шаповалов стверджує, що звинувачення проти нього – абсурдні, а сам він робив все для забезпечення Збройних сил усім необхідним.

Шаповалов зазначає, що пише з Лук'янівського слідчого ізолятора, де перебуває вже пів року "за абсурдними й бездоказовими звинуваченнями в перешкоджанні Збройним силам України".

"Я часто згадую третю ніч від початку повномасштабного вторгнення, коли Ви мене запросили на нараду в спеціальне захищене місце, щоб поговорити про забезпечення армії. Тоді на складах не було запасів шоломів і бронежилетів, достатньої кількості форми. Армія збільшувалась в геометричній прогресії і потрібні були швидкі рішення щодо її забезпечення.

Тоді на нараді, о третій годині ночі, Ви чітко поставили завдання, і було зрозуміло, що його потрібно виконати: або ми зробимо це, або країни не стане. 

Ви особисто сказали мені, пане президенте, що треба зробити все, аби забезпечити ЗСУ необхідним, а "розбиратися будемо потім", – пише Шаповалов.

4400

В’ячеслав Шаповалов. Фото: Армія Inform

Ексзаступник міністра оборони наголошує, що не сприйняв ці слова таким чином, що він чи його підлеглі можемо вдатися до незаконних дій.

"Попри всі складнощі, ми здійснювали діяльність, виключно в рамках закону. 

Всі рішення були прийняті з огляду на умови і виклики того часу, і були єдиними можливими для виконання задач, поставлених військовим політичним керівництвом країни.

Ми купували і везли все, що було можливо на той час, іноді не зовсім у надійних постачальників (але тоді все було ненадійно), іноді здійснюючи передоплату. В той період ніхто не хотів інших умов постачань у країну, якій давали три доби на існування", – пише Шаповалов.

Він також зазначає, що тоді вдалося привезти десятки тисяч тонн необхідної продукції, яка була доставлена в Україну з-за кордону, коли були відсутні залізничне, морське та авіасполучення, а страховики відмовлялися страхувати автоперевізників.

"Ми зробили це навіть попри протидію з боку країни-агресора, яка всіляко перешкоджала нам на товарних і сировинних ринках – росіяни скуповували все, аби Україні не дісталося нічого. Але їм це не вдалося: ми закупили понад 800 тисяч бронежилетів і таку ж кількість шоломів – це на 100% закрило потреби ЗСУ, і навіть був сформований резерв. 

Ми пошили і доставили мільйони одиниць одягу. Ми навіть зробили те, в чому самі сумнівались: забезпечили безперебійне харчування, одночасно позбувшись монополії", – пише Шаповалов.

Ексзаступник міністра оборони нагадує, що станом на 24.02.2022 МОУ не мало чинного контракту на харчування, оскільки колишній монополіст оскаржував у судах результати тендерів, якими ця монополія була зруйнована, відповідно до завдання міністра оборони. І армію почали забезпечувати спочатку чотири компанії, потім шість, згодом вісім.  

"Але зараз Державне бюро розслідувань підозрює мене у тому, що нібито я, будучи заступником міністра оборони й людиною, яка відповідала за політику державних закупівель Міноборони, перешкоджав Збройним силам України під час особливого періоду.

Так званими доказами моєї провини є те, що Департаментом державних закупівель Міноборони було підписано декілька контрактів на постачання шоломів, бронежилетів і взуття для нашої армії, частина яких виявилася неналежної якості. При цьому ці контракти підписував не я, а продукція, яку було визнано неякісною, одразу ж замінювалася постачальниками на вимогу Міноборони.

Оскільки уряд суттєво спростив процедуру закупівель, Міноборони підписувало прямі договори з постачальниками. Тепер слідство закидає мені те, що у цих договорах не було якогось окремого пункту про контроль якості і що нібито я робив повну оплату за постачання. Але ж це звичайні міжнародні контракти, і відповідальність про належну якість у них, звісно ж, прописана", – зазначає Шаповалов.  

