Чому вчить воєнна історія Криму: виклики, пов'язані з відвоюванням півострова

Дослідник воєнної історії ChrisO_wiki присвятив серію тредів у Twitter Криму. "Захоплива військова історія Криму цікавила мене протягом багатьох років – я подорожував туди на початку 2000-х років, щоб вивчити старі поля битв, тому дещо з цього матеріалу буде взято з особистих спогадів і нотаток", – пояснює він. Нижче переклад його тексту.

З 2014 року Крим перебуває під контролем Росії. Україна, природно, хоче його повернути. Але що показує історія про виклики, пов'язані з його відвоюванням? У цій серії статей я розгляну уроки минулих воєн.

Розгляньмо географію Криму. Це півострів ромбоподібної форми, приблизно 320 км зі сходу на захід і близько 200 км з півночі на південь. Він переважно рівнинний, за винятком Кримських гір на крайньому півдні, висота яких сягає 1500 м.

FsPzWbgWwAsbeCf.jpg

Крим омивається Чорним морем на заході та півдні, а на сході – Азовським морем. Від Росії його відділяє вузька Керченська протока, через яку Росія побудувала найдовший в Європі автомобільний і залізничний міст, що з'єднує його з материковою частиною РФ.

Клімат півострова майже субтропічний на крайньому півдні, але на півночі та в центрі він здебільшого посушливий, як показує карта рослинності 2018 року. Сільське господарство залежить від зрошувального каналу, що пролягає від річки Дніпро в Херсонській області.

FsP42D3WwAcseLU.jpg

Крим відокремлений від материкової частини України Сивашем – солончаками та болотами, які з'єднуються з Азовським морем вузькою протокою. Він також відомий як Гниле море за свій різкий запах влітку.

Сиваш охоплює близько 2 500 км² і має ширину до 35 км, але є дуже мілководним – максимум близько 3 м завглибшки. У деяких місцях і в потрібний час його можна перейти вбрід. Це має важливе військове значення, як ми побачимо далі.

Уздовж усього північного узбережжя Криму довжиною 100 км є лише три вузькі місця, де півострів з'єднується з материковою частиною України. Саме тому Крим часто називають "природною фортецею", і це робить його складним місцем для вторгнення.

FsPXezjXwBITRAj.jpg

Зі сходу на захід ці місця простягаються:

Всі ці три пункти були використані для вторгнення до Криму, як ми побачимо в наступних частинах цієї серії.

Для повноти картини слід згадати Керченську протоку як точку входу, оскільки вона також має військове значення. Її ширина в найвужчому місці становить лише 3,1 км. Окрім мосту, її також перетинають пороми з порту "Крим" до коси Чушка з російського боку.

FsPXiv2XoAA9wB_.jpg

Арабатська стрілка – це піщана коса довжиною 112 км – найдовша у світі, яка в найвужчому місці має ширину лише 270 м. Вона низька і відкрита, її з'єднують з материковою частиною України два мости, а з Кримом вона з'єднується лише на крайньому південному краю.

Уздовж коси немає нормальної дороги, лише піщана доріжка, хоча Росія припускає, що вона може створити нову дорогу, щоб покращити сполучення Криму з материковою частиною України. Наразі, однак, армії було б важко пройти цією дорогою.

FsPY1rfX0AEr06B.jpg

Півострів Чонгар – це вузький клин суходолу, що простягається на південь від материкової частини України до Сиваша, за 20 км на захід від Арабатської стрілки. Два автомобільні мости й один залізничний на його вершині забезпечують транспортні шляхи з Мелітополя через Сиваш.

Перекопський перешийок – єдине вільне сполучення між Кримом і материковою частиною України. У найвужчому місці він завширшки лише 9 км і має життєво важливе військове та економічне значення. Через нього проходять автомобільна дорога, залізнична лінія і канал з Херсона до Криму.

На перешийку є кілька невеликих населених пунктів. Перекоп є найстарішим – тут ще з давньогрецьких часів було місто. Армянськ заснували вірменські купці для торгівлі з татарами, які раніше правили Кримом.

На південь розташований Красноперекопськ (у 2016-му перейменоване на Яни Капу – ред.), – місто, побудоване за радянських часів для проживання робітників бромного заводу, розташованого неподалік. Село Ішунь, що міститься трохи далі на південь, також має військове значення через своє розташування біля трьох озер – Красного, Кияцького і Кирлеуцького.

