Європа не може досить швидко забезпечити Україну зброєю: ось чому – Bloomberg

Оборонні підрядники перебувають під тиском, щоб збільшити виробництво, але хочуть довгострокових державних гарантій продажів, пише Bloomberg. ТЕКСТИ публікують переклад статті.

Автори: Наталія Дроздяк, Йонас Екблом та Олександр Майкл Пірсон

Переклад: Павло Космачевський

«Раніше у нас був час, але не було грошей», — сказав Томмі Густафссон-Раск, керівник BAE Systems Hägglunds AB, відображаючи спільну тему для оборонної промисловості Європи. «Сьогодні у нас є гроші, але немає часу».

Через майже 18 місяців війни в Україні європейські оборонні підрядники, завантажені попитом на все, починаючи від боєприпасів і закінчуючи переносними ракетними комплексами та бойовими машинами, стикаються з дилемою. Чи роблять вони ставку на розширення виробництва, припускаючи, що війна та напруженість із Росією триватимуть нескінченно? Або намагаються стримуватися, доки вони не отримають довгострокові зобов’язання від урядів, які витратили останні кілька десятиліть на те, щоб скоротити свої оборонні бюджети?

Розрахунок має значення не тільки для корпоративних офісів європейської оборонної промисловості, яка разом генерує близько 120 мільярдів євро на рік доходу.

Україні терміново потрібно більше зброї, від артилерійських боєприпасів до систем протиповітряної оборони, а запаси союзників закінчуються.

Європейські столиці намагаються відродити власні сонні промислові підприємства, щоб не лише забезпечити поставки зброї до Києва, а й зміцнити власну безпеку. Крім того, НАТО хоче збільшити чисельність своїх так званих сил високої готовності — резерву, що складається з військ союзників, готових до розгортання менш ніж за 30 днів — до 300 000, тобто у сім разів; і усім потрібна високоякісна зброя, готова до використання.

eb6640b185538b05

Фото ілюстративне. Джерело: mil.in.ua

Європейські міністерства оборони мають давні ділові зв’язки з американськими виробниками зброї, такими як Raytheon Technologies Corp. або Lockheed Martin Corp, але потужна промисловість Америки сама по собі не може задовольнити весь глобальний попит.

США борються з низьким рівнем запасів артилерійських боєприпасів, що змусило Вашингтон прийняти суперечливе рішення надіслати Україні касетні боєприпаси, попри побоювання, що ця зброя становить серйозну небезпеку для цивільного населення. У той час як президент США Джо Байден закликає Європу взяти на себе більше відповідальності за власну оборону, великі країни, такі як Німеччина, Франція та Італія хочуть зменшити свою залежність від ланцюгів постачання американської армії та допомогти створити власних національних виробників.

Очікується, що лідери НАТО підтримають проєкт європейської оборонної промисловості, який передбачає багатонаціональні спільні закупівлі, коли вони зустрінуться у Вільнюсі, столиці Литви, на щорічному саміті у вівторок. План також закликає країни прийняти спрощені стандарти, щоб гарантувати, що однакові боєприпаси працюють із системами зброї різних країн.

Напруга між європейськими міністерствами оборони та компаніями зосереджена навколо того, хто має взяти на себе лідерство.

Навіть коли замовлення починають накопичуватися, галузь побоюється, що вона може розширити виробництво та виявити, що коли нові потужності відкриються через три-п’ять років, попиту не буде. Раніше уряди відмовлялися від своїх планів, і багато європейських столиць неодноразово не досягали цілей НАТО щодо накопичення запасів або обіцянки витрачати принаймні 2% валового внутрішнього продукту на оборону. У п’ятницю союзники по НАТО домовилися про більш тверде зобов’язання досягти цільового показника в 2%.

Це не безпідставний страх. Деякі уряди вагаються укладати довгострокові контракти на зброю, тому що вони не впевнені, чи знадобиться вона їм у майбутньому, сказав європейський дипломат.

Галузь, яка стикається з нестачею кваліфікованої робочої сили та ключових компонентів, пішла так далеко, як могла, щоб оптимізувати або розширити виробництво за рахунок власних інвестицій, сказав Андреа Натіві, голова оборонного підрозділу бізнес-асоціації ASD Europe. Тепер сектор потребує прозорості щодо того, куди буде спрямовуватися урядовий попит протягом наступних років, сказав він.

