Як Україна готується до вирішального наступу і чому має досягти переламу у війні до кінця літа – WSJ

Виснажені зимовими боями, що призвели до великих втрат, але не принесли значних змін на лінії фронту, Україна і Росія готуються до весняних наступальних операцій, які, як сподіваються обидві сторони, змінять хід війни, пише The Wall Street Journal. Наводимо переклад тексту.

Знекровлені багатомісячною обороною Бахмута, українські військові тренують десятки тисяч нових солдатів, зокрема в таборах, які організовують за кордоном американські та європейські союзники, для трьох нових армійських корпусів, які, як очікується, візьмуть участь у весняних наступальних операціях.

Київ також отримує великий потік важкого озброєння західного виробництва, зокрема танки Leopard 2, бойові машини Bradley і Stryker, самохідні гаубиці Paladin і Archer, які поповнюють техніку, втрачену за рік, що став роком найінтенсивніших бойових дій в Європі з часів Другої світової війни. Україна вперше розгортає такі танки й бойові машини піхоти західного виробництва на полі бою.

За словами Михайла Подоляка, радника президента України Володимира Зеленського, наступ – "це питання місяця-півтора, двох, двох з половиною місяців". "Ми накопичуємо наші ресурси". Прагнучи зберегти елемент несподіванки, він та інші українські посадовці відмовилися обговорювати, де саме уздовж активної лінії фронту довжиною 850 км Україна може завдати удару.

335678760_937062667737780_6429646640109495044_n.jpg

Фото ілюстративне. Джерело: Генштаб ЗСУ

Росія, тим часом, також зібрала сили, намагаючись прорвати українську оборону в східній частині Донецької області, де міститься Бахмут. Протягом зими вона досягла незначних успіхів на Донеччині, зазнаючи при цьому значних втрат.

"Просування, якого вдалося досягти Росії через кожні 100-200 метрів на випалену артилерією місцевість, було досягнуто ціною встелення землі трупами своїх солдатів, – сказав голова Донецької ОВА Павло Кириленко. – У нас немає такого людського ресурсу, а навіть якби він був, ніхто не погодився б використовувати його як гарматне м'ясо".

Україна відчуває зростаючий тиск, щоб показати результати на полі бою, оскільки Росія готується до тривалої війни, а президент Володимир Путін робить ставку на те, що готовність Заходу надавати військову та фінансову підтримку Києву не буде тривалою.

"Це літо неймовірно важливе для українських військових, – сказав британський депутат Роберт Сілі, голова парламентської групи з питань України. – Якщо вони не зможуть досягти прогресу до його кінця, на Заході посиляться голоси, які закликатимуть до врегулювання шляхом переговорів або стверджуватимуть, що ми взагалі не маємо підтримувати Україну".

Хоча українські лідери прагнуть силою вигнати Росію з усіх окупованих нею територій, вони також розуміють, що успіх – або провал – майбутнього наступу визначатиме позицію Києва на будь-яких переговорах, які зрештою можуть бути нав'язані західними партнерами України. "Щоб бути сильною в будь-яких переговорах, Україна має бути сильною на полі бою. Це шлях до справедливого миру", – заявив Зеленський минулого місяця. – Деокупуймо максимум того, що ми можемо".

Українські офіційні особи розглядають військову поразку Росії як єдину гарантію виживання своєї країни, остерігаючись обіцянок Заходу, крім повноправного членства в НАТО, яке не буде запропоновано найближчим часом. Україна, зазначають вони, відмовилася від ядерної зброї, успадкованої від Радянського Союзу, після того, як США, Велика Британія і Росія в Будапештському меморандумі 1994 року надали гарантії безпеки, які виявилися марними.

Українські та російські збройні сили вступають у цю весняну кампанію, втративши значну частину своїх професійних солдатів за останній рік. Хоча жодна з країн не оприлюднює статистику втрат, за даними західних офіційних осіб, сукупні втрати пораненими та загиблими становлять сотні тисяч. Як наслідок, обидві армії зараз все більше покладаються на новобранців з обмеженими навичками.

"Минулого року, коли ми отримували підкріплення, їм не потрібно було говорити, що робити. Вони знали, як сидіти на бронетранспортері, як доглядати за зброєю і як поводитися з ручною гранатою", – сказав капітан української армії на Бахмутському фронті. "Зараз у нас не вистачає людей з досвідом. Хтось із новобранців має мотивацію, хтось ні, але їх усіх треба вчити", – пояснив він.

335169668_1892867344430258_485429214139132249_n.jpg

Фото ілюстративне. Джерело: Генштаб ЗСУ

Задля стабілізації лінії фронту регулярні збройні сили Росії минулої осені мобілізували близько 300 000 резервістів, а ПВК "Вагнера", що воює переважно в Бахмуті, завербувала близько 50 000 засуджених. Ці кроки усунули головну вразливість Москви в перші вісім місяців війни: перевагу України в кількості військ на полі бою.

Однак значна частина цих свіжих російських сил вже загинула або була поранена цієї зими, особливо в Бахмуті, де "Вагнер" закріпився в запеклих міських боях, і в Вугледарі, де Росія втратила понад сотню танків та інших бойових машин, не маючи чим похвалитися. Українське командування заявляє, що очікує більше таких російських атак протягом наступних тижнів на інших ділянках лінії фронту.