У той час як на півострові Чонгар і Арабатській стрілці відбувалися битви, Перекопський перешийок протягом тисячоліть був визнаний воротами до Криму. Лінія укріплень існує через перешийок щонайменше 2 500 років, і за неї неодноразово велися бої.

Давньогрецька назва Перекопу – Тафрос – означає "вирите місце". Ймовірно, вона відображає наявність рову, що перетинав перешийок у цьому місці. Рів досі існує – його добре видно з космосу – і був додатково укріплений між 15-м і 20-м століттями.

Укріплення, відоме під різними назвами: Перекопський вал, Турецький вал або Татарський рів, має ширину до 45 м і глибину до 20 м. Воно була закріплена на перекопському кінці нині зруйнованою фортецею Ор-Капу, від якої Перекоп і дістав свою назву.

Фортеця була побудована татарським Кримським ханством у 15-16 століттях для захисту Криму від Великої Орди. Після остаточної поразки Орди татари розпочали набіги на північ, щоб захопити слов'ян для османської работоргівлі.

Не дивно, що це викликало конфлікт з козаками, які жили вздовж Дніпра. Це підводить нас до Кримського походу у 1675 році козацького кошового отамана Івана Сірка.

У чому цінність Криму? До середини 20-го століття сільське господарство було маргінальним через брак води. Крим не має наземних природних ресурсів. Туризм по-справжньому розвинувся лише після Другої світової війни, тоді як промисловість досі становить лише невеликий відсоток кримської економіки.

Головною цінністю Криму завжди було його географічне положення. Це дозволяє використовувати його як місце для проєктування сили на Чорне море та прилеглі землі. Контроль над Кримом дозволяє контролювати північну частину Чорного моря з портів на південному кримському узбережжі.

FsaQjpqXgAA2cTM.jpg

Півострів також діє як природний вузол для Дніпровського лиману і морських шляхів з Одеси та Азовського моря, які мають величезне економічне значення. З Криму можна загрожувати півдню України та Росії з високозахищеної позиції.

Протягом століть татарські правителі Кримського ханства використовували свою базу в Криму для здійснення набігів вглиб території сучасної Росії, України, Польщі та Молдови. Вони дійшли аж до Москви, спаливши місто в 1571 році і вбивши під час нападу до 80 000 людей.

Рабство було економічною кров'ю Криму, оскільки він не мав інших природних ресурсів. Татари регулярно здійснювали набіги на слов'янські землі в пошуках рабів. За 300 років вони захопили приблизно 2 мільйони людей і продали їх до Османської імперії, з якою ханство було союзником.

FsaeAGHXoAE9M3j.jpg

Козаки та татари часто воювали і здійснювали набіги на території одне одного. У 1675 році козацький полководець Іван Сірко здійснив набіг на Крим з 10 000 військом. Він обійшов добре укріплений Перекопський перешийок у північно-західному куті Криму і, ймовірно, форсував Сиваш.

FsaeIPrWcAABVBt.jpg

Військо Сірка дійшло аж до татарської столиці Бахчисарая, спалюючи та грабуючи все на своєму шляху. Вони визволили близько 7 000 слов'ян, які були поневолені татарами. Але близько 3 000 не захотіли йти – вони прийняли іслам і в деяких випадках взяли шлюб з татарами.

Сірко знищив їх як зрадників. "Краще вам спати до Судного дня, ніж оселитися в Криму, народжувати дітей і бути проклятим на віки вічні", – заявив він. Він повернувся на Запоріжжя з іншими 4 000 і чималою здобиччю.

У 1687 і 1689 роках російський князь Васілій Голіцин зібрав величезні армії – близько 100 000 осіб кожного разу – для вторгнення в Крим. Однак обидва рази це була катастрофа. Татари випалювали степ, щоб у коней не було трави, також бракувало питної води.

Росіяни досягли укріплень на Перекопі та виявили, що не можуть переправити свою артилерію через рів, який татари вирили через перешийок. Вони здалися і пішли геть без бою, але все одно втратили близько 70 000 осіб, переважно від хвороб.