«Ми хочемо, щоб слова супроводжувалися діями — реальними діями», — сказав Натіві. Він додав, що на додаток до довгострокових контрактів уряди також можуть вживати інших заходів, включаючи пряму допомогу в оплаті розширеного виробництва або надання пріоритетного доступу до енергії.

Тоді як деякі уряди визнають, що вони могли б зробити більше, щоб допомогти галузі, є також точка зору офіційних осіб, що оборонні компанії мають взяти на себе більший тягар, особливо для прискорення термінів доставки. У BAE Systems збільшення попиту та вузькі місця в ланцюжку постачання, спричинені дефіцитом напівпровідників та іншими проблемами логістики на початку цього року, призвели до того, що терміни доставки деяких бойових і броньованих машин досягли семи років — утричі більше, ніж до війни. Це означає, що автомобіль, замовлений сьогодні, не надійде до 2030 року.

«З точки зору бізнесу, вони намагаються зменшити ризики, щоб вижити», коли попит впаде, сказала про оборонні компанії Грета Моніка Тучкуте, віце-міністр оборони Литви. «Але я думаю, що бізнес також повинен ризикувати».

«Вони зараз заробляють і отримують велику вигоду, — додала Тучкуте, — тому їм так само потрібно ризикувати, інвестуючи в розвиток своєї галузі».

Бізнес-модель війни

Коли в 2011 році Густафссон-Раск очолив шведську компанію Hägglunds, що займається виробництвом бойових машин, йому довелося звільнити чверть її персоналу. Сьогодні компанія шукає в регіоні нову кваліфіковану робочу силу, намагаючись подвоїти чисельність персоналу майже до 1700 людей до кінця року та розширити свою діяльність. Він прогнозує, що річний дохід зросте в чотири рази протягом наступних п'яти років до 1,2 мільярда доларів.

Цей підвищений попит потребуватиме часу, щоб відобразитися на балансах компаній, оскільки фірми отримують гроші після виконання замовлень, але оборонні запаси стрімко збільшують обсяги. Німецька компанія Rheinmetall AG — виробник бойових танків Leopard 2 і артилерійських боєприпасів — зросла на 130% у 2022 році, що зробило її найкращою за ростом акцій в Європі, тоді як інші європейські оборонні компанії, такі як Thales SA, Dassault Aviation SA і Saab AB, зросли на 60% і 80%. Зростання продовжуватиметься і в 2023 році, причому відсоткове зростання компаній з початку року буде двозначним.

Це знаменує собою значний поворот для європейського оборонного сектору, який зіткнувся з роками скорочення витрат після розпаду Радянського Союзу.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, у 1988 році європейські країни витратили на свою армію в цілому 343 мільярди доларів США (базується на цінах і курсах валют 2021 року). До 2013 року ця цифра скоротилася на п'яту частину до 275 мільярдів доларів. Анексія Росією Криму в 2014 році змінила цю тенденцію, і з того часу витрати збільшувалися щороку. У 2022 році вони досягли 357 мільярдів доларів, оскільки європейські країни витратили значні суми своїх оборонних бюджетів на американське обладнання, особливо сучасні винищувачі F-35.

Obrazets-oblozhky21-17

Фото: mil.in.ua

Німеччина може бути найяскравішим прикладом хронічного недовитрачення коштів на оборону в Європі. Ще в 2018 році нестача польового обладнання, транспортних засобів і літаків була настільки звичним явищем, що комісар зі збройних сил німецького парламенту визнав армію непридатною для захисту Німеччини та її союзників по НАТО.

Європа хоче відновити потужність регіону як центру оборонного промислового виробництва.

Але сектор стикається з численними перешкодами. Окрім обмежених запасів кваліфікованої робочої сили, підрядники також стикаються з нестачею комплектуючих і бюрократичними перешкодами для отримання дозволів. Представники галузі, інвестори та офіційні особи НАТО кажуть, що деякі банки не бажають кредитувати цей сектор через побоювання, що це може заплямувати їхню репутацію стосовно принципів ESG (англ. environmental, social, governance – “довкілля”, “соціальна сфера”, “корпоративне управління”).

Урядовій бюрократії потрібно переукомплектувати персонал для перевірки та розміщення замовлень, а чиновники, особливо зі складними ситуаціями, не можуть поспішати, оскільки їм потрібно проводити різноманітні оцінки. У Німеччині, наприклад, міністерство оборони потребує схвалення парламенту для будь-якого замовлення на суму понад 25 мільйонів євро, яке передбачає закупівлю приблизно 7500 155-мм артилерійських снарядів, згідно з розрахунками на основі прес-релізу Rheinmetall від 2022 року. Цієї кількості вистачить Україні менше ніж на день, враховуючи темпи обстрілів обома сторонами конфлікту.