Він пише також, що у слідчих органів України немає жодних претензій до постачальників, продукція яких була визнана неякісною. "Цікаво чому, адже це вони продали Україні неякісні товари. Ба більше, ці компанії продовжують постачати нам амуніцію на підставі таких саме договорів, які закидають мені", – йдеться у листі.

Шаповалов наголошує, що взагалі стаття Кримінального кодексу 114-1 "про перешкоджання ЗСУ" має на увазі фізичне перешкоджання, тому справа проти нього відкриває "скриню Пандори": якщо суд визнає його винним, під цю статтю підпадатимуть будь-які дії, які можна трактувати як перешкоджання ЗСУ. Ексчиновник вважає, що це надасть слідчим органам і суддям широке поле для фантазії та маніпуляцій. 

Він також зазначає, що днями йому вручили нову підозру за тією ж статтею, але цього разу – від Служби безпеки України.

"Для того, аби Ви, пане президенте, та українська громадськість, відчули всю абсурдність ситуації, я наведу ще один приклад того, у чому саме і як саме мене звинувачують. 

СБУ вважає, що буквально з дня свого призначення – 17 листопада 2021 року – я нібито був "достеменно обізнаний" про те, що вторгнення почнеться саме 24 лютого 2022 року.

Володимире Олександровичу, я не жартую, саме так написано у підозрі, підписаній слідчим СБУ. Я шукав у тексті підозри хоча б натяк на докази такого твердження, але, звісно, його там нема. Та й не могло бути. 

Якщо одного дня мене визнають винним саме з таким формулюванням, тоді буде відкрито ще одну "скриню Пандори": якщо дуже захотіти, звинуватити у бездіяльності можна всіх", – пише Шаповалов.

Він наголошує, що не втік з початком повномасштабного вторгнення і наполегливо працював на зміцнення оборони до моменту оголошення йому підозри у лютому 2023 року. 

Також, зазначає Шаповалов, він добровільно надав слідчим всі документи й власні цінності. І так само добровільно подав заяву на звільнення з посади, аби "не кидати тінь на Міноборони".

"Переслідування мене має всі ознаки політичного – у тому сенсі, що якась невідома мені сила робить все, аби я не вийшов з-за ґрат.

Ця справа політична ще й тому, що під час найгарячішої фази війни хтось вирішив "закрити" людину, яка формувала політику забезпечення ЗСУ, не замислюючись про наслідки.

Я бачу у процесі проти мене повну відсутність основного елементу правосуддя – справедливості. 

Не хочу заглиблюватись у деталі, але порушення моїх прав під час процесу настільки кричущі й демонстративні, що немає жодних сумнівів: у разі якщо доведеться звернутися до ЄСПЛ, результат буде не на користь нашої правоохоронної системи", – йдеться у листі. 

Шаповалов наголошує, що він апелює до президента не як до судді і не просить вплинути на суд, а звертається до нього як до гаранта Конституції – документа, який, своєю чергою, гарантує громадянам України право на справедливий суд.

"Я звертаюсь до Вас як до верховного головнокомандувача Збройних сил України і прошу просто оцінити: перешкоджав я Збройним силам України чи чесно виконав Ваш наказ", – додає Шаповалов.

"Попри мою "достеменну обізнаність" про вторгнення, що мені закидають у провину, та моє "перешкоджання ЗСУ", мені та людям, з якими я мав честь працювати, вдалося створити стратегічний запас бронежилетів, шоломів та іншого спорядження. Так, я настільки старанно "перешкоджав" ЗСУ, що створив стратегічний запас для наших оборонців. І я цим пишаюся. І, якби можна було повернути час, я вчинив би так само", – підсумовує ексзаступник міністра оборони.

міноборони зеленський забезпечення армії звинувачення шаповалов

Знак гривні
Знак гривні