Росія знову вторглася в травні 1736 року в рамках триваючої російсько-турецької війни 1735-39 років. Фельдмаршал німецького походження Бургард Крістоф фон Мініх повів 30-тисячну російську армію до Перекопу, де розпочав фронтальний наступ на укріплення.

На папері оборона Перекопу була грізною – стіна висотою 8,5 м над ровом завглибшки 6,4 м, з 5 гарматними батареями по всій довжині і фортом на східному кінці. Але вона впала, і її утримували лише 4 000 татар і турків.

Війська Мініха легко захопили його 21 травня 1736 року, втративши лише 31 людину, тоді як татарські/турецькі війська втратили близько 3500 вбитими та полоненими. Мініх просунувся до Бахчисараю і спалив його, але був змушений відступити до Росії після спалаху епідемії в його армії.

FsaeiGWWAAQ3jxo.jpg

У травні 1737 року граф Пітер Лассі, російський генерал ірландського походження, повторно вторгся до Криму, ризиковано повівши 40-тисячну армію вузькою і незахищеною Арабатською стрілкою.

На той час між косою та (утримуваною Росією) материковою частиною України не було мосту, тому він побудував понтонний міст з порожніх бочок з-під води та дерев'яних chevaux-de-frise (загороджень), щоб його військо могло перетнути коротку Генічеську протоку.

Звідти вони пройшли косою близько 55 км, поки не досягли точки, де до материкової частини Криму було лише близько 2 км через Сиваш. Вони перетнули його на імпровізованих плотах, висадившись біля гирла річки Салгир.

Військо Лассі розбило татар у битві і пройшло до міста Карасубазар (сучасний Білогірськ). Вони спалили його перед тим, як повернутися до Росії, оскільки на той час зіткнулися з татарською контратакою, нестачею їжі та води, а також спалахом епідемії.

Пограбувавши 30 000 голів великої рогатої худоби й 100 000 овець у татар, росіяни повернулися через півострів Чонгар, де знову побудували понтонний міст для переправи через вузьку протоку. Вони успішно перетнули протоку 2-4 серпня 1737 року, попри татарські напади.

Досі всі вторгнення до Криму мали на меті скоріше набіги на півострів, аніж його завоювання. Однак у червні 1771 року, під час російсько-турецької війни 1768-74 років, росіяни повернулися з метою завоювання. Князь Васілій Долгоруков привів 38 000 військо на Перекоп.

Цього разу татари і турки були краще підготовлені: на укріпленнях Перекопу стояла армія з 50 000 татар і 7 000 турків. Однак їх швидко відкинули росіяни, які здійснили успішну багатосторонню атаку в ніч з 13 на 14 червня 1771 року.

FsafJVZWIAI7lwI.jpg

Гарнізон форту здався 15 червня після нових російських обстрілів. Турки і татари втратили в битві понад 1200 людей, але росіяни втратили менш як 200, і лише 25 вбитими. Вони захопили 178 гармат.

Водночас князь Щербатов здійснив десантну висадку на південній Арабатській стрілці, а російська військова флотилія прикрила його людей від турецьких військово-морських сил. Він швидко захопив старий і погано захищений османський форт Арабат.

Росіяни просунулися по всьому Криму, змусивши хана втекти до Стамбула, столиці Османської імперії. Було обрано нового проросійського хана, який підписав мирну угоду з імператрицею Катериною ІІ, визнавши Росію новим володарем Криму.

Ця домовленість проіснувала недовго. Зрештою, Катерина повністю анексувала Крим у 1783 році і побудувала новий порт-фортецю в кримському селі Ак'яр, назвавши його Севастополем. В іншому росіяни не докладали особливих зусиль для розвитку Криму, залишивши його бідним і занедбаним.

Кримська війна 1853-56 років була унікальним епізодом – єдиним десантним вторгненням до Криму в його новітній історії – який не містить багато актуальних уроків для сьогоднішньої ситуації. Велика Британія, Франція та Османська імперія мали військово-морську перевагу, але не прагнули захопити весь Крим.

Їхньою головною метою був Севастополь, який вони тримали в облозі майже рік у 1854-55 роках. Вони також захопили Керч, щоб перешкодити Росії зміцнити Крим з моря. На заваді Росії стала груба корупція, некомпетентність та неефективність її армії, і зрештою вона програла.

воєнна історія деокупація криму крим

Знак гривні
Знак гривні