Путін, Сі та Моді не показали ознак великої єдності: підсумки саміту ШОС

На віртуальному саміті Шанхайської організації співробітництва лідери Росії, Китаю та Індії зосередилися на власних проблемах, пише NYT.

На саміті за допомогою відеозв'язку виступили лідери трьох найбільших держав, які намагаються змінити глобальний порядок у світі, де домінують, на їхню думку, Сполучені Штати.  Але за межами єдності, яку передбачала їхня спільна поява, здавалося, що кожен зосереджений на своїй власній меті.

Для президента Росії Владіміра Путіна це означало демонстрацію сили після повстання найманців ПВК "Вагнера" і заяву про міжнародну підтримку його війни в Україні.

Для лідера Китаю Сі Цзіньпіна саміт став ще однією можливістю напасти на Сполучені Штати, закликавши покласти край "гегемонізму" і "політиці сили".

А для прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді, господаря зустрічі, це був спосіб продемонструвати зростанні ролі його країни – і завдати ледь завуальованого удару по своєму заклятому супернику, Пакистану, закликавши інші країни об'єднатися в "боротьбі проти тероризму".

"Щорічна зустріч Шанхайської організації співробітництва не запропонувала драматичних заяв про зміну альянсів у підготовлених промовах лідерів. Але форум, який був створений Китаєм і Росією у 2001 році і включає Пакистан і країни Центральної Азії - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Узбекистан, – дав уявлення про те, як регіональний клуб, створений для протидії західному впливу, може орієнтуватися на конкурентні пріоритети учасників ШОС.

Не було жодної згадки про наростальні тертя між Пекіном і Нью-Делі, які підштовхують історично позаблокову Індію до зближення зі Сполученими Штатами.

І якщо Путін сподівався, що його колеги-лідери можуть виступити з гучними заявами про підтримку, щоб послабити його ослаблену позицію всередині країни й захистити його війну в Україні, йому натомість довелося задовольнитися загальною оптикою", – пише NYT.

Видання зазначає, що жоден лідер у вівторок не мав більшої потреби у відновленні свого іміджу, ніж Путін, який зіткнувся з найбільшим викликом своєму правлінню під час бунту найманців "Вагнера", який хоч і був нетривалим, але поставив під сумнів його владу і майбутнє.

Виступаючи на своєму першому міжнародному форумі після заколоту, Путін подякував державам-членам за їхню підтримку після повстання, яке, за його словами, не мало народної підтримки в Росії. Він також намагався представити саміт як знак міжнародної підтримки свого вторгнення в Україну.

Чому ШОС має значення

Як пише Aljazeera, формально саміт ШОС був присвячений безпеці та економічному співробітництву, боротьбі з тероризмом і наркотрафіком, боротьбі зі зміною клімату та ситуації в Афганістані. Однак політичне значення саміту, на тлі останніх подій в Росії та війни в Україні, є набагато глибшим для клубу держав, що являє собою складну мережу альянсів і суперництва.

ШОС має важливе географічне та економічне значення, оскільки її країни-члени створюють близько 30% світового ВВП, і в них проживає близько 40% світового населення.

Повноправними членами ШОС є Індія, Казахстан, Китай, Киргизстан, Росія, Пакистан, Таджикистан і Узбекистан. У вівторок до організації приєднався Іран як дев'ятий член. Афганістан, Білорусь і Монголія мають статус спостерігачів при ШОС, а шість країн – Азербайджан, Вірменія, Камбоджа, Непал, Туреччина і Шрі-Ланка – мають статус партнерів по діалогу.

"ШОС не є "антинатовським" альянсом, як його іноді називають критики. Це не економічний блок (як Європейський Союз) і не військовий альянс (як НАТО), хоча його члени проводять спільні військові навчання.

Так що ж це таке? Це регіональна міжурядова організація, яка пропонує євразійським країнам, що вірять у багатополярний світ, шанс збалансувати свої інтереси в умовах зростання глобальної геополітичної напруженості. Вона також надає Росії і Китаю платформу для просування міцніших зв'язків з країнами, які, хоча і не є союзниками, але із задоволенням ведуть з ними бізнес", – пише Aljazeera.

Видання додає, що у вівторок Росія і Китай заявили, що хочуть, щоб ШОС робила більше. Путін виступив за більшу економічну інтеграцію між країнами ШОС, водночас запропонувавши групі посилити співпрацю в галузі безпеки – слова, які повторили голова КНР Сі Сі і президент Ірану Ібрагім Райсі.

Якою є позиція ШОС щодо війни в Україні?

Усі країни ШОС не поспішали критикувати Росію відтоді, як вона розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Однак причини збереження зв'язків з Росією дуже різняться між країнами-членами організації.

"Китай підтримує тісні дипломатичні зв'язки з Росією, оскільки він залишається політично амбівалентним щодо війни, водночас нарощуючи торгівлю з Росією після того, як західні країни наклали на неї суворі санкції.

Індія, давній друг Росії, намагається грати в тонке балансування. Від початку війни вона різко збільшила закупівлі російської нафти зі знижками, підтримувала контакти з Москвою на високому рівні й регулярно утримувалася від голосування за резолюції ООН, що засуджують війну в Україні.

Водночас вона підтримує відносини із західними країнами та часом опосередковано висловлює певне занепокоєння діями Росії, наголошуючи на важливості Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету і територіальної цілісності держав.

Іран був найактивнішим у підтримці Росії, підписавши кілька військових угод з Москвою, оскільки країна, що зазнає санкцій, відчайдушно шукає нові економічні рятівні кола", – пояснює мотиви країн учасників-ШОС Aljazeera.

союзники рф росія-іран росія-китай ШОС азія

Знак гривні
Знак гривні