"Російські окупанти зосередили тут велику кількість військ, але вони вичікують", – сказав заступник командира батальйону "Карпатська Січ"з позивним "Русин", що воює поблизу Лимана Донецької області, яке Київ відвоював у жовтні. "Поки Бахмут утримується, вони не так сильно зосереджуються на Лимані, але якщо Бахмут впаде, вони точно зосередяться на нас".

Однією з ключових відмінностей між торішніми боями й сьогоднішніми є те, що гігантська військова машина Росії починає відчувати дефіцит. Перші кілька місяців війни Росія вела артилерійський вогонь так, ніби її ресурси були безмежними, але зараз, схоже, боєприпаси закінчуються, що ускладнює завдання компенсувати більшу точність українських вогневих засобів за рахунок чисельної вогневої потужності. За оцінками аналітиків, Росія випускає близько 10 000 снарядів на день, що менше, ніж 20 000-30 000 минулого літа, але все одно значно більше, ніж 3 000 снарядів, які випускає Україна. Москва також намагається замінити величезні втрати танків, гаубиць та іншого важкого озброєння.

"Росія навіть у найгіршому кошмарі не могла собі уявити, що опиниться втягнутою в таку війну. Вони очікували, що вона закінчиться швидко, але цього не сталося, і вони вже витратили величезні ресурси", – сказав в інтерв'ю The Wall Street Journal секретар РНБОУ Олексій Данілов.

Виклик Бахмута перекреслює сподівання України на швидке повернення окупованих територій. Багато українських і західних військових та аналітиків побоюються, що рішучість Зеленського продовжувати боротьбу за Бахмут відволікає Україну від більшого призу, такого як витіснення Росії з узбережжя Азовського і Чорного морів.

"Проблема полягає в тому, що виділення сил, необхідних для утримання Бахмута, ризикує виснажити сили, які будуть використані для стратегічно важливого весняного наступу України", – сказав Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, який нещодавно відвідав місто. Тепер, коли війська Вагнера захопили фланги Бахмута і увійшли в деякі райони міста, додав він, співвідношення втрат вже не таке сприятливе для українських військ.

У грудні командувач Сухопутних військ України генерал-полковник Олександр Сирський, який курує кампанію на сході України, применшував стратегічне значення Бахмута. Але в четвер він заявив, що "кожен день оборони міста дозволяє нам виграти час для підготовки резервів і підготовки до майбутніх наступальних операцій".

Падіння Бахмута дозволило б Росії "розпочати широкомасштабний наступ із застосуванням механізованої армії та штурмових підрозділів", додав він.

Українські лідери заявляють, що хочуть звільнити всі окуповані Росією землі, включно з Кримом та іншими територіями, захопленими Москвою у 2014 році, попри те, що багато американських та європейських чиновників вважають такі амбіції нереалістичними. "Якщо ми не розв'яжемо питання Криму, ми не вирішимо питання існування нашої країни. Ніхто не буде вкладати сюди гроші, якщо залишиться невирішене територіальне питання", – сказав Данілов.

335202539_734810578356184_6710287338649727800_n.jpg

Фото ілюстративне. Джерело: Генштаб ЗСУ

Цілі Росії в Україні набагато більш неоднозначні. Путін щонайменше прагне отримати повний контроль над Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською областями України, які він проголосив російською територією. Москва також не відмовилася від встановлення поступливого режиму в Києві, що було її початковою метою вторгнення.

Взимку Росія відправила війська до Білорусі, що означає, що вона розглядає можливість ще одного нападу на Київ з півночі – спроби, яка закінчилася невдачею рік тому. Такої атаки не відбулося. Натомість Росія спробувала провести кілька локальних наступальних операцій вздовж усієї лінії фронту, але жодна з них не набрала обертів за межами Бахмутського району. Ця невдача викликала різку критику з боку деяких кіл всередині Росії.

У відео, опублікованому в інтернеті в п’ятницю, полковник розвідки ФСБ у відставці Ігор Гіркін сказав, що "багато живої сили, багато техніки і величезну кількість боєприпасів використали для досягнення мізерного результату".

"Як шахіст можу сказати, що ми зробили свій хід, він був невдалим, і наступний хід за суперником", – додав він.

Зокрема, російська поразка у Вугледарі вже викликала звинувачення і заклики до дисциплінарного покарання головного російського командувача на театрі бойових дій Рустама Мурадова. Натомість пан Путін підвищив офіцера до звання генерал-полковника і призначив його командувачем Східного військового округу Росії. Бої за Вугледар тривають.

За словами Олександра Ходаковського, командира російського батальйону "Восток", який воює у Вугледарі, нестача боєприпасів підірвала їхні шанси на перемогу. "У Вугледарі армія скорочувала щоденне використання снарядів до мінімуму, щоб зберегти запаси хоча б на перший день наступу, – написав він у Telegram. – Цього було явно недостатньо для придушення ворога, і ми бачили наслідки".

Такий дефіцит означає, що Росія використовує старі боєприпаси і зброю, які не завжди функціонують належним чином. Український військовослужбовець на передовій у Запорізькій області розповів, що нещодавно потрапив під обстріл російських 152-міліметрових гаубиць. Однак лише три з 20 снарядів вибухнули, і всі вони були далеко від цілі. Решта 17 снарядів не розірвалися, ймовірно, через те, що вони були занадто старі і неналежним чином зберігалися.

"Раніше росіяни могли випустити 200 снарядів по одній з наших позицій, не задумуючись, – сказав український солдат, який служить під Лиманом. – Тепер їм теж доводиться економити".

контрнаступ зсу російсько-українська війна наступ росії

Знак гривні
Знак гривні