У компанії Renk AG, яка виробляє трансмісії для танків, у тому числі для Leopard 2, який використовується багатьма військовими НАТО, керівники незабаром можуть зіткнутися з проблемою нестачі робочої сили, якщо замовлення з’являться, враховуючи, що вони вже намагаються заповнити щонайменше 100 робочих місць. «За цих працівників є конкуренція», — сказала головний виконавчий директор компанії Сюзанна Віганд на складальному цеху заводу в Аугсбурзі, Німеччина. «Треба пропонувати хорошу, привабливу роботу — це лише частково пов’язано з оплатою».

Минулого тижня Європейський Союз погодився з низкою заходів, спрямованих на збільшення виробництва боєприпасів і ракет у блоці, включаючи 500 мільйонів євро для допомоги компаніям у нарощуванні виробничих потужностей.

Реальність, за словами багатьох представників галузі, полягає в тому, що навіть з надходженням більших замовлень для компаній, які вже розширюють потужності, виробництву в Європі знадобляться роки, щоб відповідати попиту після того, як зниження витрат після закінчення холодної війни знищили атрофовані мережі виробництва та ланцюги поставок.

Гьорген Йоханссон, керівник бізнес-напрямку Saab Dynamics, сказав, що його бізнес-підрозділ збільшив виробництво минулого року і планує подвоїти його, але розширення займе два-три роки. Лише тоді компанія зможе повернутися до довоєнних термінів поставок. Розширення вимагає будівництва фабрик, замовлення машин і створення ланцюжків поставок, сказав він.

«Ми вже збільшили [виробництво], наскільки це можливо, прямо зараз», — додав Йоханссон з виробничого підприємства компанії Karlskoga. «Потрібно кілька років, щоб отримати повну потужність на рівнях, яких шукають клієнти».

Затримки, оскільки європейські фірми намагаються наростити темпи зростання, можуть спокусити уряди шукати продукцію деінде — у США, Ізраїлі чи Південній Кореї — щоб швидше закупити зброю.

Польща витрачає до 15 мільярдів доларів на американське обладнання для протиракетної оборони Patriot, тоді як очолювана Німеччиною коаліція союзників планує купити Patriot та ізраїльські системи ППО Arrow 3 для створення європейського протиракетного щита для протидії загрозі з боку Росії. Польща також стала найбільшим замовником зброї у Південної Кореї з початку війни, включаючи угоду на суму 5,76 мільярда доларів на танки K2 і самохідні гаубиці K9, зброю, подібну до тієї, яку виробляють європейські конкуренти.

7f662f604826e0fa

Фото: Defence Express

За словами Люсі Беро-Сюдро, яка стежить за виробництвом зброї в SIPRI, це може зберегти проблему виробництва в Європі.

«Якщо ви поспішаєте і хочете поповнити запаси відносно швидко, це може мати сенс», — сказала вона. «Але в довгостроковій перспективі ви створюєте порочне коло, коли ви не даєте ринок європейським компаніям, що ускладнює розширення».

Порохова змова

У середньому в день Україна і Росія обстрілюють одна одну десятками тисяч артилерійських снарядів — вони розходяться швидше, ніж можуть їх виготовити союзники. На одному етапі цього року Росія за один день випустила по Україні таку кількість боєприпасів, яку Європа могла виробити за місяць. Це дало багатьом країнам важливий урок: вони явно неправильно розрахували рівень наявних запасів боєприпасів, необхідних їм для належної підготовки до конфлікту.

У червні міністри оборони НАТО погодилися значно підвищити рекомендовані рівні боєприпасів, критично важливих для бою, які повинна мати кожна держава-член, включаючи 155-мм артилерійські снаряди. Згідно з документом міністерства оборони Німеччини, з яким ознайомилося Bloomberg, хоча він є секретним, одна Німеччина прагне збільшити свої запаси більш ніж у 10 разів із приблизно 20 000 снарядів сьогодні до 230 000 до 2031 року.

«Європейських запасів недостатньо, і ми повинні виробляти швидше і більше», — сказала прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

Вона нещодавно підрахувала, що в довгостроковій перспективі поповнення до необхідного рівня запасів усіх категорій боєприпасів коштуватиме Європі кілька трильйонів євро. «Це необхідно для достатньої підтримки України, але, що більш важливо, це необхідно для укріплення нашої власної оборони, щоб відповідати новій реальності безпеки».

