Чому слід негайно ухвалити деколонізаційний закон, який заблокував депутат-українофоб Бужанський

Низка громадських організацій оприлюднила спільне звернення із закликом невідкладно ухвалити деколонізаційний закон.

Зазначається, що звільнення України від усіх форм пропаганди російського імперіалізму, очищення публічного простору від маркерів «русского міра» є необхідною складовою перемоги у війні з Росією. Це – одне з найважливіших нагальних завдань гуманітарної та безпекової політики.

Процес звільнення українських міст і сіл від назв і пам’ятників, нав’язаних Росією, давно розпочався знизу й триває по всій країні. Однак для того, щоб цей процес був незворотним і всеосяжним, потрібен системний деколонізаційний закон.

"Ще у квітні 2022 року велика група депутатів з різних фракцій на чолі з Федором Веніславським зареєструвала законопроєкт №7253, який у липні був схвалений Верховною Радою в першому читанні.

До другого читання парламентський комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підготував редакцію законопроєкту, яка комплексно вирішує питання заборони російської імперської пропаганди та ліквідації її символіки.

Проєкт передбачає визнання злочинною і засудження російської імперської політики, забороняє її пропаганду та символи, чітко визначає критерії належності до цих символів, підстави, строки й процедури їх усунення з публічного простору, перейменування населених пунктів, вулиць та інших об’єктів, роль органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості у цьому процесі.

На жаль, попри одностайну підтримку законопроєкту профільним комітетом і погоджувальною радою парламенту, ухвалення законопроєкту в цілому було зірвано. Через провокаційний виступ депутата-українофоба Бужанського, якого правляча фракція з незрозумілих причин досі тримає у своїх лавах, на пленарному засіданні 23 лютого 2023 року парламенту не вистачило одного голосу для підтримки позиції комітету. Законопроєкт відправили на повторне друге читання.

На наше переконання, Верховна Рада має якнайшвидше повернутися до розгляду законопроєкту 7253 і нарешті його ухвалити. Текст законопроєкту ретельно опрацьований, його підтримали профільні міністерства, експертні інституції, асоціації місцевого самоврядування, Світовий конгрес українців. Україна потребує його невідкладного ухвалення і підписання", – йдеться у зверненні.

Рух “Простір свободи”, мережа захисту національних інтересів АНТС, громадянський рух “Відсіч”, Центр досліджень визвольного руху, Громадський сектор Євромайдану, ГО “Незалежні”, ініціатива “Деколонізація. Україна”, всеукраїнська кампанія “Пам’ять нації”, ГО "Свіжа кров", ГО “Український світ” закликають:

  1. Профільний комітет Верховної Ради – упродовж найближчих днів розглянути законопроєкт 7253 за процедурою повторного другого читання і підтримати раніше схвалений комітетом збалансований текст.
  2. Голову Верховної Ради України та його заступників, керівників усіх фракцій та груп – сприяти якнайшвидшому ухваленню цього законопроєкту.
  3. Верховну Раду України – ухвалити законопроєкт 7253 в другому читанні і в цілому на найближчому пленарному засіданні.

громадський сектор деколонізація дерусифікація

Знак гривні
Знак гривні