«Захист — це не ескалація», — додала Каллас. «Нам потрібно створити засоби стримування, які зупинять цикл агресій Росії проти її сусідів».

Офіційні особи НАТО сподіваються, що нові вказівки щодо рівня запасів виступатимуть як чітке зобов’язання допомогти виробникам оборонної продукції та запевнять, що вони повинні збільшити виробництво якомога швидше.

Вторгнення Росії радикально змінило очікування щодо того, як може виглядати майбутня війна.

Замість того, щоб віддавати перевагу безпілотникам і винищувачам, країни тепер також повинні озброюватися системами протиповітряної оборони, артилерією та величезною кількістю боєприпасів у світлі бойових дій в Україні, схожих на Першу та Другу світові війни.

1166325b89cc144a

Фото: Defence Express

Євросоюз намагається зосередити зусилля навколо найгострішої потреби України та її союзників — артилерійських боєприпасів. Його план передбачає погоджену компенсацію в розмірі 2 мільярдів євро країнам, які вже надали власні запаси Києву та об’єднане замовлення європейським оборонним компаніям. Мета полягає в тому, щоб надіслати в Україну щонайменше 1 мільйон артилерійських боєприпасів протягом року, починаючи з початку лютого 2023 року, і буде доповнюватися всім тим, що уряди купуватимуть для своїх власних військ.

Мета амбітна. Європейська оборонна промисловість щорічно виробляє близько 300 000 155-мм снарядів, снарядів найбільш затребуваного калібру для артилерійських гармат класу НАТО, згідно з документом, розробленим на початку цього року міністерством оборони Естонії, з яким ознайомилося Bloomberg. ЄС не надає цифр щодо виробничих потужностей галузі.

Для таких компаній, як Rheinmetall, одного з найбільших виробників 155-мм артилерійських і 120-мм танкових боєприпасів, мета ще більше ускладнюється занепокоєнням щодо поставок пороху та вибухівки, найважливіших матеріалів для виробництва снарядів і компонентів артилерії. Хоча вони не стикаються з дефіцитом при поточному виробництві, це може змінитися із збільшенням замовлень, що потенційно перешкоджатиме здатності компанії задовольняти попит.

Потужності з виробництва пороху в Європі обмежені.

Rheinmetall є найбільшим виробником у регіоні, але має лише два виробничих підприємства: одне в Баварії та інше в Швейцарії, і ці підприємства працюють на повну потужність сім днів на тиждень.

Окрім розширення потужностей з виробництва вибухових речовин на території Угорщини, компанія веде переговори з місцевою владою Саксонії у східній Німеччині щодо будівництва нового заводу пороху. Rheinmetall вимагала державних субсидій для виконання плану, що призвело до зупинки переговорів. Ймовірно, за цією справою уважно спостерігатимуть інші виробники, які шукатимуть будь-якого натяку на державну підтримку. Навіть коли будівництво почнеться, заводу знадобиться щонайменше 18 місяців, щоб почати працювати.

«Якщо потужності з вибухових речовин і пороху в Європі не будуть розширені найближчим часом, буде дуже важко задовольнити стрімко зростаючий попит на артилерійські боєприпаси в Європі та Україні», — сказав Олівер Хоффманн, речник Rheinmetall.

У короткостроковій перспективі це може означати, що союзники будуть менш готові розлучатися зі своїми наявними запасами снарядів для їх відправки в Україну. Але без більшої кількості боєприпасів Києву може не вдасться прорвати російські лінії та продовжити свій контрнаступ.

Повернувшись до наземного військового бізнесу Saab, підрозділ Йоханссона побачив підвищений попит на гранатомети його компанії — системи AT4 і Carl-Gustaf — а також на протитанкову переносну систему NLAW.

Вважається, що ця зброя, яку союзники надіслали до Києва, допомогла українським силам знищити важкі російські танки. Тепер союзники прагнуть швидко поповнити власні запаси; і, коли вони запитують, чи є у Saab щось на складі, вони неминуче розчаровуються.

«Те, що ми зараз бачимо з боку урядів, полягає в тому, що вони хотіли б дуже швидко створити військове виробництво», але це займає пару років, сказав Йоханссон. «У такій ситуації кожен клієнт хоче отримати продукцію просто зараз або дуже швидко».

— За сприяння Наталії Оєвської, Альберто Нарделлі та Брайана Е Уолла

оборона Європи виробництво зброї впк

Знак гривні
Знак гривні